42 Bin Kişilik Alımda Hangi Branştan Kaç Öğretmen alınacak ?

KaRNeC

Yönetim Ekibi
Yönetici
42 Bin Kişilik Alımda Hangi Branştan Kaç Öğretmen Alınacak ?

42 Bin Öğretmen Atama Kontenjan Dağılımı Nasıl Olacak?

Bugün sabah saatlerinde yayınladığımız haberde, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın, Devlet Personel Başkanı Mehmet Ali Kumbuzoğlu'nun 42 bin öğretmen alınacağı yönünde yaptığı açıklamayı doğruladığını duyurmuştuk.
Milli Eğitim Bakanlığı'nın atama kontenjanlarını belirlemesinde Sınıf Öğretmenliği branşı ve Alan Değişikliği konusunun büyük önemi bulunmaktadır. Bilindiği gibi 4+4+4 eğitim sistemine geçilmesi ile birlikte binlerce Sınıf Öğretmeni norm fazlası olmuş ve Milli Eğitim Bakanlığı norm fazlası olan bu öğretmenlere alan değişikliği hakkı tanımıştı. Bu hak ile yaklaşık 21.500 Sınıf Öğretmeni alan değişikliği yaparak başka branşlara geçmişti. Bazı alan değişikliği yapan öğretmenlerin de mutsuz olduğu söyleniyordu. Eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ve şu anki bakan Nabi Avcı alan değişikliği yapıp geri dönmek isteyenlere hak verileceğini açıklamıştı. Bu durum şu an için belirsizliğini koruyor.

Gelelim 'Hangi branştan kaç atama olur?' sorusuna...

Öncelikle 2012 Ağustos ayında yapılan öğretmen atamaları ve kontenjanlarına bakmakta fayda var:


*Yukarıdaki tabloda yer alan veriler resmi rakamlardır.

Görüldüğü gibi 4+4+4 Eğitim Sistemi'nin etkileri 2012 yılında Sınıf Öğretmenliği branşında hayal kırıklığı yaşatmış ve sadece 341 Sınıf Öğretmeni'nin ataması gerçekleştirilmişti.

Yeri gelmişken Milli Eğitim Bakanlığı'na şu soruyu da sormak gerekiyor: 'Madem 2012 Ağustos'ta 341 Sınıf Öğretmeni alacaktınız, şubat ayında neden 5 Bin Sınıf Öğretmeni aldınız? şubat ayında 69 puan ile atananlar oldu, Ağustos ayında KPSS'den 87 puan alan adaylar açıkta kalmıştı. Yoksa Milli Eğitim Bakanlığı 6 ay sonrasını öngöremeyen bir bakanlık mı? Cevap verebilecek olan var mı?'

şimdi Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınlamış olduğu öğretmen ihtiyaç listesine bakalım:
Milli Eğitim Bakanlığı 2013 Ağustos öğretmen atama rakamını 42 Bin olarak açıkladı. Yukarıda 2012 yılında hangi branştan kaç öğretmenin ataması yapıldığı ve güncel öğretmen ihtiyacı listesi yer almaktadır.

Buna göre;

Beden Eğitimi Öğretmenliği'nden 2012 yılında 2547 atama yapılmış. Bu yıl yapılacak atamalarda bu branş için çok sürpriz olmayacağı yine 2 Bin 500 dolaylarında atama yapılacağını söylemek mümkün.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği son yıllarda Eğitim Fakültelerinin gözde bölümleri arasında yer almaktadır. 2012 Ağustos atamalarında bu branştan 2975 atama yapılmış. Bu yıl da 3 Bin dolaylarında atama yapılabilir.

Fen ve Teknoloji Öğretmenliği branşından 3322 atama yapılmış. Güncel Öğretmen ihtiyacı listesine baktığımız zaman bu branştan 6800 dolaylarında norm açığı var. Fakat MEB, sonraki yılları da düşünerek 3 Bin 500 dolaylarında değil de 2 Bin civarında bir atama yapabilir.

ılköğretim Matematik Öğretmenliği branşından 2012 yılında 3876 öğretmenin ataması yapılmış. Öğretmen ihtiyaç listesine baktığımızda bu branştan 8 Bin civarında norm açığı var. Bu yıl 3 Bin ile 4 Bin arasında bir atama olacağını tahmin etmek o kadar da zor değil.

ıngilizce Öğretmenliği'ne baktığımızda 2012 Ağustos ayında 3 Bin civarı bir atama gerçekleşmiş. Öğretmen ihtiyaç listesinde bu branş çok yükseklerde yer alıyor ve 12 Binden fazla ıngilizce Öğretmenine ihiyaç var. Bu branştan en az 3 Bin atama olacağını söylemek mümkün.

