Bilmece Nedir ?

Yeliz

New Member
Bilmece nedir
Bilmece neye denir
Bilmecenin anlamı nedir

1.

Bilmece; somut veya soyut bir varlığı, doğadaki herhangi bir nesneyi adını anmadan, onu hatırlatacak, çağırıştıracak, başka şeyleri kısa ve yoğun şekilde anlatarak bilinmesini dinleyene bırakan eğlenceli sözdür. Bir Milletin folklorunun en önemli öğelerinden biri bilmecelerdir. Bilmeceler, bir halkın zekàsının da düzeyini gösterir. Çünkü bilmecelerin ifadesi, tertip ve düzeni bir zekà ürünüdür.Türk bilmeceleri bu bakımdan yüksek bir zekàya, dil ve anlatım gücüne delalet etmektedir.Atasözleri ve deyimler gibi kalıplaşmış sözlerdir. ıfade şekli değiştirilemez.
Burada geleneksel Türk bilmecelerinin hepsine yer vermek gibi bir hedef yoktur. Nitekim az da olsa bu yönde yapılmış olan bir çalışmalarımız.
Bilmecelerden maksat eğlenmek, hoş vakit geçirmektir. Bunun için düzenlenmiştir. Fakat dolaylı olarak dikkatli, çabuk anlama ve kavrama yeteneğini geliştirmek: daha açık anlatımla zihin sporu yapmak amacı güder.
Çocukların dünyasında bilmecelerin unutulmaz yeri vardır. Sayısız eğlence araçlarına sahip günümüz çocukları için de geçerlidir. Her türlü bilmece çocukların ilgisini çekiyor.
Bilmece sormayı, bilmece cevaplandırmayı zevkli bir meşguliyet olarak görüyorlar.
Geleneklerimizde bilmece sormanın usülü, yöntemi vardır. Gelişigüzel bilmece sorulmaz ve
cevap istenmez. Bilmece için bir ortam olması gerekir. Cevap verecek olan zorlandığı takdirde ona bazı ipuçları vermelidir.

Halk toplantılarında, özellikle sohbetlerde, karşılıklı bilmeceler söylenerek eğlenir.
__________________
 

indirimler | replika saat | kurumsal SEO danışmanı | replika saat

Türkiye'nin en güncel kişisel sağlık sitesi WMAL.NET ile hastalıklara çözüm bulabilirsiniz. Kür tarifleri, güzellik ve bakım alanlarında profesyonel makalelerimizi inceleyebilir, saç dökülmesi, saç ekimi ve diğer operasyonlarla ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. 

Türkiye iş ilanları
Üst