25 şehit Var !!!!

KaRNeC

Yönetim Ekibi
Yönetici
Afyonkarahisar'da bir mühimmat deposunda patlama meydana geldi. Genelkurmay, 25 askerin şehit olduğunu açıkladı.

Afyonkarahisar’da askeri kışlada bulunan mühimmat deposunda el bombaları tasnif edilirken patlama meydana geldi. 6 asker 3 sivil yaralanırken cephanelikte bulunan 15-20 askerin durumu hakkında bilgi alınamadı. Cephanelik enkazına hava aydınlandıktan sonra girilmeye çalışılacak.

Sabah saatlerinde, Genelkurmay'dan yapılan açıklamada 25 askerin şehit düştüğü açıklandı.

ışTE TSK'DAN YAPILAN AÇIKLAMA

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, "05 Eylül 2012 tarihinde saat 21.15 sıralarında, Afyonkarahisar'da konuşlu Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığına bağlı Mühimmat Depo Komutanlığında, el bombalarının depolandığı bir cephanelikte yapılan çalışma esnasında, henüz bilinmeyen bir nedenle meydana gelen patlama sonucunda, 25 askerî personel şehit olmuş, 4 askerî personel hafif şekilde yaralanmıştır. Olayla ilgili idari ve adli soruşturmaya başlanmıştır. Elim olay sonucu hayatını kaybeden şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine ve meslektaşlarına sabır, yaralılarımıza acil şifalar dileriz" denildi.MÜHıMMAT DEPOSU PATLADI

Türkiye'yi sarsan patlama Afyonkarahisar’da dün saat 21.15 sıralarında meydana geldi. Ataköy’deki 500. ıstihkam Ana Depo Komutanlığı şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası’ndaki mühimmat deposunda erler, erbaşlar, astsubaylar ve subaylar 4-5 gündür mühimmat tasnifi yapıyordu. Dün gece de el bombaların tasnif ve sayımı yapılıyordu. Ancak bu tasnif sırasında bir el bombasının patlamasının ardından patlamalar meydana geldi. Kent merkezine yakın kışladaki patlama, çevrede deprem korkusu yarattı. Afyonlular kendilerini dışarıya attı. Çok sayıda evin camları kırıldı. Kışlaya yakın evlerin tamamı boşaltıldı. Kentte elektrik kesintisi oldu.

6 ASKER 3 SıVıL YARALANDI

Patlamada 3'ü sivil 9 kişi çeşitli yerlerinden yaralandı. Yaralanan askerler Hasan Boncuk, Fethi Tuna, Soner Güleçyüz, Fatih Yüksel, Mustafa Durmaz ve Ramazan Yılmaz ile vatandaşlar Emrah Ulufer, Kevser Dalkılıç ve Sevilay Türk, Afyonkarahisar Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Yaralılardan Ulufer, Dalkılıç ve Türk tedavilerinin ardından taburcu edildi. Yaralı askerlerin tedavileri devam ediyor.

KOCATEPE'DE YANGIN

Patlamanın ardından etrafa yayılan kıvılcımlar nedeniyle yaklaşık 1 kilometre mesafede bulunan Büyük Taaruz’un yaşandığı Kocatepe sırtlarında yangın çıktı. Patlamanın ardından olay yerine çok sayıda itfaiye ve sağlık ekibi gönderildi. Patlamanın ardından cephanelikteki müthimmat ve el bombalarının çevreye saçılması nedeniyle itfaiye ve ambulanslar kışlaya giremedi.

BOMBA ıMHA EKıPLERı BÖLGEDE

El bombalarının imhası için ise bomba imha ekipleri bölgeye sevkedildi. Yeni bir patlama ihtimaline karşın bölge güvenlik güçlerince kordon altına alındı. Patlamanın ardından çıkan büyük yangın birkaç kilometrelik alana yayıldı. Yangının çıktığı yerin yakınında başka bir cephaneliğin olması üzerine söndürme çalışmaları bu bölümde yoğunlaştırıldı. ıtfaiye, patlama riski nedeniyle sadece yangının yayılmasını engelleyebildi.

