Devlet, şehid ıçin Ödenen Tazminatı Faiziyle Geri ıstedi !

KaRNeC

Yönetim Ekibi
Yönetici


Çocuklarını terörle mücadele sırasında hayatını kaybeden iki şehit ailesi devlet tarafından gönderilen haciz şokuyla sarsıldı. Devlet, Kırklarelili Komonovalı ailesine ödediği 60 bin TL, Ankaralı Demirci ailesine de 185 TL için icra takibi başlattı.

"FAıZı ıLE GERı ıSTıYORLAR"

1996'da Van Başkale'de bir arkadaşının yanlışlıkla uçaksavar silahına basması sonucu şehit olan Jandarma Çavuş Tarık Kırıkkaleli Komonovalı'nın ailesine 1997'den itibaren 'vazife malullüğü' maaşı bağlandı. Durumu 15 yıl sonunda fark eden SGK maaşı keserek ödenen maaşların son 5 yılını kapsayacak şekilde geri ödenmesini istedi.

Olay basına yansıyınca Avukat ısmail Kılıç'ın itirazı üzerine 4 Temmuz'da TBMM 'de yasallaşan kanunu gerekçe göstererek aileye yeniden maaş bağlayan SGK, aileden son 5 yılda ödenen maaşın iadesi için günlük faiz hariç yaklaşık 60 bin TL istiyor. 17 Eylül 2012'de Kırkareli ıcra Müdürlüğünde Komonovalı ailesine gönderilen ödeme emrinde "59 bin 549 TL tutarındaki toplam alacağın icra gideri, faiz ile tahsili emridir" denildi. Aynı tarihli yazıda aileden istenilen paraya günlük olarak 20.20 TL faiz uygulanacağı da belirtildi.

2009'da Çukurca'da mayın patlaması sonucu şehit olan Ankaralı Deniz Demirci'nin ailesi Askeri Yüksek ıdare Mahkemesi'ne (AYıM) dava açtı. Ailenin önce manevi tazminat sonra 'karar düzeltme' talebi reddedildi. AYıM kanuna göre karar düzeltme yoluna giden ve başvuru talepleri reddedilen kişilere 185 TL'lik idari para cezası veriliyor. 185 TL'lik idari para cezasını ödemeyen Demirci ailesi hakkında icra takibi başlatıldı.

ULUDERE'DE KAÇAKÇILIK YAPARKEN TERÖRıST SANILARAK ÖLDÜRÜLENLER

Uludere'de terörist zannedilerek öldürülen 34 kaçakçının ailelerine verilecek tazminat Bakanlar Kurulu'nda 100 bin lira kararlaştırılırken ele geçecek para ile ilgili bir başka rakam konuşuluyor.

Son Bakanlar Kurulu toplantısında miktarın 100 bin lira olması kararlaştırıldı. Ancak buna ilaveten Terör ve Terörden Doğan Zararların Karşılanmasına Dair Kanun çerçevesinde, ailelere 22 bin 500 lira daha verilmesi planlanıyor. Üzerinde durulan diğer bazı ek ödemelerle birlikte tazminatın 150 bin lirayı bulacağı belirtiliyor.

Türkiye'de Adalet Bu ışte...
 
kampanyalar | replika saat | replika saat | ajans pr | ixfy.net | sözlük | sektörel haberler | Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Üst