Bir Erdoğan Klasiği, Yine Döndü Yine Değişti

Ebru

New Member


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Pazar günü yapılacak AK Parti 4. Olağan Büyük Kongresi’nden önce NTV ve Star TV'nin ortak yayınına katıldı.

Başbakan Erdoğan, Erhan Ertürk’ün moderatörlüğünde canlı yayınlanan programda, NTV Yayın Koordinatörü Nermin Yurteri, Star Haber Koordinatörü Nazlı Öztarhan ve Sabah gazetesi Başyazarı Mehmet Barlas’ın sorularını yanıtladı.

Erdoğan'ın kendisine yöneltilen sorulara verdiği yanıtlar şöyle oldu:

"şu anda yapılan kamuoyu araştırmalarında terör sorunu öncelikli sorun olarak öne çıkıyor. Eğer siyasete soyunmuşsanız, bu işte kararlılığınız varsa, hayatın bir risk olduğunu görerek siyasetin de ekonominin de bir risk alanı olduğunu göreceksiniz. Biz de zaten bu riskleri alarak yola çıktık.

ıMRALI VE OSLO GÖRÜşMELERı

Terörün öncelikli sorun olduğunu ifade eden Erdoğan ımralı ve Oslo görüşmeleri ile ilgili olarak şunları söyledi:

"Terör sorunu öncelikli sorun olarak öne çıkıyor" diyen Erdoğan, hayatın bir risk olduğu görüldüğünde siyasetin de ekonominin de risk olduğu görüleceğini belirterek, "Siyasete bunu bilerek girdik" dedi. Terör ile mücadele konusunda Erdoğan şunları kaydetti:

"Emre Bey, Emre Taner'i döneminde de ımralı’ya gönderdim, Oslo’ya gönderdim. Hakan Bey döneminde gönderdim. ımralı için de Oslo için de yaparız. Farklı zemini varsa bu alanlara gireriz. En büyük enstrümanımız MıT’tir. MıT dünyanın çok değişik ülkelerin istihbarat örgütleriyle görüşür. Kimlerle görüş alışverişinde bulunursa bunu yaparlar. Ne zaman adım atılması gerekirse bu adımı atabilir. Atmaması yönünde bir kabulümüz yoktur. Zamanlama önemlidir.

Son seçimlerin öncesinde adımlar attık. Habur da o sürecin içindedir. Attığımız adım samimiydi. Halkımızın teveccühü artarak devam etti. Oslo sürecinde samimiyetsiz davranışlar oldu. Belli basın organlarına servis edildi. Bu görüşmeleri belge olarak sundular. Belge olması için altında imzalar olması lazım.

Görüşülmemiş şeyler görüşülmüş gibi gösterilmiş. Benim ve ilgili birimlerin onadığı bir şey yoktur. Birileri bunu alıp değerlendirme sürecine girmiştir. Yargı bunu alarak değerlendirme sürecine girmiştir. Medya samimi davranmamıştır. Medya, ne MıT’le ne de hükümetle değerlendirmemiştir. Medya noktasında iyi bir sınav olmamıştır.

Müsteşar arkadaşımı gönderen benim, arkasında ben varım. Onu oraya getiren, göreve gönderen de benim. O zaman beni hesaba çekin, niye müsteşarım üzerinden yapıyorsunuz. Dürüst davranılmasını istiyorum. Yargının tutumunu doğru bulmadım."

"MÜSTEşARI DEğıL, BENı HESABA ÇEKıN"

MıT Müsteşarımla ilgili atılan adımın arkasında ben varım, onu gönderen benim. Gönderen bensem, beni hesaba çekin. Niçin kalkıp Müsteşarımı alıyorsunuz? Burada dürüst davranılmasını istiyorum. Yargının buradaki seçtiği yöntemi ben doğru bulmadım ve bununla ilgili olarak o anda atılan adımların öncelikleri itibariyle yanlış olduğunu gördüğüm için o çıkışımı yaptım. Bugün de yaparım, yarın da yaparım.

"EVSAHıBı ÜLKE SIZDIRMIşSA ORADA TOPLANTI YAPMAYIZ"

Bizim bu ev sahipliğini yapanlar tarafından sızdırıldığını biz hissettiğimiz, bunu tespit ettiğimiz andan itibaren oralarda bir daha bu tür toplantıları yapmak mümkün değil. Ya da Norveç’i bundan sonra çok farklı bir değerlendirmeye tabi tutarız.

"TERÖR ÖRGÜTÜ ALAN HAKıMıYETı GAYRETıNDE"

Terörle mücadele konusunda bizim iktidarımız en cesur adımları atmıştır. 30 yılda hangi iktidarlar döneminde ne kadar operasyon yapılmış, ne kadar şehit verilmiş bunların rakamlarını verdim. Bizim dönemimiz en az operasyon yapılan dönemdir.