VALı: şEHıTLER OLABıLıR

Afyonkarahisar Valisi ırfan Balkanlıoğlu, “Mühimmat deposunda sayım işlemi yapılırken patlama oluyor. ınşallah milletçe bir acı yaşamayız. Askerlerimizden yaralı ve şehitlerimizin olduğu değerlendirilmekte. Yavaş ve dikkatlice müdahale ediliyor. Bu bir kaza, terör ya da sabotaj değil” dedi. Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban da bölgenin korunaklı olduğunu ve terör eyleminin söz konusu olmayacağını belirtti.

http://youtu.be/u6BhbFWhuXE

ıÇERıDE 20-30 ASKER VARDI

Çoban, “Mühimmat deposunda çalışma yapılıyordu. ıçeride 15-20 görevli vardı” diye konuştu. Hastaneye kaldırılan bir asker de “Cephane istifliyorduk. Ben 50 metre uzakta bir yerde namaz kılıyordum. o esnada patlama oldu. Arkadaşlarım nerede bilmiyorum. 30’a yakın arkadaşım vardı. Büyük ihtimal cephanelikte ters giden bir olay oldu, ondan kaynaklandı.”

ZIRHLI ARAÇ ıSTENDı

Patlama sonrasında çevreye saçılan parçalar nedeniyle bölgede geniş çaplı güvenlik koridoru oluşturuldu.Yangın devam ederken, yeni patlama olasılığına karşı depoya girilemedi. Bölgeye girmek için olay yerine zırhlı araç istendi.

ıÇERıDEN HABER ALINAMADI

Özel Harekat ve Çevik Kuvvet’e ait panzerler birliğe girdi. Birliğin önünde çok sayıda AKUT ve Sivil Savunma ekibi bekletildi. Mühimmat deposunun enkazı altında kaç asker bulunduğu ve durumlarının ne olduğunun bilinmediği açıklandı.
Hava aydınlanınca depoya yaklaşılması planlanıyor.

HASTANEYE AKIN ETTıLER

Patlamanın ardından aralarında kırılan camlardan yaralanan sivillerin de olduğu 7 kişi hastanelerde tedaviye alındı. Patlama sonrası çok sayıda vatandaş kan vermek için hastanelere koştu. Kan vermek için hastaneye koşan Afyonkarahisarlılar uzun kuyruklar oluşturdu. Belediye ekipleri, anonslar yaparak paniğe kapılan vatandaşları sakinleştirmeye çalıştı. Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’ndeki yaralı askerlerden 2’sinin Emrah Uluer ve Hasan Boncuk olduğu ve sağlık durumlarının da iyi olduğu belirtildi.

Türk Kızılayı’nın kan bağış otobüsü, yaralananlar için kent merkezinde kan bağışı aldı. Türk Kızılayı, takviye amacıyla Bursa Kan Merkezi’nden 100 ünite kanı da Afyonkarahisar’a ulaştırdı.

ERDOğAN, ORG.ÖZEL'ı ARADI

Başbakan Tayyip Erdoğan, gece saatlerinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve Afyon Valisi ırfan Balkanlıoğlu ile görüşerek patlama hakkında ilk bilgileri aldı.

Orman ve Su ışleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Cephane yayıldığı için yangına müdahale edilemiyor. Sabahın ilk saatlerinde helikopterler bölgede olarak müdahaleye başlayacaklar” açıklamasında bulundu. Kara Kuvvetleri Komutan Hayri Kıvrıkoğlu da gece Afyon’a giderek incelemelerde bulundu.

ASKER AıLELERı KIşLAYA KOşTU

Patlamanın duyulmasının ardından kışladaki görevli askerlerin yakınları kente akın etti. Çok sayıda aile, asker evlatlarından haber alabilmek için nizamiye kapısında içeriden gelecek haberi gözyaşları arasında bekliyor.

KIVRIKOğLU BÖLGEDE

Gece saat 02.00 sıralarında ilk iki patlamaya göre daha küçük çaplı bir patlama daha meydana geldi. Saat 21.15’teki patlamanın ardından başlayan yangın 4 saat sonra kontrol altına alınarak tamamen söndürülünce, soğutma çalışmasına başlandı. Diğer yandan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu da Afyonkarahisar’a giderek patlamanın olduğu şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası’nda incelemelerde bulunuyor. Orgeneral Kıvrıkoğlu’na bölge komutanları ve ilin yerel yöneticileri eşlik ediyor.

MHP MıLLETVEKıLı YILMAZ: BEKLEYıP DUA EDECEğıZ

MHP Afyonkarahisar Milletvekili Kemalettin Yılmaz, şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası’na giderek olay hakkında bilgi aldı. Yılmaz, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, "Her şeye hazırlıklı olmalıyız. Patlamanın meydana geldiği depoya henüz girilemedi. Olay yerinde can kaybı olup olmadığı hakkında kesin bir bilgi yok. Resmi açıklama için sabah saatlerini beklemek zorundayız. Ancak depoya girildiği zaman kesin bir şey söylenebilir. Hep beraber bekleyip dua edeceğiz" dedi.
 
indirimler | replika saat | kurumsal SEO danışmanı | replika saat | taban puanları  | ajans pr Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Türkiye iş ilanları
Üst