Çocuklara 3 kolay okuma öğretme yöntemi

Reklamajansi007

New Member
Okumayı öğrenmek, çocuğun 10 yaşından önce yapacağı en önemli şeylerden biridir. Bunun nedeni, kelime büyümesinden okuldaki tüm ana konulardaki performansa kadar her şeyin okuma becerisine bağlı olmasıdır. Phonics Metodu, çocuklara sesleri harflerle eşleştirmeyi ve kod çözme becerisini geliştirmek için birlikte harmanlamayı öğretir.

Bütün Kelime Yaklaşımı, çocuklara görme yoluyla okumayı öğretir ve görüntü ve ses ile eşleştirilen bir kelimenin yazılı biçimine tekrar tekrar maruz kalmak yoluyla ezberlemeye dayanır. Dil Deneyimi Yöntemi'nin amacı, çocuklara kendileri için anlamlı olan kelimeleri okumayı öğretmektir. Kelime hazinesi, çocuğun ilgili olduğu hikayeleri oluşturmak için birleştirilebilir. Ancak, okuma öğretimi için çeşitli yaklaşımlar olsa da, bazıları öğrenme güçlüğü çeken çocuklar için diğerlerinden daha iyi çalışır.

En yaygın disleksi türü olan fonolojik disleksi, bireylerin kelimeleri oluşturan sesleri duymakta zorlanmasına neden olur. Bu, okumada kelimeleri seslendirmelerini ve doğru hecelemelerini zorlaştırır. Dolayısıyla, disleksik öğrenenler, tam sözcük okumayı öğreten ve kod çözme sürecini vurgulayan bir yöntemden yararlanabilir.

Orton Gillingham, disleksik çocuklar için özellikle etkili olan çok duyusal bir yaklaşımdır. İngilizce, ses bilimi, kinestetik ve dokunsal öğrenmeyi bir araya getirerek İngilizce bir sesbilgisi programı öğreterek çocukların kendilerine ve yeteneklerine uygun bir hızda ilerlemelerini sağlar.

Hiçbir öğrenci tam olarak aynı şekilde okumayı öğrenmeyecektir, bu nedenle yaklaşımınız için esnek kalmak çok önemlidir. Özellikle belirli öğrenme farklılıklarına sahip öğrenciler için yöntemleri birleştirmek, stratejileri öğretmek ve doğru sınıfta konaklama sağlamak yararlı olabilir. Unutmayın ki motivasyon anahtardır ve okula ve öğrenmeye herhangi bir olumsuz ilişki kurmaktan kaçınmak için sabırlı olmaya çalışın.

Hakkında daha fazla bilgi almak için çocukları motive , disleksi farklı türde , tanımlama disleksi , okuma için Orton-Gillingham yaklaşımı ve disleksi olan çocuklara yardım etmek stratejiler bu görevlerde.

Okuryazarlık öncesi becerileri
Çocuklar, doğdukları andan itibaren okumaya hakim olmak için ihtiyaç duydukları becerileri edinmeye başlarlar. Aslında, altı ay kadar küçük bir bebek, ana dilinin sesi ile yabancı bir dil arasında ayrım yapabilir ve 2 yaşına kadar, düzenli olarak 50'den fazla kelime üretmek için yeterli yerli sesbilgisi konusunda uzmanlaşmıştır. 2-3 yaş arasında birçok çocuk bir avuç dolusu mektup tanımayı öğrenir.

Alfabe şarkı söylemekten ve tekerlemeler okumaktan zevk alabilir, bu da İngilizce kelimeleri oluşturan farklı sesler hakkında bir farkındalık geliştirmelerine yardımcı olur. İnce motor becerileri ilerledikçe, harfleri oluşturmak için birleştirilebilecek şekilleri yazma, çizme ve kopyalama yeteneği de artar.

Ebeveynlerin, çocuklara okuryazarlık becerilerini, mektupları işaret etme, dil ile oynama için yeterli fırsatlar sağlama ve kitaplara ilgi duyma dahil olmak üzere, teşvik etmesinin birçok yolu vardır. Bir çocuğa günlerini sormak ve anlatı becerilerinin gelişmesine yardımcı olmak için rutinler aracılığıyla konuşmak yararlı olabilir.

Yerel kütüphanenizi ve kitapevinizi mümkün olduğunca sık ziyaret edin. Ebeveynleriyle, öğretmenleriyle ve bakıcılarıyla ne kadar çok çocuk okursa, o kadar çok kitap tanıdık ve favori bir eğlence haline gelir. Küçük çocuklar tanıdıkları resimleri belirleyerek ve sayfaları çevirerek okumaya katılmaları için teşvik edilmelidir.

