Diyanet’e 14 bakanlığın toplamından fazla kadro !!

KaRNeC

Yönetim Ekibi
Yönetici


2013 yılında alınacak 70 bin memur kadrosunun kurumlara göre dağılımı açıklandı. Diyanet’ e 14 bakanlığın toplamından fazla kadro ayrıldı. Bütçeden de 11 bakanlıktan yüksek pay alan Diyanet, son 10 yılda yaklaşık iki katına çıktı. 145 bin kadrosuyla kurum, adeta bir ordu.
AKP imam ordusu kuruyor! Devlet Personel Başkanlığı (DPB), 2013 yılı Merkezi Yönetim Bütçe kanunu gereğince açıktan atama ve nakil sayılarının kamu idare kamu ve kuruluşlarına dağılımını gösteren listeyi internet sitesinde yayınladı. 70 bin memur kadrosunun, yaklaşık yüzde 5 ‘i Diyanet’e ayrıldı.

14 BAKANLIKTAN DAHA FAZLA

Yayımlanan listeye göre Maliye Bakanlığı’na 800, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na 625, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na 500, ıçişleri Bakanlığı’na 450, Çevre ve şehircilik Bakanlığı’na 375, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na 350, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na 150, Orman ve Su ışleri Bakanlığı’na 113, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na 100, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na 90, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na 85, Ekonomi Bakanlığı’na 80, Kalkınma Bakanlığı’na 45 ve Avrupa Bakanlığı’na 20 kadro tahsis edildi. Bu 14 bakanlığa ayrılan toplam kadro, bin 783.

DıYANET ORDUSU BÜYÜYOR

En fazla kadro 37 bin 706 ile Milli Eğitim Bakanlığı’na tahsis edildi. Milli Eğitim Bakanlığı’nı 6 bin 627 kadro ile Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlar, 4bin 310 kadro ile Adalet Bakanlığı izledi.

Listede ayrıca üniversiteler de dahil pek çok kamu kurumuna tahsis edilen kadroların sayılarına da yer verildi.

Milli Eğitim, Sağlık ve Adalet Bakanlığı’ndan sonra en çok atamanın yapıldığı kurum olan Diyanet, 10 yılda büyüttüğü kadrosuyla adeta bir “ordu” haline geldi.

AKP iktidarıyla birlikte bütçesi de önemli ölçüde artırılan Diyanet ışleri Başkanlığı, AKP’nin gözde kurumlarından biri haline geldi. 2002 yılında personel sayısı 74 bin 374 olan Diyanet ışleri Başkanlığı’na 2003ten bu yana 23 bin 113 personel alındı. Her yıl 2 bine yakın personel, Cumhurbaşkanlığı dahil üst kurullar ve çeşitli bakanlıklara yatay geçiş yaptı. Geçişlerde en çok tercih edilen kurumların başında Milli Eğitim Bakanlığı ve Başbakanlık geliyor. Adalet, Maliye, Gümrük Müsteşarlığı, Yurt-Kur, ış-Kur ile Kültür ve Turizm Bakanlığı da tercih edilen kurumlar arasında yer aldı. Diyanet kadroları başka kamu kadrolarına geçiş yolu olarak kullanılıyor.

BıN “MELE” ATANDI

AKP bin mollayı da Diyanet ışleri Başkanlığı kadrosuna aldı. Geçtiğim yıl Diyanet ışleri Başkanlığı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya bin mele(molla) atandı. Meleler başta; Diyarbakır, şanlıurfa, Siirt ve Mardin olmak üzere çeşitli illere “imam ve Kuran öğreticisi” olarak atandı.

Diyanet’in personel sayısı, son olarak Mart ayında 141bin 298 olarak açıklandı. Bu sayının 128bin 847’si kadrolu, diğerleri sözleşmeli personelden oluşuyor. Yeni atanacak 3 bin 800 personelle birlikte, Diyanet kadrosu yaklaşık 145 bin kişiye çıkacak.

BU BÜYÜKLÜğE BÜTÇE DAYANMAZ

2013 yılında Diyanet ışleri Başkanlığı’na bütçeden ayrılan pay tartışma yaratmıştı. Aslında Diyanet’e her yıl önemli bir bütçe ayrılıyor. Ancak AKP döneminde muazzam bir büyüklüğe ulaşan kurumun bütçesi iyice şişti. Başkanlığın 2012 yılında yine rekor bir artışla 3 milyar 891 milyon TL’ye çıkarılan bütçesi, 2012 de yüzde 18,3 artışla 4 milyar 604 milyon TL oldu. Diyanet bu bütçeyle ıçişleri, Sağlık ve Dışişleri Bakanlıkları da dahil 11 bakanlığı geride bıraktı. Diyanet ışleri Başkanlığı, aldığı bu bütçeyle genel bütçeli idareler arasında en büyük payı alan 12.kurum oldu.

GÖRMEZ: PERSONELE GıDıYOR

Diyanet ışleri Başkanı Mehmet Görmez, kurumun bütçesinin ulaştığı boyutun eleştiri konusu olmasına içerlemiş ve eleştirileri sert bir dille reddetmişti. Görmez, aralık ayında düzenlenen ıl Müftü Yardımcıları Semineri’nde yaptığı konuşmada, “Başkanlığımızı milletimizin sırtında bir yük gibi göstermeye çalışmak, hiç kimsenin hakkında değildir, hakkı da yoktur. Ülkemizin tarihinde baktığımızda, hem din hizmeti hem de yaygın din eğitimi amacıyla kurulan vakıflarımızın mal varlığını düşündüğümüzde aslında Diyanet ışleri Başkanlığı devlete hiçbir şekilde borçlu değildir.”

Görmez, Diyanet bütçesinin neredeyse tamamının personele ayrıldığını belirterek, bütçenin yüzde 95,7 sinin personel giderlerine harcandığını söylemişti. Kurumun bu kadar personele neden gereksinimi olduğuna bir açıklama getirmeyen Diyanet ışleri Başkanı, sözlerine “Başkanlığımız kadar devlete yük olmayan ve hayırsever, halkımızın desteği ile ayakta duran başka bir kurum yoktur” diye devam etmişti.


ETıKETLER:imam ordusu, imam ordusu geliyor, diyanet kadro sayısı, diyanete ne kadar kadro verildi, kaç imam var, imam sayısı, türkiyedeki imam sayıları değişimi, yıllara göre imam sayısı, imam hatip mezunu imam, sayısı, akp imam ordusu, ahmet şık, kitabı gerçek, oluyor
 
indirimler | replika saat | kurumsal SEO danışmanı | replika saat | taban puanları  | ajans pr Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Türkiye iş ilanları
Üst