Dünya, Gezegenler ve Uzay Hakkında Bilmeniz Gereken 10 İlginç Şey

Arzu Rana

Active Member
  1. Gezegenimiz yuvarlak değil. Yine de bu, kare, kübik veya düz olduğu anlamına gelmez. Uydulardan toplanan veriler, Kuzey Kutbu'nda diğer kutbun (Güney Kutbu) zıt bir depresyona karşılık gelen bir 'şişkinlik' olduğunu gösteriyor. Gezegenimiz, kutuplara biraz ezilmiş haldeyken Ekvator'a doğru uzanan basık bir küremsi.
  2. Plüton bir gezegen mi? Son birkaç yıldır bu konuda çok sayıda tartışma oldu ve sonunda bilim adamları Plüton'un artık bir gezegen olarak görülmemesi gerektiğine karar verdiler. Şimdi ona "cüce gezegen" diyorlar.
  3. Jüpiter ve uyduları. Dünya'nın yalnızca bir uydusu varken, Jüpiter'in bunlardan 67 tanesine sahip olduğunu öğrenince şok olacaksınız. Bilim adamları, dev gezegende daha fazlasına sahip olabileceğini iddia ediyorlar, ancak şimdiye kadar sadece 67 tane saydık.
  4. Titan'da metan yağıyor. Titan, Satürn'ün en büyük uydusudur ve son keşifler, oranın o kadar soğuduğunu ve metan gazının yağmurmuş gibi sızmaya başladığını gösteriyor.
  5. Uranüs'te aydınlık ve karanlık. Uranüs 42 yıl gün ışığına ve ardından 42 yıl karanlığa sahiptir.
  6. Güneş o kadar büyük değil. Güneş'in büyük olduğunu düşünebilirsiniz, ancak onu VY Canis Majoris ile karşılaştırdığınızda boyutu artık o kadar etkileyici değil.
  7. Satürn sağlam değil. Bu gezegen çoğunlukla gazdan yapılmıştır, bu nedenle suyla çevrili olursa, kurgusal bir senaryoda elbette yüzerdi.
  8. Güneş ve Dünya. Sadece boyuttan bahsediyorsak, Dünya ile aynı boyuta sahip 1 milyon gezegen Güneş'in içine sığacaktır.
  9. İnsanlar uzayda daha mı uzun? Dünya'dayken, yerçekimi insan omurgasını aşağı iter. Ancak bu etki artık insan vücuduna baskı yapmadığında, omurga neredeyse düzdür ve bu da insanları daha uzun yapar.
  10. Optik bir illüzyon, ufka yaklaştığında Ay'ın daha büyük görünmesini sağlar.
 
indirimler | replika saat | instagram pr haberleri | replika saat|  | ajans pr Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Türkiye iş ilanları
Üst