şu anda bu şehit sayısında önemli olan; terör örgütünün çok daha farklı silahlanmaları yapabilme imkanını yakalamasıdır. Silahlı güç olma noktasında hiçbir dönemde bu silahlanma gücünü bulamamıştır. Özellikle Hakkari olsun, şırnak olsun bu bölgelerdeki yerleşim ve oralarda mücadeleyi verdikleri alanlar çok farklı alanlardır. Buraları gezip gören birisi olarak, buradaki mücadelenin askerimiz açısından da polisimiz açısından da ne denli zor olduğunu görüyoruz. Bütün bunlara rağmen, askerimiz olsun polisimiz olsun mücadeleyi kararlılıkla veriyor. Düne kadar terör örgütünün muhatabı bireydi ama artık terör örgütü alan hakimiyeti gibi bir gayretin içine girmiştir. Bu gayretinde başarı olamamıştır. Güvenlik güçlerimiz gerekli dersleri vermiş, vermeye de devam ediyor.

SıLAHLARIN SUSMASI ÇÖZÜM DEğıL’"

Çözüm noktasına bakıyorsunuz, bölücü terör örgütüyle berabermiş gibi davranan ve açıklama yapanlar var. ‘Silahlar sussun’ diyorlar. Silahın susması çözüm değil ki! Eğer silah eldeyse bu bir tahrik unsurudur, silahın bırakılması bir çözümdür. Eğer bölücü terör örgütü silahı bırakacaksa, o zaman biz de hükümet olarak bu operasyonları minimize ederiz. Ama askerin de polisin de silahı bırakması gibi bir şey söz konusu olamaz. O onun bir enstrümanıdır. Tüm insanımızın güvenliği için yanında taşımaktadır.

Eğer arkadaşlarımız ımralı ve Oslo’ya gitmişse bunlar çözüm için en kararlı şekilde atılmış adımlardır. Bu konuda millete ihanet içeren bir istihbarat verilmemiştir ama terör örgütünün mensupları bunu vermişlerdir. Gerek Ana Muhalefetin Genel Başkanı, gerekse diğer uzantılar bazı şeyler söylüyorlar. 'Çözüm için bir araya gelelim' diyorlar. Biz çözüm için hiç kaçmadık ki! CHP Genel Başkanı bizden randevu istedi, diğerleri randevu vermezken biz ‘Gelin’ dedik.

"BDP ıLE GÖRÜşMEM"

Selahattin Demirtaş’ın randevu talep etme durumu ayrı bir olaydır. Terör ile kim iç içe bu önemlidir. Terörle iç içe olanla neyi konuşacağız? Ben dedim ki, 'Terör örgütü ile mücadele ama siyasi uzantıları ile müzakere' dedim. Artık siyasi uzantılarla müzakere etme noktasında değilim.

Bu partiden 9 milletvekili teröristlerle kucaklaşıyor, yanak yanağa öpüşüyorlar. şimdi nasıl olacak, terör örgütü üyeleriyle yanak yanağa, sarmaş dolaş olan bir eşbaşkanla nasıl konuşacağım. şehit anneleri beni o görüşme masasında görünce ne derler. Bölgede iki parti var; biri AK Parti diğeri BDP’dir. Niye CHP ve MHP yok? Bu partiler de orada olmalı, halkla kaynaşmalıdır. Terör örgütüyle bölge halkı arasına bariyer koyalım.

"PARTı KAPATILMASINA KARşIYIM"

Parti kapatılmasına karşıyım, çok açık ve net. Anayasa değişikliği sırasında ne CHP, MHP ve BDP yanımızda yer almadı. Bizim içimizden birkaç kişi onların yanında yer aldı, 330’u yakalayamadık. Parti kapatılmasına karşıyız, suçu işleyen birey ceza alsın.

"HABUR'U PROVOKE ETTıLER"

Popülizmi reddeden bir siyasetçiyim. Ne gerekiyorsa onu söylerim. Yerel seçimler öncesinde gerekli adımları atarım. Habur olayında 'Dağı bununla çökerteceksek yapalım' dedim. Parti yandaşlarını oraya dökmeseydi, süreç daha olumlu olurdu. Ama provoke ettiler. Kesinlikle ülkemizin, milletimizin menfaati neyse o adımı atarız. Pazar günü yapacağımız açıklamada göreceksiniz.

"BATI SORUNU ÇÖZMEMıZı ıSTEMıYOR"

Terör sorununu bizim çözmemizi engellemek isteyenler olabilir. Batı, bizim çözmemizi istemiyor. Almanya ve Fransa istemiyor. Bize yardımcı olmuyor. Terörist başları cirit atıyor. Finansal destek veriyorlar. Suçluların iadesi nerede? 'Terör örgütü' diyeceksiniz, ellerini kollarını sallayarak dolaşacaklar.

