Bir Müslüman Ülkesi Daha Bombardıman Altında

Seda123

Moderator


Arakan bölgesindeki Müslümanlara yapılan insanlık dışı şiddet ve katliama seyirci kalınması tepki topluyor.

Asya'nın unutulan ülkelerinden Myanmar'ın Arakan bölgesinde müslümanlara yapılanlar, duyanları derinden etkilerken dünya devletlerinin bu duruma sessiz kalması tepkiye yol açıyor. Arakan'da yaşayan halkın uğradığı dini ve etnik ayrımcılık son yıllarda artarak devam ediyor. Yapılan kısıtlamalar ile bölge halkına adeta yaşama şansı bile vermiyor.


Son olaylarda binden fazla Müslümanın öldüğü, 90 binden fazla Müslümanın ise evsiz kaldığı Arakan'ı anlatan rapor tüyler ürpertti. Arakan'dan kaçıp başka ülkelere sığınan mültecilerin, insan hakları kurumlarının ve ıHH'nın verdiği bilgilere göre oluşturulan rapor, Arakan'da yaşanan katliamı gözler önüne serdi.

Henüz bir ay önce başkent Akyab'dan Maungdav şehrine gitmekte olan 10 Müslümanın, Budistlerce katledilmesi, ülkede dev bir ateşin parlamasına sebep oldu. 10 Müslümanın öldürülmesine tepki gösteren Müslümanların yaptıkları hükümet tarafından devlete karşı yapılmış bir ayaklanma olarak kabul edildi. Öyle ki, Burma polisi köy ve kasabalara ani baskınlar düzenledi ve 'suçluları' barındırdığı öne sürülen 300'ün üzerinde köy tamamen yaktı. Bu katliamdan kaçarak Bangladeş'e sığınmaya çalışan Müslümanlar ise Bangladeş tarafından reddedildi ve Nef nehri ile Hint okyanusunda ölüme bırakıldı.

Bağımsız insan kuruluşlarına göre Haziran ayından bu yana bin kişi katledildi binlerce müslüman da evinden oldu.

Sonuç olarak, her gün Arakan'da müslümanlar katledilmeye devam ediliyor. Sağ kalan müslümanlara ise fiziksel şiddet, taciz ya da ayrımcılık yapılıyor. Seyahat yasağının yanı sıra sokağa çıkma yasağı uygulanan Müslümanlara yaşama şansı verilmiyor.

BURADA TARıH BOYUNCA AKAN MÜSLÜMAN KANI HıÇ DURMADI

Köklü bir tarihi mirasa sahip olan Arakan, Bangladeş-Burma sınırında kalıyor. 15. yüzyılda Müslümanlık ile tanışan Arakanlılar, 1784 yılından beri baskı ve zulüm ile karşı karşıyalar. 1826'da ıngilizler'in Burma işgali ile binlerce Araganlı daha o dönemden göçe zorlandı. Müslümanların bir kısmı bu dönemde Hindistan'a kaçtı. Uzun süren ıngiliz işgalinden sonra, 1937'de yönetimi ele geçiren Takin partisi, Budist Rakhineleri Müslüman Rokhingyalar'a karşı kışkırtma propagandasıyla iki yerli halk arasında fitne tohumları atmış oldu.

ıngilizler'in bölgeden çekilmelerinin ardından Hindistanlı ve Bangladeşli Müslümanlara saldırılar başladı. Bir grup Müslüman da bu dönemde Bangladeş'e sığınmak durumunda kaldı. Bu gelişmeden sonra Rohingya müslümanlarna karşı Budist Rakhineler tarafından katliam da başlamış oldu.
28 Mart 1942'de Çanbili Köyü'ne saldıran Rakhineler, çok sayıda müslümanı katlederken, kadınlara da tecavüz etiler. 40 gün süren saldırılar sonucu 150 bin Arakanlı Müslüman hayatını kaybetti. Bu yaralar daha sarılmadan 1947 yılında Burmalılar tarafından yeni bir saldırıya hedef olan Müslümanlar, silahlı mücadeleye girmiş olsalar da pek başarılı olamadılar. 1954'te Burma Ordusu oluşan Müslüman güçlerini dağıttı ve 1959'da da Burma Başkanı tarafından verilen 'Müslümanlara eşitlik' vaadiyle Müslümanların silahlarını teslim etmeleri sağlandı.

