Devlet Bahçeli'yi Kerkük'e Sokmadılar !

Arzu Rana

Active Member
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli teoride Irak merkezi yönetimi, pratikte ise Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin kontrolündeki Kerkük’ü ziyaret etmeyi planlıyordu. Bahçeli Kerkük Camii'nde Bayram Namazı kılacaktı. Ancak Irak hükümetinden vize çıkmadı. Irak hükümeti güvenlik gerekçesiyle MHP liderine vize vermedi. Bahçeli'nin Kerkük ziyareti gerçekleşemeyecek.

MHP lideri yaklaşık iki aydır, Kerkük'e giderek oradaki Türkmenlerle buluşmak için kapsamlı bir program hazırlıyordu. 18 - 21 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek ziyaret için MHP yetkilileri, Büyükelçiliğin istediği fotoğraf makinelerinin seri numaralarından, detaylı vize başvuru formuna kadar bütün belgeleri uzun uğraşılar sonrasında tamamlamıştı.

DIşışLERı GıRışıMDE BULUNDU

Dışişleri Bakanlığı, MHP lideri ve beraberindeki heyete gerekli izin ve vizelerin verilmesi için Irak hükümeti nezdinde girişimde bulunmuştu.

Türkiye, Bahçeli'ye izin verilmesi halinde MHP lideri ve beraberindeki heyetin can güvenliğinin sağlanması için Bağdat ve Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'ni notayla uyarmıştı.

ıLışKıLER GEREKÇE GÖSTERıLDı

Irak ziyaretine üç gün kala Büyükelçilikten partiyi şok eden bir karar çıktı. Irak Büyükelçiliği, "Türkiye-Irak arasında son zamanlarda yaşanan ilişkileri" gerekçe göstererek Bahçeli ve beraberindeki heyete vize vermedi. Karara Dışişleri Bakanlığı da tepki gösterdi. BakanlıkIrak hükümetine nota vermeye hazırlanıyor.

FARKLI GÜZERGAHLAR SEÇENEğı

Öte yandan MHP yöneticileri ziyaretin tamamen iptal edilmediğini, farklı güzergahların masaya yatırılarak değerlendirildiğini kaydediyor.

Bahçeli, pasaportuna ‘Kürdistan’ damgası vurdurtmamak için güvenlik sorunları yaşanan Musul-Mahmur-Kerkük güzergâhını kullanarak Kerkük'e gitmeyi planlıyordu. Çünkü yolda Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin kontrol noktaları var.
 
kampanyalar | replika saat | replika saat | ajans pr | ixfy.net | sözlük | sektörel haberler | Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Üst