2012 KPSS Eğitim Bilimleri Yanlış Soruları

KaRNeC

Yönetim Ekibi
Yönetici
Öğrencilerin dikkat sürelerinin kısa olmasından dolayı eğitimde birçok etkinlik 30-40 dakikayı geçmeyecek şekilde düzenlenir. Buna rağmen, ilköğretime yeni başlayan öğrencilerin ilk haftalarda dikkat süreleri daha kısadır ve hızlı bir şekilde düşer. Bu durumu bilen Aylin Öğretmen, yılın başında yapılan etkinliklerin sürelerini 15-20 dakika ile sınırlarken, daha sonraki haftalarda çalışma sürelerini kademeli olarak artırmıştır.
Aylin Öğretmen’in öğrencilerin dikkat sürelerini artırmak için uyguladığı bu yöntem aşağıdakilerden
hangisiyle en iyi açıklanabilir?


A) Kendini ayarlama
B) Eşik yöntemi
C) Isındırma yöntemi
D) Zihinsel disiplin
E) Zaman yönetimi


Sorunun cevabı Eşik yöntemi olarak verilmiş ancak eşik yöntemi Gutheri'nin alışkanlıkları yok etme metodudur.

Burada kademeli yaklaşma örneği vardır. şıklardan en çok Isındırmaya yakındır.


Cemil, otomobiliyle yol alırken kısa bir süre önce kendisini sollayarak geçen araç sürücüsünün bir polis ekibi tarafından durdurulduğunu ve sürücüye ceza yazılmakta olduğunu görür. Bu durum, Cemil’in yolun kalan kısmında otomobilini sürerken hız sınırını aşmamaya özel bir gayret göstermesine neden olur.

Sosyal öğrenme kuramı açısından değerlendirildiğinde, Cemil’in bu davranışını en iyi açıklayan kavram aşağıdakilerden hangisidir?

A) Öz düzenleme
B) Dolaylı ceza
C) Olumsuz pekiştirme
D) Doğrudan ceza
E) Dolaylı duygu


Bu sorunun cevabı da olumsuz pekiştirmedir. Ya da sorunun iki cevabı olduğundan iptal edilmelidir.

Çünkü Olumsuz bir duruma düşmemek için yapılan davranışlar Olumsuz pekiştirme olur. Dolaylı ceza da vardır ancak, şıklarda iki doğru cevap olduğundan iptal edilmelidir.


 
kampanyalar | replika saat | replika saat | ajans pr | ixfy.net | sözlük | sektörel haberler | Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Üst