Davutoğlu: Suriye'ye müdahale için 3 şart !

Arzu Rana

Active Member


Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Suriye’ye müdahale için 3 önemli kırmızı çizgilerinin olduğunu söyledi.


Habertürk gazetesinden Muharrem Sarıkaya’ya konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, sürekli dillendirilen Suriye’ye müdahale seçeneğinin 3 şartını anlattı.

ışte Muharrem Sarıkaya’nın bugünkü köşesindeki o satırlar:

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu bu kadar sitemkâr durumda ilk kez gördüm. Tam anlamıyla içerlemişti. CHP’den gelen yaylım ateşine, bir de kendine en yakın bildiği kişiler ve medya gruplarının eklenmiş olmasına hayıflandı. Biz Ankara temsilcileriyle bu ortamda, bir kâse iftar çorbasını içtikten sonra konuşmaya başladı.

Üç saat ne sorduysak yanıtladı; bazı bilgileri de yazılmamak kaydıyla aktardı. Ağırlıklı olarak Suriye konuştuk. Üç şartın gerçekleşmesi halinde sınırın öte yanına müdahale etmekten çekinmeyeceklerini de açıkça söyledi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile yeni görüşüp gelen Davutoğlu ile Ankara Palas’ta önceki günkü sohbetimizin özeti şöyle:

ÜÇ KIRMIZI ÇıZGı

Bizim için üç nokta var:

1- ıster PKK, ister El Kaide veya başkası... Herhangi bir terör unsurunun sınır boylarımızda olmasına izin vermeyiz. Meşru müdafaa sebebi sayılır. Her türlü tedbiri almak bizim hakkımız. Zinhar bunu Kürt kardeşlerimizle ilgili bir politika olarak yansıtmamak lazım. Kürtler orada asırlardır yaşıyorlar, asırlarca da yaşayacaklar. Onlar oraların asli unsurlarıdır; hiçbir zaman da tehdit olarak görmedik, görmeyiz.

BEN BURADA ÖZERKLıK ıLAN ETTıM DıYEMEZ

2- Bu kaos durumundan yararlanarak de facto (fiili) otoritelerin mevcudiyeti Suriye’nin birliğini yok eder. Sünniler, Dürziler, Kürtler başka yerde oluşursa bu durum Suriye’yi Lübnanlaştırır. Herhangi bir taraf tek başına "Ben burada özerkliğimi ilan ettim" diyemez. Kürt Devleti kurulamaz

PYD BOşLUKTAN FAYDALANMAK ıSTıYOR

3. PYD... Önce Esad ile işbirliği yaptılar, şimdi o boşluktan istifade etmeye çalışıyorlar. Bütün bu kuşağın tarihi ve siyasi ekonomik merkezi Halep’tir. Halep’te ve etrafta kamu düzeni sağlanamazsa Türkiye de kendini güvende hissedemez. Biz üç parametre etrafında her türlü tedbiri alırız.

HT Gazete


Etiketler: Ankara, Ahmet Davutoğlu, CHP, El Kaide, Türkiye, Suriye, Terör, Suriye, medya, Muharrem Sarıkaya, Kürt, Taraf, Zaman, Kürtler, Laz, davutoğlu, suriye savaşı,
 
indirimler | replika saat | instagram pr haberleri | replika saat|  | ajans pr | ixfy.net| zoobi Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Üst