Boyun ağrısı nasıl tedavi edilir?

Ebru

New Member


Boyun ağrıları ilaçla, ilaç dışı tedavi yollarıyla, egzerszilerle ve gerekli durumlarda ameliyatla tedavi ediliyor. Peki, hangi tedavi, ne zaman uygulanır?Doç. Dr. Lale Altan'ın Türkiye Romatizma Araştırma ve Savaş Derneği'nin sitesinde yayınlanan yazısı boyun ağrısının tedavisini çok güzel açıklıyor:

Boyun ağrısı nasıl tedavi edilir?

Ağrılı ve tutuk bir boyun, hiçbir özel tedavi yapılmasa da birkaç gün - birkaç hafta içinde daha iyi hale gelebilir. Genellikle gereken tek şey mümkün olduğunca rahat bir pozisyon sağlamaktır. Boyun ağrısı şiddetli olduğunda ve uzun sürdüğünde ise aşağıdaki tedavi yöntemleri kullanılabilmektedir.

ılaç tedavisi
Ağrılı dönemde, basit ağrı kesiciler, antiromatizmal ilaçlar ve kas gevşeticiler sıklıkla kullanılmaktadır.

ılaç dışı tedaviler
Sıcak uygulama ve masaj kasları gevşetip, ağrıyı rahatlatıcı bir etki yaratabilir. Fizik tedavi ajanları (elektrik akımları, ısıtıcı ajanlar, traksiyon gibi) tedavide kullanılabilir. Boyunluk kullanılması da, boyun hareketlerini kısıtlayarak, eklem ve kasların dinlendirilmesine ve ağrının hafifletilmesine yardımcı olur. Ağrılı noktalara ağrı kesici enjeksiyonlar yumuşak doku kaynaklı ağrılarda (özellikle miyofasiyal ağrıda) etkili olabilir.

Egzersizler
Boyun için önerilen egzersizler tam hareket açıklığının korunmasını sağlar ve kasların gücünü artırır. Ağrı geçtikten sonra boyunda kalabilen tutukluluk şikayetinin tedavisinde çok yardımcı olmaktadır. Yüzmek, bisiklete binmek, yürümek gibi yumuşak boyun hareketlerini içeren spor faaliyetleri de yararlıdır. Ancak tenis gibi ani boyun hareketlerini içeren sporlar şikayetlerde bir alevlenmeye neden olabilir. Genel olarak ağrının izin verdiğinden daha fazla boyun hareket ettirilmemelidir.

Boyunda cerrahi tedavi ne zaman gereklidir?
Omurgada tümörü veya abse olması
ılerleyici kas gücü, his ve refleks kaybı olacak şekilde omuriliğe bası yapan boyun fıtığı olması
Tedaviye rağmen şikayetleri sürmesi
Omurga kırığı ve omurga kayması olması
Ciddi omurilik ve sinir basısı olması

Boyun ağrısı olan kişilere faydalı öneriler
Asla ağır cisimleri kaldırmayın, çekmeyin ve itmeyin. Taşıyacağınız yükleri eşit olarak her iki elinize bölün.
Başınızla yük taşımayın. Baş seviyesinin yukarısına doğru yük kaldırmayın.
Boynunuzu sürekli öne eğik veya aynı pozisyonda sabit tutmayın.
Telefonu konuşurken boyun-omuz arasına sıkıştırmayın.
Otururken sırtınızı düz tutun ve yaslanın.
Gerekirse boyun kıvrımınıza uyan boyun yastığı ile boynunuzu takviye edin.
Yatak dışında boyununuz düşercesine uyuya kalmayın.
Aşırı yüksek yastık kullanmayın.
Çalışma şartlarınızı ve koşullarınızı iyi düzenleyin.
Özellikle bilgisayar ve masa başında 30 dakikada bir pozisyon değiştirin.

Doç. Dr. Lale Altan

Etiket: sağlık, boyun ağrısı, eklem ağrısı, boyun fıtığı, baş ağrısı
 
kampanyalar | replika saat | replika saat | ajans pr | ixfy.net | sözlük | sektörel haberler | Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Üst