1962 askeri darbesi ile de iktisadi güçlerini kaybeden Müslümanlar, askeri yönetimin baskısını iyice hissetmeye başladılar. O dönemde yapılan haberler ile Rohingya Müslümanlarının bölgeye hakim olmadığı duyuruldu ve Budist Rakhinelerin Müslümanlara olan kini yapılan yayınlar ile son raddeye ulaştı. Askeri rejim ile gelen 'Göçmen Soruşturma Operasyonu' ile fiziksel şiddet ile birlikte müslüman halk göçmen statüsüne konuldu.

Bu operasyonu 1978'de 'Kral Dragon Operasyonu' takip etmiş olup, Müslümanların Arakan'dan göç etmeleri hedef alınmıştır. Tüm Müslüman halk fiziksel işkence görmüş, kadın ve kızların da tecavüz aşağılandığı bu dönem Bangladeş'e zorunlu göç ile devam etmiştir. Bu süreç içerisinde Arakanlar ellerindeki değerli eşyaları da kaybederken 300 bin'i aşan mülteci Bangladeş kamplarında yaşamaya başladılar.

1938'de binlerce Müslüman öldürülmüş, 500 bin'e yakın Müslüman göçe zorlanmıştır.

1942'de 150 bin Müslüman öldürülmüştür.

1947'deki saldırılar, 1954 Muson Operasyonu ve 1978 Kral Dragon Operasyonu ile de on binlerce Müslüman katledilmiştir.

Hukuksuz tutuklamalar, işkenceler, tacizler, dini ve etnik ayrımcılıklar ile kötü muamele ile karşı karşıya kalan müslüman Arakanlılar, yerleşim yerlerden de edilerek yaşama şanslarını kaybetmekle karşı karşıya kalmışlardır. Bunun dışında Müslüman Arakanlılar'a getirilen zulümlere bakıldığında;

SEYAHAT YASAğI

Arakanlı Müslümanlar her ne sebep olursa olsun Arakan'ın başkenti Akyab'a giremeyeceklerdir. Seyahat kartı bulunan Müslümanlar yerel polislerin keyfi uygulamalarıyla hapis cezasına çarptırılabilmektedirler.

EVLıLıK YASAğI

Çıkarılan evlilik prosedürleri ile müslümanların evlenmesi imkansız hale getirilmiştir. Evlenmek isteyen müslümanlar yüksek vergi ödemek durumunda kalırken bu uygulama Müslümanların o bölgede nüfusunu azaltma politikası olarak görülmektedir. 50 - 300 bin kyat arasında değişen vergiye 2-3 yıl gibi uzun bir bekleme süresi eklenmektedir.

MÜLTECıLıK PROBLEMı

Burma askeri yönetimi baskısı nedeniyle mültecilik statüsünde olan ve olmayan Arakanlı Müslümanların 200 bin'i Pakistan'da, 500 bin'i Suudi Arabistan'da, 10 bin'i ise Malezya'da bulunmaktadır.

Resmi rakamlara göre 2005 yılı itibariyle Bangladeş'te BMMYK(Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği)'nın gözetiminde 22 bin mülteci bulunmaktadır. Kaydı olmayan göçmenlerin sayısı ise Bangladeş basınına göre 200 bin, Arakan Tarih Topluluğuna göre ise 300 bindir.

Bangladeş, BMMYK ve Burma, Bangladeş'teki mültecilerin durumuyla ilgili bugüne kadar bir anlaşmaya varamamışlardır.
 
indirimler | replika saat | instagram pr haberleri | replika saat|  | ajans pr Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Türkiye iş ilanları
Üst