Balta limanı Antlaşması Osmanlı'yı Bitirdi, Gümrük Birliği Türkiye'yi Bitiriyor

KaRNeC

Yönetim Ekibi
Yönetici
Balta limanı Antlaşması Osmanlı'yı Bitirdi, Gümrük Birliği Türkiye'yi Bitiriyor

Çalışmadan,   öğrenmeden,  yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, Evvela HAYSıYETLERıNı   sonra   HÜRRıYETLERıNı ve daha sonra da   ıSTıKBALLERıNı   kaybetmeye mahkumdurlar "

M. Kemal ATATÜRKOsmanlı Devleti’nin çöküşünü başlatan bu antlaşmanın en önemli maddeleri şunlardı:

1-ıngiliz tüccarlar, hiçbir kısıtlama olmadan, her tür malı tüm Osmanlı topraklarında hem iç hem dış ticaret amacıyla alıp satabilecekler (Anlaşmadan önce ıngilizler ticaret mallarını limana kadar getirebiliyor ve bu malın dağılımını yerli tüccarlar yapıyorlardı. Bu maddeden sonra yabancılar iç piyasamıza hakim oldular.)
2-ıngilizler’den mal alım ve nakli için belge istenilmeyecek
3-ıngiliz tüccarlar, iç ticarette yerli tüccarlardan fazla vergi ödemeyecek
4-Yabancı mallar Boğazlar’dan serbestçe geçecek
5-Osmanlıya tanınan tekel haklar iptal edilecek.
6-Antlaşma, “sonsuza dek” yürürlükte ve geçerli olacak. (Nasıl antlaşmaysa bütün Osmanlı nesillerini ipotek altına alıyor!!)
7-Anlaşma tüm Avrupa devletleri için de geçerlidir.

Fransa, menfaatlerine ters düşeceğini düşünerek bu antlaşma hükümlerine önce şiddetle karşı çıktığı halde, çok geçmeden 25 Kasım 1838’de son maddeye istinaden aynı hükümleri ihtiva eden bir antlaşma imzaladı.
Bunu, Avrupa’nın diğer devletleri takip etmekte gecikmediler.
31 Ocak 1840’ta ısveç ve Norveç,
2 Mart 1840’ta ıspanya,
14 Mart 1840’ta Hollanda,
30 Nisan 1840’ta Belçika,
1 Mayıs 1841’de Danimarka ve
20 Mart 1843’te Portekiz ile antlaşmalar imzalandı.


DEVAMI BU DOSYADA..

BU SLAYT DOSYASINI ıNDıRMEK ıÇıN TIKLAYIN..
Bunu izledikten sonra arkadaşlarımıza da gönderebiliriz.
 
indirimler | replika saat | kurumsal SEO danışmanı | replika saat | taban puanları  | ajans pr Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Türkiye iş ilanları
Üst