Ak Parti'den 50 ısim Gidecek !

KaRNeC

Yönetim Ekibi
Yönetici


Yerel yönetimler için 350 bin kişiye “Kimi başkan görmek istersiniz?” diye sorduran Erdoğan, helalleştiği MKYK üyelerine yeni MKYK üyelerini sordu. 3 dönem yasağını yumuşatacak tüzük değişiklik taslağı da MKYK’da Erdoğan’a sunuldu.

Vatan gazetesinden şebnem Hoşgö'ün haberine göre Başbakan Erdoğan’ın genel başkanlığa son kez aday olacağı AK Parti’nin 30 Eylül kongresinde partinin önümüzdeki yerel seçimler, cumhurbaşkanlığı seçimleri ve genel seçimlere yönelik stratejisinin ipuçları ortaya çıkacak. Erdoğan parti yönetimini bu üç seçimi dikkate alarak oluşturacak. Erdoğan’ın öne çekilmesi planlanan yerel seçimlerde aday gösterilecek bakan ve milletvekilleri, Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası partinin emanet edileceği kadroya yönelik hesaplarını yansıtacağı yeni MKYK’da, AK Parti’nin her kesimi kucaklayan “merkez partisi” vurgusunu arttıracak şekilde eski ve yeni isim harmalanmasına gitmesi bekleniyor. AK Parti kulislerinde Erdoğan’ın 50 kişilik MKYK’nın yarıya yakınını değiştirebileceği konuşuluyor.

Yerel seçimler için partisiyle çalışan 3 kamuoyu şirketi aracılığıyla Türkiye genelinde 350 bin kişiye “Kimi başkan görmek istersiniz” diye sorduran Erdoğan, kongrede oluşturacağı yeni MKYK için de hem mevcut MKYK üyelerinin hem de milletvekillerinin nabzını yokluyor. Kongre öncesi son toplantısını yapan MKYK’da üyelere, oluşturulacak yeni MKYK’ya ilişkin anket formu dağıttıran Erdoğan, üyelerden 50 kişilik “isim önerisi” istedi. Erdoğan MKYK üyelerine, önerilecek isimlerin AK Parti’ye üye olması gerekmediğini de vurguladı. Edinilen bilgiye göre MKYK üyelerinin bir kısmı toplantı sırasında formu doldurarak Erdoğan’a teslim ederken, bir kısmı ise düşünmek için süre istedi.

Helalleşip kitabını verdi

2003’teki kongrede 50 kişilik MKYK’da 26 ismi, 2006 kongresinde 14 ismi, 2009’daki son kongrede de 17 ismi değiştiren Erdoğan, son toplantısında MKYK üyelerine çalışma ve katkılarından dolayı teşekkür etti ve helalleşti. Toplantı sonunda topluca fotoğraf çektirdi. Erdoğan MKYK üyelerine Prof. Dr. Bekir Karlığa tarafından derlenen, medeniyetler ittifakı süreci başta olmak üzere uluslararası toplantılarındaki konuşmalarından derlenen ve yazar olarak kendi adı yer alan “Küresel Barış Vizyonu” adlı kitabını da hediye etti. Erdoğan kitabı MKYK üyelerinin yanısıra eşlerinin de adlarını yazarak imzaladı.

Vekillerine soracak

Erdoğan 5 Eylül’de de parti grubunu Genel Merkez’de toplayacak. Erdoğan bu toplantıda milletvekillerine kongreye yönelik açıklamalar yapıp, oluşacak yeni parti yönetimi konusunda görüşlerini alacak. MKYK üyelerine yaptığı gibi Erdoğan anket formu aracılığıyla milletvekillerinin de MKYK üyelikleri konusundaki nabzını tutacak. Erdoğan’ın anket formlarını bizzat inceleyeceği ardından da kurmaylarıyla birlikte MKYK listesini şekillendireceği konuşuluyor.

Bu arada yeni MKYK’ya girmesine kesin gözüyle bakılan Numan Kurtulmuş’un, kongrede partiye katılıp aynı gün yönetime seçilmesinin hoş bir görüntü vermeyeceği düşüncesiyle AK Parti’ye katılım tarihinin öne çekilebileceği de belirtiliyor. AK Parti kurmayları kongre öncesi 12 Eylül’de yapılması planlanan il başkanları toplantısında Kurtulmuş’un partiye katılımının gerçekleştirilebileceğini söylediler.

Tüzük değişikliği

Bu arada milletvekilleri ve belediye başkanları için 3 dönem yasağı öngören AK Parti tüzüğünün daha esnek bir hale getirilmesi için hazırlanan tüzük değişiklik taslağı da Erdoğan’a sunuldu. Mevcut tüzüğün aynen korunması halinde, görev ayrımı olmaksızın milletvekilliği ya da belediye başkanlığında 3 dönemi tamamlayanların hiçbir şekilde AK Parti listelerinden yeniden aday gösterilemeceğini tespit eden parti kurmayları, milletvekilleri ve bakanlara belediye başkanlığı, belediye başkanlarına da TBMM yolunu kapatmayacak bir taslak hazırladı. Hazırlanan değişiklik ile 3 dönem yasağı sürecek ancak bu 3 dönem yasağı sadece yapılan görevle sınırlı olacak. Yani belediye başkanlığı döneminde 3 dönemini tamamlayanlar, 3 dönem için milletvekilliğine, milletvekilliğinde 3 dönemini tamamlayanlar da 3 dönem için belediye başkanlığına aday olabilecek. Böylece örneğin 2 dönem milletvekilliği yaptıktan sonra belediye başkanlığına kaydırılıp bir dönem bu görevi sürdürenlere, AK Parti listelerinden yeniden adaylık yolu kapanmayacak.

Vatan
 
indirimler | replika saat | kurumsal SEO danışmanı | replika saat | taban puanları  | ajans pr Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Türkiye iş ilanları
Üst