Biliyor muydunuz?

kaansebati

New Member
II.Dünya Savaşı sonrasında ıngiliz ve Sovyet orduları anlaşarak ıran'ı işgal etmişti.Zaten Müttefikler tarafından kontrol edilen ülke fiili olarak parçalanmıştı.Sovyet Birliği'nin amacı bölgede küçük uydu devletler kurarak komünist rejimler oluşturmaktı.Bunun için 22 Ocak 1946'da Sovyet desteği ile Mahabad Cumhuriyeti kuruldu.

Mahabad Cumhuriyeti, Sovyet uydusu olan bir Kürt devletiydi.Kurucuları olan 2 aşiret, Ruslarla anlaşmış ve başkent Mahabad'da Çarçıra Meydanı'nda Mahabad Cumhuriyeti'nin kuruluşu ilan etmişti. Sovyetler ise destek için ertesi ay şubat 1946'ta 5.000 tüfek gönderdi.

Bölgedeki komünist istikrarı sağlamak için Azerbaycan Milli Hükümeti ile de anlaşan Mahabad her türlü ekonomik ve askeri durumda birlikte hareket edecekti.Komünist olduğu için Batı devletlerince ve BM tarafından da tanınmamış olan devlet Türkiye'nin doğu sınırlarında kurulmuştu.

Sovyetler 9 Mayıs'ta ıran topraklarından çekilince 17 Aralık'ta ıran ordusu Mahabad'ı işgal ederek Mahabad Cumhuriyeti'ni yıktı. 31 Mart 1947'de Cumhurbaşkanı Kadı Muhammed, Başbakan Hacı Baba şeyh ve Savunma Bakanı Muhammed Hüseyin Han Seyfi Kadı, Cumhuriyetinin kurulduğu yer olan Çarçıra Meydanı'nda asılarak idam edildi.


 
indirimler | replika saat | kurumsal SEO danışmanı | replika saat | taban puanları  | ajans pr Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Türkiye iş ilanları
Üst