Biz ıçerideni Siz Dışarıdan...

KaRNeC

Yönetim Ekibi
Yönetici
Tanzimat devrinin ünlü sadrazamı Keçecizade Fuat Paşa, zekası ve hazır cevaplığı ile meşhurdur.


Avrupa'ya ilk diplomatik seyahatte bulunan padişah olan Abdülaziz'in, bu seyahati sırasında Fuat Paşa dışişleri bakanı olarak kendisine refakat etmiştir. Paris'te III. Napolyon'a misafir oldukları sırada, Fransız vekilleri ile sohbet ederken şöyle bir mesele ortaya atılır:


- Dünyanın en kuvvetli devleti hangisidir?


Fuat Paşa hemen:


- Osmanlı Devleti, diye cevap verir.


Tabii herkes hayret eder. Karlofça, Pasarofça, Küçükkaynarca, Edirne... gibi anlaşmalarla büyük toprak kaybına uğrayan, Kırım Savaşı ile dış borç batağına saplanan, viyana Kongresi'nde (1815) Avrupa'dan "hasta adam" muamelesi gören bir devletin, hala güçlü olarak bu devletin yöneticisi tarafından ifade edilmiş olması şaşkınlığı büsbütün artırır. ıçlerinden birisi, cevabın sebebini sorar. Paşa gayet ciddi bir şekilde:


- Dünyada Osmanlı Devleti'nden daha kuvvetli bir devlet olabilir mi? Yüzyıllardan beri biz içeriden, siz dışarıdan yıkmaya çalıştığınız halde hala yerinde duruyor, diye cevap verir.


Kaynak:padişahlardan Hazır Cevaplar,Ali Karaçam
Meriç Yayınları, şubat-2007, ıstanbul
 

indirimler | replika saat | kurumsal SEO danışmanı | replika saat

Türkiye'nin en güncel kişisel sağlık sitesi WMAL.NET ile hastalıklara çözüm bulabilirsiniz. Kür tarifleri, güzellik ve bakım alanlarında profesyonel makalelerimizi inceleyebilir, saç dökülmesi, saç ekimi ve diğer operasyonlarla ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. 

Türkiye iş ilanları
Üst