Görsel Sanatlar/Resim Öğretmenliği'nden 2012 yılında 716 öğretmenin ataması gerçekleştirildi. Bu yıl ise Bin dolaylarını geçmeyen bir atama olacaktır. Çünkü bu branş Milli Eğitim Bakanlığı'nın En çok ihtiyaç duyulan öğretmen listesinde yer almıyor.

Lise Matematik olarak bilinen branştan geçtiğimiz yıl 1078 atama gerçekleşmiş. ıhtiyaç listesinde son sırada yer almasına rağman bu branştan 3600 norm açığı var. Bu yıl Bin 500 dolaylarında bir atama gerçekleştirilebilir.

Okul Öncesi Öğretmenliği branşından geçen sene MEB sürpriz yaparak herkesi şaşırtmış 4377 Okul Öncesi Öğretmeni atamıştı. En çok ihtiyaç duyulan öğretmen listesine baktığımızda 7 Bin civarı norm açığı mevcut. Fakat geçen seneki gibi 4377 gibi bir atama olmayacaktır. Bu branş bu yıl 3 Bin'i hatta 2 Bin 500'ü bile göremeyebilir.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden ise geçen yıl 3035 Rehber Öğretmenin ataması gerçekleştirildi. Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre en çok öğretmen ihtiyacı olan branş olarak yer alıyor ve 17 Bin dolaylarında norm açığı mevcut. Bu yıl bu branştan 5 Bin'e yakın bir atama gerçekleşirse sürpriz olmayacağını düşünüyorum.

Sınıf Öğretmenliği ise en sıkıntılı branş olarak yer almakta. Milli Eğitim Bakanlığı alan değişikliği hakkı tanıyarak 21 Bin 500 Sınıf Öğretmenini norm fazlası olmaktan kurtarmıştı. Ayrıca MEB kapsamında 700 Bin civarında öğretmen görev almakta ve bu sayının 3'te 1'i Sınıf Öğretmenlerinden oluşmaktadır. Bakanlıktan yıllık yaklaşık 15 Bin öğretmen emeklilik, ölüm gibi nedenlerden dolayı ayrılmaktadır. Bakanlığın 3'te 1'i Sınıf Öğretmeni olduğuna göre her yıl 5 Bine yakın Sınıf Öğretmenine ihtiyaç var demektir. Bu gibi veriler göz önünde bulundurulduğunda Sınıf Öğretmenine her zaman ihtiyaç vardır. Bu yıl en az 3 Bin atama olacağını düşünüyorum ve Sınıf Öğretmenliği bir kaç yıllık sancılı dönemden sonra eski haline dönecek yıllık 7-8 Bin atama olacaktır.


Sosyal Bilgiler Öğretmenliği branşında 2012 yılında 2107 öğretmenin ataması gerçekleştirilmiş. Bu yıl yapılacak atamalarda yine bu rakama yakın bir atama olacağını söylemek mümkün.

Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliği ise yine 2012 yılında olduğu gibi 700-800 dolaylarında bir atama gerçekleştirebilir.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği'nden geçen yıl 1600 civarı bir atama gerçekleşti. Bu yıl ise 2 Bin'i geçmeyecek ve Bin sayısının altına düşmeyecek bir atama gerçekleşebilir.

Türkçe Öğretmenliği branşı geçen yılın en çok öğretmen ataması yapılan branşı olarak karşımıza çıkıyor. Yaklaşık 4 Bin 700 Türkçe Öğretmeni 2012 Ağustos ayında atanmıştı. Norm açıklarına baktığımızda Türkçe Öğretmenliğinden 6 Bin 500 civarı bir açık olduğunu görüyoruz. Bu yıl biraz azalsa da yine de 3 Binden aşağı bir atama olmayacağını düşünüyorum.

Yukarıdaki bilgiler yoruma dayalı bilgilerdir, hiç bir bağlayıcılığı yoktur. Siz de atama sürecinin olumlu sonuçlanmasına katkı sağlamak için yorumlarınızla destek olabilirsiniz.


Melih Öztürk
kamuajans.comEtiketler: 42 bin alımı, branş dağılımı, hangi branştan kaç öğretmen alınacak, branş dağılımı 2013, ağustos ataması kaç öğretmen, hangi branştan, sosyal bilgiler öğretmenliği branşından kaç kişi alınacak, fen ve teknoloji öğretmenliği branşından kaç kişi alınacak,, beden eğitimi öğretmenliği branşından kaç kişi alınacak, türkçe öğretmenliği branşından kaç kişi alınacak, sınıf öğretmenliği branşından kaç kişi alınacak,
 
indirimler | replika saat | kurumsal SEO danışmanı | replika saat | taban puanları  | ajans pr Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Türkiye iş ilanları
Üst