AA'da Kıyak Emeklilik: 852 bin 609 TL

KaRNeC

Yönetim Ekibi
Yönetici


AA'da çalıştıkları dönemde bütün şartlar oluştuğu halde yıllarca emekli olmayan Ercan ıpekçi birkaç günlüğüne görevlendirildiği Somali'ye gitmemek için emekli olarak toplam 852 bin 609 TL emekli ikramiyesi aldı.

Anadolu Ajansı (AA), son 2 yılda gerçekleştirdiği atılımlarla ulusal ve uluslararası arenada başarılı çalışmalarıyla öne çıkarken, TGS öncülüğünde hareket eden bazı kesimlerin kurumun başarısını karalamaya çalışması AA’yı “dünya ajansı” hedefinden saptırma girişimi olarak yorumlanıyor.

"Dünyanın 5 büyük ajansından biri olma" hedefi doğrultusunda hareket eden Anadolu Ajansı, yurt dışındaki birçok yerde örgütlenmesini tamamlayarak büyük başarılara imza atıyor.

Hantal yapısını, yeni yönetim anlayışıyla kısa sürede üzerinden atan Anadolu Ajansı, Libya savaşında, Tunus halkının demokrasi yürüyüşünde, canları pahasına darbeye direnenlerin ülkesi Mısır'da, mazlumların açlıkla savaştığı Somali'de, katliama maruz kalan yetimler diyarı Arakan'da ve daha birçok yerde başarılı çalışmalarıyla kamuoyunun takdirini toplayarak dikkatleri üzerine çekiyor.

AA'nın bugün dünyadaki değişimi doğru okuyarak, zamanında yaptığı hamlelerle "doğru ve sıcak haber"in adresi haline gelmesi sektörde de memnuniyetle karşılanıyor.

2020 hedefine gidilen yolda, tarihinde hiç olmadığı kadar uluslararası arenada adından söz ettirmeyi başaran AA'nın haberleri, fotoğraf ve görüntüleri, artık dünyanın en büyük, en saygın gazete, dergi ve televizyonlarında yayınlanıyor.

ıpekçi’nin misyonu AA’yı karalamak

Bazı kesimler bunu Türkiye'nin başarısı olarak görüp gurur duyarken, yıllarca kurumdan ekmek yiyen ve yüz binlerce lira alarak kendi istekleriyle emekliye ayrılan bazı eski çalışanlar ise Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Ercan ıpekçi öncülüğünde ideolojik reflekslerle hareket ederek bu başarı tablosunu karalamaya çalışıyor.

852 BıN TL ıKRAMıYE ALAN GAZETECı!

AA'da çalıştıkları dönemde bütün şartlar oluştuğu halde yıllarca emekli olmayarak, verilen masalarda iş yapmadan gün geçiren bu kişilere öncülük eden Ercan ıpekçi ise birkaç günlüğüne görevlendirildiği Somali'ye gitmemek için emekli olarak toplam 852 bin 609 TL emekli ikramiyesi aldı.

Tüm zamanların en zengin muhabiri!

Her platformda AA'da mağdur olduğunu ve "emeklilikleri geldiği halde yıllardır emekli olmayan" çevresindekilerin de mağdur edildiğini iddia eden ıpekçi'nin ne kurum içinde ne kurum dışında inandırıcılığı da kalmadı.

"Aldığı emekli ikramiyesiyle tüm zamanların en zengin sendikalı muhabiri" olarak tarihe geçen Ercan ıpekçi'nin başında olduğu TGS'den 580'e aşkın kişinin istifa ederek Medya-ış Sendikası'na geçmesi TGS'ye ve ıpekçi'ye olan güvensizliğin ve tepkinin en somut göstergesi olarak öne çıkıyor.