1. Ses Bilgisi Yöntemi
Anlam taşıyan en küçük kelime kısmı bir fonemdir. Harfleri dilin yapıtaşları olarak düşünürken , sesler konuşulan dilin temel birimleridir. İngilizce gibi alfabetik bir dilde, sayfadaki kelimeleri temsil etmek için sesler harflere ve harf kombinasyonlarına çevrilir. Bu nedenle okuma, bir bireyin kelimeleri bir dizi sese kod çözme yeteneğine dayanır. Kodlama tam tersi bir süreçtir ve nasıl yazdığımızdır.

Phonics Metodu, bir çocuğun kelimeleri nasıl parçalara ayıracağını, sesleri harflere dönüştürdüğünü ve harfleri birleştirerek yeni kelimeler oluşturmak için öğrenmesine yardımcı olmakla ilgilenir. Fonemler ve bunlara karşılık gelen harfler İngilizce kelimelerde sıklıklarına göre öğretilebilir. Genel olarak ustalaşılacak 40 İngilizce telefon vardır ve farklı programlar onlara öğretmek için farklı yaklaşımlar kullanmaktadır. Bazı materyaller, kelime gruplarını, birlikte gruplandırılmış kelimelerle kafiyeli yapıyor. Benzer şekilli harfleri veya benzer sesli harfleri birlikte öğretmek de mümkündür.

Sesbilgisi Yöntemi en popüler ve yaygın kullanılan yöntemlerden biridir. Başlangıçta ilerleme yavaş olabilir ve yüksek sesle durma okuyabilir, ancak sonunda harfler ve sesler arasında çeviri yapan bilişsel süreçler otomatikleştirilir ve daha akıcı hale gelir. Ancak, İngilizce her zaman göründüğü gibi yazılmamıştır. Bu, bazı kelimelerin söylenemeyeceği ve ezber yoluyla öğrenilmesi gerektiği anlamına gelir.

2. Bütüncül Yaklaşım
Bu yöntem , kelime düzeyinde okumayı öğretir . Kod çözme işlemini atladığı için öğrenciler sözcükleri çıkarmıyor, yazılı formunu tanıyarak kelimeyi söylemeyi öğreniyorlar. Bağlam önemlidir ve görüntüleri sağlamak yardımcı olabilir. Bilinen kelimeler ilk önce kendi başlarına, daha sonra kısa cümlelerde ve en sonunda daha uzun cümlelerde sunulabilir. Kelime hazneleri büyüdükçe, çocuklar yeni kelimeler okumak için kullanabilecekleri kural ve kalıpları çıkarmaya başlar.

Bu yöntemle okumak otomatik bir işlemdir ve bazen görüş okuma olarak da adlandırılır. Bir kelimeye birçok maruz kaldıktan sonra, çocuklar karşılaştıkları sözlüğün çoğunluğunu görecekler, sadece bilmedik terimleri söyleyecekler.

Görme-okuma daha hızlıdır ve okuduğunu anlamayı kolaylaştırır, çünkü yeni sözcüklerin işlenmesi için bilişsel ilgiyi serbest bırakır. Bu nedenle, çocukların bu şekilde yüksek frekansta İngilizce kelime okumayı öğrenmeleri önerilir. Dolch kelime listesi, İngilizce çocuk kitaplarındaki kelimelerin% 50-75'ini oluşturan bir dizi terimdir.

Görme okumayı öğretme ve Dolch List hakkında daha fazla bilgi edinin .

3. Dil Deneyimi Yöntemi
Siyah beyaz bir etkinlik kitabındaki saçma kelimeleri okumayı öğrenmek her zaman en etkili yaklaşım değildir. Dil Deneyimi Okuma öğretme yöntemi, öğretilen kelimelerin her çocuk için farklı olduğu kişiselleştirilmiş öğrenmeye dayanır. Fikir, çocuğun zaten aşina olduğu kelimeleri öğrenmenin daha kolay olacağı yönündedir.

Öğretmenler ve ebeveynler daha sonra çocuğun tercih ettiği kelimeleri farklı yapılandırmalarda kullanan benzersiz hikayeler yaratabilirler. Çocuklar, özel bir okuma kitabı oluşturmak için onlarla birlikte giden resimleri çizebilir ve bunları bir klasöre koyabilirler. Bu kelimeleri normal çocukların kurgularında arayabilir ve bağlamda bir araya getirilen bilinmeyen kelimelerin anlamını tahmin etmek için kullanabilirsiniz - daha sonraki sınıflarda çocuklara hizmet edecek önemli bir anlama stratejisi.
 
kampanyalar | replika saat | replika saat | ajans pr | ixfy.net | sözlük | sektörel haberler | Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Üst