Cemaate Bağış Yap ! % 100'ünü Vergiden Düş !

Mustafa Unal

New Member


Çok kişinin olaydan haberi bile yok!..
Merak edenler için kısaca açıklayalım.


BAğIş YAP VERGı ÖDEME
AKP, iktidara geldiği 2002 Kasım seçimlerinden tam bir yıl sonra çıkardığı ve 2004 başında yürürlüğe giren, 5035 ve 5281 sayılı yasalarla, Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi Kanunu’nda iki ayrı düzenleme yaptı.
Düzenlemeye göre, “Fakirlere yardım amacıyla gıda bankacılığı faaliyetinde bulunan dernek ve vakıflara, bağışlanan gıda, temizlik, giyecek ve yakacak maddelerinin maliyet bedelinin tamamı” gider olarak yazılabiliyor (GVK Md. 40/10, 89/6). Yapılan bu yardımlar, KDV’den de istisna (KDV Kanunu Md.17).

ÇOğU TARıKAT BAğLANTILI
Uygulama güzel ancak gıda bankacılığı yapan dernek ve vakıfların neredeyse tamamı tarikat bağlantılı. Örneğin Deniz Feneri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Deniz Yıldızı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Hızır Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, ınsan Eğitimi Kültür ve Eğitim Vakfı gibi…

AKP bu tür dernek ve vakıflar üzerinden siyaset yapmakta. Fakir vatandaşlara gıda, yakacak, giyecek dağıtan bu tür dernek ve vakıflara yapılan yardımların tamamının yani yüzde 100’ünün elde edilen gelirden düşülebilmesi, yapılan bağışlara “büyük bir vergi avantajı” sağlıyor.
Sonuçta vergiler azalıyor, oylar artıyor…
Tarikat derneklerine kıyak

Deniz Feneri ya da benzeri bir dernek veya vakfa 100 bin TL bağış yapan bir vatandaş, bu bağış tutarının tamamını gider olarak elde ettiği gelirden düşebiliyor. Ancak Atatürkçü Düşünce Derneği, Mehmetçik Vakfı, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği gibi gıda bankacılığı ile ilgisi olmayan dernek ve vakıflara 100 bin TL bağış yapan bir vatandaş, bu bağıştan sadece, beyan ettiği gelirin yüzde 5’ine denk gelen kısmını gider olarak yazabiliyor.

Örneğin 200 bin TL gelir beyan etmiş ise, bunun yüzde 5’i yani sadece 10 bin TL’sine kadarlık kısmını bağış olarak gider yazabiliyor.
Evde dantel örüp satanlar

SORU: Mali durumumuz iyi değil. ıki de çocuk okutuyoruz. Hanım evde dantel örüp satıyor. Bunun sonradan vergisi gelir mi? Gelirse yanarız. Sami Yılmaz / ıSTANBUL
YANIT: Rahat olun, evde dantel örüp satmak gelir vergisine tabi değil.
Ortağa borç vermenin vergisi
Bir anonim ya da limited şirket, ortağına faiz almadan ya da düşük faizle borç verirse, verilen borç üzerinden, vergiler alınacak.
“Ortağa borcun vergisi olur mu?” demeyin, oluyor. “Ne vergisi mi? KDV, Kurumlar Vergisi, stopaj vs…”

KURUMLAR VERGıSı
Bir şirket ortağı olan, bir başka şirkete ya da şahsa borç para verebilir. Bu yasal olarak mümkün.
Ancak, Kurumlar Vergisi Kanunu, ortağa verilen borç için faiz alınmaması ya da düşük faiz alınması halinde bile şirketin faiz geliri elde ettiğini kabul etmekte.
Sonuç olarak elde edilen faiz kazancı kurum kazancı olarak Kurumlar Vergisine tabi olmakta (Kurumlar Vergisi Kanunu Md. 13).

KDV DE ALINIYOR
şirketin ortağının, aldığı borç için şirkete geri ödediği faiz, Katma Değer Vergisi’ne de tabi.
Ayrıca faiz ödenmese bile, Kurumlar Vergisi Kanununa göre, faiz ödenmiş gibi hesaplandığından, faiz geliri elde edilmiş sayılıyor ve KDV uygulanıyor. Oran ise yüzde 18.

SADECE ORTAğA DEğıL
Kurumlar Vergisi Kanunu’nda geçen bu düzenleme, sadece ortağa verilen borç için değil, şirket ortakları ile ilişkili kişiler için de geçerli.
Kanun ilişkili kişiye, ortağın annesini, babasını, kardeşini, eşini, çocuğunu, torununu ve hatta üçüncü dereceye kadar kan bağı ve evlilikle gelen akrabalıklarını da dahil ediyor.
Ortağımdan faiz almam diyene 4 ayrı vergi ve ceza
Eğer faiz alınmamış ya da düşük alınmış gibi kayıt yapılırsa, söz konusu faiz geliri üzerinden Kurumlar Vergisi ve KDV ile vergi ziyaı cezası var. Ayrıca ortağın, borç için ödemediği faiz kadar kâr payı elde ettiği kabul ediliyor. Ayrıca yüzde 15 Gelir Vergisi stopajı ve vergi ziyaı cezası da cabası.
“Sadece cesur olan, bağışlamasını bilir.” Laurence Sterne
 
indirimler | replika saat | kurumsal SEO danışmanı | replika saat | taban puanları  | ajans pr Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Türkiye iş ilanları
Üst