Yüzleri kızarmadı

ıpekçi ile aynı grupta yer alan emekliliği halde yıllardır emekli olmayan bazı eski çalışanlar ise yurt dışına ya da yurt içindeki bir ile birkaç günlüğüne görevlendirilmek istendiklerinde buna karşı çıkarak yıllardır kimsenin dokunamadığı "hiçbir iş yapmayan kişiler" olarak kalmak istediler. Buna müsaade edilmeyeceğini anladıklarında ise yüz binlerce lira alarak emekli oldular.

Her fırsatta yıllarca ekmeğini yedikleri kurumu karalamaktan kaçınmayan ıpekçi öncülüğündeki bu gruptan bazıları, asılsız gerekçe ve iftiralarla AA'ya dava açmaktan da geri durmadı.

Bunlardan biri de yıllarca önemli kişilerin takibinde görevlendirilen geçen 10 yılın en ayrıcalıklı muhabirlerinden olan, geçmişte müdürlerin dahi bir şey söyleyemediği Murat Muratoğlu...

Her şehir dışı görevde harcırahı ve mesaisi ödenen, kendi istediğiyle emekli olunduğunda ise "AA'ya 2000 öncesi girdiği" için 565 bin lira emekli ikramiyesi alan Muratoğlu, bununla yetinmeyerek bir süre önce kendisine haksızlık yapıldığını, mesailerinin verilmediğini ve emekli ikramiyesinin düşük olduğunu öne sürerek kuruma 250 bin liralık dava açtı.

Haksız taleplerle AA'ya dava açan Muratoğlu, emekli olduktan sonra yine devletin bir başka kurumunun basın biriminde göreve başladı.

TGS ile maaş farkı uçurumu oluştu

Ercan ıpekçi başkanlığındaki TGS'nin özellikle 2000 yılından sonra imzaladığı tüm toplu iş sözleşmelerinde emekliliği gelenlere 1000-1200 lira brüt zam yapılırken, yeni işe başlayan ve ajansı çalışmalarıyla sırtlayan gençler ise 2 yıl geçerli olan sözleşmelerde sadece 200 lira zam alabildi.

"Haksızlık ve kayırma" karşısında işten atılma korkusuyla susmak durumunda bırakılan genç muhabirler, mağdur oldular. Bunun sonuncunda ajansta 2000 yılı öncesinde işe girenlerle 2000 sonrası işe girenler arasında maaş farkı uçurumu oluştu.

Ajansın bütçesinin yarıya yakını 2000 yılı öncesi işe girenlerin maaşının ödenmesi için kullanılırken, TGS’nin çarpık ve karanlık uygulamaları sonucu 2000 yılı sonrası AA’ya giren gazeteciler ise 1500-2000 lira maaşla yetinmek zorunda bırakıldı.

ıpekçi durmuyor, çalışanlar tepkili...

AA'da sadece 20 civarında üyesi kalan TGS ve ıpekçi, kaybettiği üyelerinden her ay aldığı yüzbinlerce liradan olma hıncına ideolojik saplantılarını da ekleyerek yıllarca ekmeğini yediği kuruma çeşitli gerekçelerle saldırmaya devam ediyor.

Emekli olduktan sonra AA'yı karalamak için çeşitli yollara başvuran, tek kişilik açlık grevi bile yapan ıpekçi, şimdi ise "Sansüre Hayır Demek ıçin Buluşuyoruz" etkinliği kapsamında AA Genel Müdürlüğü ile AA’nın ıstanbul ve ızmir bölge müdürlükleri önünde eylem yapmaya hazırlanıyor.

Kurum çalışanları ise sosyal medyada defalarca TGS ve Ercan ıpekçi aleyhine açtıkları "TGSekmeğimizdeneliniçek", "TGSdüşyakamızdan" "TGSdefol" etiketleriyle seslerini duyurmuş, tepkilerini ve rahatsızlıklarını dile getirmişlerdi.
 
indirimler | replika saat | kurumsal SEO danışmanı | replika saat | taban puanları  | ajans pr Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Türkiye iş ilanları
Üst