Ak Parti'de Kabine Revizyonu 2013

KaRNeC

Yönetim Ekibi
Yönetici


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Afrika seyahatinin dönüşünde kabinede değişikliğegitmesi bekleniyor. Kabine değişikliği, beklentilerin tersine yerel seçimlerde belediye başkan adayı olacak isimler yerine, “artık dinlensin” kararı verilen bakanların değiştirilmesişeklinde olacak. ıçişleri Bakanı ıdris Naim şahin'in de kabine dışı kalabileceği belirtiliyor.

Erdoğan, partisinin 30 Eylül'deki büyükkongresinde partiyi yeniden yapılandırdıktan sonra kabinede de revizyon planlıyordu. Ancak Erdoğan kabine revizyonunu Mart 2014'teki yerel seçimleri Ekim 2013'e çeken anayasa değişikliğiningerçekleşmesi sonrası yapacak. Böylece AKP tüzüğündeki 3 dönem sınırına takılan bakanlardanbüyükşehir belediye başkanlıklarına aday göstereceği isimleri kabine dışı bırakması bekleniyordu. Ancak MHP ile anlaşılarak Meclis'te yapılan oylamada 367'nin altında kalıp yerel seçimlerin öne çekilmesigerçekleşmeyince Erdoğan bu operasyonu erteledi.

ımralı'da Abdullah Öcalan'la görüşmelere paralel olarak kabine revizyonu gündeme yeniden girdi. Önceki günden itibaren hız kazanan kabine revizyonu beklentisi AKP'de yeni bir kırmızı plaka heyecanına neden oldu.

Erdoğan, Afrika seyahatinin ardından, kabine revizyonunu gerçekleştirecek. Revizyon beklendiği gibi 3 dönemlik bakanların belediye başkan adaylıkları için değiştirilmesine yönelik olmayacak. Kabinedekideğişiklik, parti yönetimi ve milletvekilleri arasında da açıkça isimleri konuşulan bazı bakanların, Erdoğan tarafından “bir süre dinlenin” denilerek değiştirilmesi şeklinde gerçekleştirilecek.

Erdoğan'ın “Parti yönetimi ve milletvekilleriyle uyumlu çalışma” kriterine göre yapması beklenendeğişikliğin 4 ya da 5 bakanı kapsayacak “mini revizyon” olacağı ifade ediliyor. Değiştirilecek bakanlar arasında Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Maliye Bakanı Mehmet şimşek, Kültür ve Turizm BakanıErtuğrul Günay, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın isimleri geçiyor. Kabine dışı kalacak isimler arasında sayılan Dinçer, şimşek ve Günay'ın iki dönemdir milletvekili oldukları için tüzükteki üç dönem sınırına takılmayan isimler olması dikkat çekiyor.

şahin'in durumu

Kabine değişiminin partinin gündemine gelmesiyle değişip değişmeyeceği en çok merak edilen isim ıçişleri Bakanı ıdris Naim şahin oldu. Parti çevrelerinde Erdoğan'ın kafasındaki sayının sınırlı olduğu ancak bir kabine revizyonu yaparken şahin'i de değiştirmesinin güçlü bir olasılık olduğu ifade ediliyor. şahin, 11 Haziran seçimleri sonrasında 9 yıllık AKP Genel Sekreterliği'nin ardından ilk kez bakan olmuş, özellikletoplumsal muhalefete yönelik açıklamaları ve gaflarıyla öne çıkmıştı.

Kırmızı plaka

Revizyonun güçlü bir olasılık olarak ortaya çıkması AKP milletvekilleri arasında kırmızı plaka heyecanına yol açtı. Milletvekilleri arasında revizyon ımralı ile görüşmelerden daha fazla konuşulmaya başlandı. AKP'de gidecek bakanların yerine AKP grup başkanvekilleri Nurettin Canikli, Mustafa Elitaş, Mahir Ünal, Başbakan Erdoğan'ın doktorluğunu da yürüten TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl, Adana Milletvekili Necdet Ünüvar'ın isimleri geçiyor. Erdoğan tarafından ekonomiden sorumlu genel başkan yardımcısı yapılan Numan Kurtulmuş'un da dışarıdan bakan yapılacağı kulislerde konuşuluyor.
 
indirimler | replika saat | kurumsal SEO danışmanı | replika saat | taban puanları  | ajans pr Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Türkiye iş ilanları
Üst