Dijital Pazarlama nedir?

Reklamajansi007

New Member
Dijital Pazarlama, Teknolojik uygulamaların ticari işlemler için kullanılmaya başlamasıyla birlikte pazarlama biliminin pazara yaklaşımında da önemli değişiklikler olmaya başlamıştır. Pazar yerini sanal pazarlara, mağazalar yerini sanal mağazalara bırakmaya başlamıştır. İşletme ve tüketicilerin gerçekleştirdikleri işlemler oldukça hızlanmış, zaman, maliyet ve hatasızlık gibi iş performanslarında artışlar yaşanmıştır. Tüketiciler dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, istedikleri mağazayı, zaman ve yer kısıtlaması olmaksızın ziyaret edebilme olanağına kavuşmuştur. Dijital pazarlamanın getirdiği 5 değişim, dijital varlıklar yasası, yeni ölçek ekonomileri, yeni iş sahaları, işlem maliyetlerindeki azalma ve arz-talep dengesindeki değişme olarak ifade edilmektedir. Dijital varlıklar fiziksel varlıkların aksine tüketim amaçlı kullanılmamakta ve kullanıldığında tükenmemektedir. Bir işletme bir dijital varlık ürettiğinde o varlığı (teorik anlamda) sonsuz sayıda üretebilmektedir.

Yeni ölçek ekonomileri, dijital üretim ve giriş maliyetlerinin düşüklüğü, büyük işletmelerin kontrolü altında olan pazarlarda üretimi düşük maliyetle yapma olanağı sağlamaktadır. İşlem maliyetleri de oldukça düşüktür. Dijital nitelikte üretilen ürünler kırtasiye maliyetlerini, dolayısıyla saklama kapasitesi ve maliyetleri de oldukça düşmüştür. Geleneksel pazarlarda talep fazla ve arz kısıtlı olduğu için arz talebe denkleştirilmeye çalışırken, yeni pazarlarda kısıtlı olan taleptir ve yöneticiler talep oluşturmaya çalışmaktadır (Aksoy, 2009:27,28).

Dijital pazarlama ve e-pazarlama kavramları da birbirine yakın ve sıklıkla karıştırılan kavramların başında gelmektedir. Dijital pazarlama bir mal ya da hizmeti tutundurmak ya da dijital bir marka geliştirmek için olası tüm dijital kanalları kullanan bir pazarlama süreci setini kapsayan geniş bir kavramdır. Dijital pazarlama geleneksel pazarlamanın yerine almaya ve kâğıt ve gazete reklamlarından Facebook ve tıklama başına ödeme kampanyalarına dönüşmeye başlamıştır. Tıklama başına ödeme kampanyaları (PPC-payper-click) reklam veren kurumun tıklama başına reklam firmasına ödeme yapması olarak ifade edilmektedir. Dijital pazarlama kanalları; web siteleri, sosyal medya platformları, banner yerleştirme, e-posta pazarlama, mobil pazarlama, (SEO-search-engine-optimisation) arama motoru optimizasyonu, PPC, Web TV, SMS, reklam panosu, ve diğer dijital uygulamalardan oluşmaktadır. Diğer bir tanımlamaya göre, dijital pazarlama klasik pazarlama fonksiyonlarının genişletilmesi ve geliştirilmesi için İnternet ve bilgi teknolojilerinin kullanılması olarak tanımlanmaktadır (Merisavo, 2006:6).
 
Son düzenleme:

indirimler | replika saat | kurumsal SEO danışmanı | replika saat | taban puanları

Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Türkiye iş ilanları
Üst