10 Yılda Kaç şehit Verdik ? !!

Arzu Rana

Active Member


Türkiye 1 Ocak 2002 - 16 Temmuz 2012 tarihleri arasında 818 evladını teröre şehit verdi.Türkiye'de 1 Ocak 2002 ve 16 Temmuz 2012 tarihlerini kapsayan son 10 yılda toplam 10 bin 80 iç güvenlik olayı meydana geldi.

Bu olaylarda 818 askeri personelimiz şehit olurken 2 bin 290'ı ise yaralandı.


Bugün gazetesinden Çetin Çiftçi'nin haberin göre terörle mücadele ağır bedeller ödeyen Türkiye, son 10 yılda meydana gelen 10 bin 80 iç güvenlik olayında, toplam 818 askerini şehit verdi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) 2 bin 290 personeli de yaralandı. şehitlerin üçte birinin mayınlı ve bombalı tuzaklarda hayatını kaybettiği ortaya çıktı.

BAKAN YILMAZ AÇIKLADI

CHP Aydın Milletvekili Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması talebi ile terör olaylarında şehit düşen TSK personeli sayısını sordu. Cevap Milli Savunma Bakanı ısmet Yılmaz'dan geldi. Cevap terörün son 10 yılda kaç asker ailesinin ocağına ateş düşürdüğünü ortaya koydu. En acı bilgi ise 268 vatan evladının yaşanan çatışmalarda değil, terör örgütünün kurduğu mayın ve bomba tuzaklarında hayatını kaybetmesi.

BıN 152 OLAYDA ÇATIşMA YOK

Bakan Yılmaz, meydana gelen 10 bin 80 olayın, 2 bin 152'sinde sıcak çatışma olmadığını açıkladı. Bu olayların mayınlı saldırı, patlayıcı madde kullanma, sabotaj, yol kesme, adam kaçırma şeklinde gerçekleştiğini söyledi. Terör örgütünün hain tuzaklarında hayatını kaybederek şehit düşen asker sayısı 268, yaralı sayısı ise bin 33.

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, 1 Ocak 2010 - 16 Temmuz 2012 tarihleri arasında meydana gelen tüm iç güvenlik olaylarında ise 233 askerin şehit düştüğünü, 537'sinin ise yaralandığını açıkladı. Bu dönemde mayın ve patlayıcı nedeniyle hayatını kaybeden asker sayısı 55, yaralı sayısı ise 197.

ANNEMı TV'DEN UZAK TUTUN

Siirt'in Eruh ilçesinde önceki gece çıkan çatışmada şehit olan piyade er Enes Çakırdoğan (20), devletin zirvesinin katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlandı. şehit için Kocatepe Camisi'nde düzenlenen cenaze törenine, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcıları Beşir Atalay ve Ali Babacan, kuvvet komutanları ve bazı YAş üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Cuma namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Çakırdoğan'ın cenasezi Pursaklar'da defnedildi. şehit er Çakırdoğan'ın yakını ıhsan Duman, 25 Haziran'da bölgede çıkan şenit olan 4 askerin Enes Çakırdoğan'in arkadaşı olduğunu söyledi. "Enes, o olayda yemeğe gittiği için ölümden kurtulmuştu" diyen Duman, şehit erin olaydan bir gün önce kendisini telefonla arayarak, "Annemi televizyon karşısından bu aralar uzak tutun. Çok olay oluyor, üzülmesin" dediğini belirtti.

Çakırdoğan, Facebook'ta mermilerle yazılmış, "Yaşamak isterken delicesine, ölmeyi istedim anne" yazısını paylaşmış.

Bugün
 
kampanyalar | replika saat | replika saat | ajans pr | ixfy.net | sözlük | sektörel haberler | Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Üst