"YARGITAY'DAN HAKKANıYETLı BıR KARAR UMUYORUZ"

‘Balyoz’ davasıyla ilgili olarak birincil mahkemenin geniş tabanlı bir çalışma yaptığını biliyorum. Adalet Bakanlığı’yla biz de bu süreci takip ettik. Sanıklar süreci tahrik etti. Bu kadar kısa zamanda bitmesini başarılı buluyorum. Neticesi benim ilgi alanım değil. Gerekçesini görmeden değerlendirme yapmak durumunda değilim. Adil mi, adil değil mi diye değerlendirmeye yetkim yok. Burası nihai sonuç değil. Yargıtay’ın vereceği kararı bilmiyoruz. Dava, dairelerine de gidebilir. Yargıtay’ın hakkaniyete uygun bir karar verilmesini umuyoruz. Muvazzaf askerlerin tutuksuz yargılanmasını istiyorum.

"BıZıM DÖNEMDEKı DARBE TEşEBBÜSÜ"

28 şubat’ı, öncesini de yaşadım. TRT’de ‘Ali Adnan’ dizisi var, bu ülke bunu da yaşadı. Bir neticelenen, bir de teşebbüs edilip neticelenemeyen olaylar var. Bizim olaylar böyle olaylardır. Partimizin kapatılma sürecinde ana muhalefet partisinin lideri çıkıp ‘Hamdolsun ki Ankara’da yargıçlar var’ diye açıklama yapıyor.

"O CD'Yı DıNLEYıNCE şOKLARA GıRDıM"

YAş toplantılarında, birlikte yolculuklarımız olan bir arkadaşımın konuşmasını CD'den dinledim. O CD’yi dinleyince şoklara giriyorum. Türkiye, değişim ve dönüşümü demokrasi adına yaşıyor. Türkiye’de halkın, milletin, demokrasinin kazanması önemlidir. Küresel sermaye bir ülkeye giderken demokrasiyi arıyor. Demokrasiyi fırsata dönüştürdüğümüze inanıyoruz.

"GENELKURMAY BAşKANLARI ıLE ıYı ÇALIşTIM"

Hilmi Paşa, 4 yıl Genelkurmay Başkanlığı yaptı. Genelkurmay Başkanlarının hepsiyle, Yaşar Paşa, ılker Paşa’yla da iyi çalıştım. Darbeyi artık düşünmek istemiyoruz. Bu ülkenin evlatları, darbeyi kitabından silmiştir.

"DARBE KOMıSYONU BENı DE ÇAğIRABıLıR"

Meclis Darbe Komisyonu’na çağrılmadım. ıhtiyaç duyulursa belki çağırırlar. 27 Nisan’ı bir muhtıra olarak değerlendirmeyi düşünmüyorum. Muhtıraysa hiçbir yaptırımı yok. Sadece bir açıklama yapmışlardır. Hükümet ertesi gün değerlendirmeyi yapmıştır. Asıl muhtırayı hükümet yapmıştır.

"27 NıSAN MUHTIRA DEğıL"

TSK-hükümet arası ilişkiler normalleşmiştir. Orduya saygı, bizim tabanımızda kimseyle mukayese edilmeyecek kadar fazladır. Ordumuzu yönetenlerin zaman zaman yanlışları olmuştur. Normalleşme süreci görüyorum. Bu ordumuzun gücünü daha da artıracaktır. Genelkurmay Başkanı operasyonlarda karargahı yönetiyorsa bu moral değerlerinin yükseldiğini gösteriyor. Operasyonu yöneten bir Genelkurmay Başkanı var. Emniyet de aynı şekilde. Bakanlarımız o bölgelere gidiyorsa, moral değerlerini yükseltmek içindir. Yazılı ve görsel medyanın desteğine çok ihtiyacımız var.

'HAıN' ıÇıN DAVA

CHP Genel Başkanı’nın WikiLeaks iddialarının hepsi palavra. Kemal Kılıçdaroğlu’ndan ben tazminat almaktan bıktım ama o tazminat ödemekten bıkmadı. Bu da yargıya gidecek, çünkü orada ‘hain’ diye bir ifade var. Kimse bu ülkenin başbakanına ‘hain’ diyemez. Bununla mı biz terörle mücadele edeceğiz? Çok yanlış oynuyor, yanlış gidiyor. Böyle siyaset yapacaksa, millet bunları hiçbir zaman iktidar yapmaz. Millet bizim arkamızdadır. Biz ne ABD’ye, ne Rusya’ya bu milletin değerlerini hiçbir menfaat karşısında değişmeyiz.

"FSM ÇALIşMASINDA HATA OLABıLıR"

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ndeki çalışmalar için hazırlık yapılmıştı. Firmanın beceriksizliği olabilir. Söz verilen tarihten önce yetiştirildi. Çalışmalar kolay değil, çok farklı bir asfalt uygulamasına girildi. ıstanbul trafiğine günde 400 araç giriyor. Köprü çalışmalarında belki biz de hata etmiş olabiliriz, affola diyebiliriz.

ÜÇ SıSTEM ÖNERDı

Kabineyle ilgili değişikleri yapmak doğaldır. Performans ölçümlerini sürekli yaparım. Milletvekillerinden, teşkilatlardan gelen şikayetleri kaale almadan yapamam. Kabine değişikliği her zaman olabilir. Başkanlık sistemi bugün en ileri ülkelerin uyguladığı sistemidir. Benim üç önerim var; başkanlık, yarı başkanlık, partili cumhurbaşkanı sistemi olabilir. Yargıyı parlamento seçebilmelidir.

"ıMAM HATıBE GıTMEYEN TERÖRıSTTıR DEMEDıM"

ımam hatipleri niye kapattılar? Oradan terörist çıktığını göremezsiniz. Niye kapatıyorsun, milletin evlatları değiller mi? Ben ‘imam hatip okuluna gitmeyenler teröristtir’ demedim. Millette şu an bir rahatlama oldu, katsayı olayı düzeldi. Bu bir haksızlığın düzeltilmesidir. Ben çocuklarımı kendi ülkemde okutamadım. Erkek çocuklarım Harvard’ı tutturabilecekleri halde okula gidemedi. Kızlarım da başörtüsü nedeniyle gidemedi. Bizim bütün mücadelemiz ayrımcılıkladır. Türkiye’deki bir kesimde ıslamafobi var. Bize şaşırıyorlar ‘Kızınız nasıl Türkiye’de okuyamıyor’ diyorlar.

YÜZDE 30'U KADIN

Kongrede belirlenecek ekibimizde ehliyet ve liyakat olacak. Gönül vermiş kişi, sadakat içinde gelmiş olacaktır. Bir hocam ‘Siyasette tekkeye derviş aramayacaksın, bu işi yapacak ehli kişi arayacaksın’ derdi. Hem dinamik bir kadro, hem de yüzde 30’dan aşağıya kalmamak konusunda bayan arkadaşlar olacak. Yenilenmiş, güçlü, temsil kabiliyeti olan bir kadro olacak. Ben değil, biz merkezli bir kadro oluşturmaya çalışıyoruz. MKYK ve MYK’da değişikliğe gideceğiz. Cumhurbaşkanlığı ile genel seçimleri birleştirme konusu gündemimizde yok.

"RUSYA BENı HAYAL KIRIKLIğINA UğRATTI"

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad gidicidir. Yakın zamanda gidebilir, buna dayanamaz. ABD Başkanı Barack Obama’nın seçimini önemsiyorum. Hayal kırıklığına uğradığım ülke Rusya’dır. Katliamın yanında yer alıyor. Çin de Rusya’nın yanında yer alıyor. ıran’ı ne anlamak, ne anlatmak mümkündür.

"SıLAH DESTEğı VERMıYORUZ"

CHP'nin Apaydın Kampı'yla ilgili iddiaları konusunda, Riyal el Esad 'Özgür Suriye Ordusu' lideri değil. Suriye'den ülkemize sığınan bir albaydır. Suriyelilere gıda, giyecek ve ilaç yardımı var. Silah desteği vermiyoruz, lojistik destek veriyoruz. Suriyeli kardeşlerimizi kamplarda misafir ediyoruz."
NTV


Etiketler: WikiLeaks, balyoz, paşa, Laz, demokrasi, emniyet, Yargıtay, istihbarat, karargah, Arkas, Meclis, Milletvekili, Çin, Man, BDP, ilaç, Yorum, Zaman, Taraf, Star, Sabah, Nisan, şubat, MıT, bölücü, katsayı, misafir, Anayasa, Norveç, ABD, TRT, Genelkurmay, imam, yazar, medya, kadın, Selahattin Demirtaş, Suriye, Rusya, Recep Tayyip Erdoğan, MHP, ıran, Terör, Fransa, şehit, Suriye, Türkiye, Cumhurbaşkanı, CHP, Başbakan, Anayasa Değişikliği, Almanya, AK Parti, şırnak, ıstanbul, Hakkari, Ankara, Barack Obama, Kemal Kılıçdaroğlu
 
indirimler | replika saat | kurumsal SEO danışmanı | replika saat | taban puanları  | ajans pr Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Türkiye iş ilanları
Üst