Elektrik Faturanızdaki Kayıp Kaçak Bedelini Ödemeyin

Arzu Rana

Active Member


Erzin'in Mahmutlu Mahallesi'nde oturan Sadi Çırak, elektrik faturasının Ocak 2011 – Temmuz 2013 tarihlerinde yüksek fiyatta geldiğini görünce durumu Erzin Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyetine götürdü.

şikayet üzerine harekete geçen heyetin yaptığı incelemede, vatandaşın faturalarına kayıp kaçak, iletişim, sayaç okuma, perakende satış bedeli adı altında toplam 317 lira 82 kuruşluk bir artış yapıldığını tespit etti. Edinilen bilgiye göre ilçede 129 kişi daha fatura tutarlarının yüksek gelmesinden dolayı şikayetçi oldu.

ıNCELEME SONRASI RAPOR HAZIRLANDI

Tüketici heyetinin inceleme sonrası hazırladığı raporda, "Ocak 2011 – Temmuz 2013 tarihleri arasında 109,40 TL kayıp kaçak bedeli. 148,53 TL dağıtım bedeli, 33,81 TL iletişim bedeli, 9,17 TL sayaç okuma bedeli, 16,91 TL perakende satış hizmet bedeli adı altında toplam 317,82 TL ücret tahakkuk ettirildiği görülmektedir." denildi.

KAÇAK BEDELı TÜKETıCıYE YANSITILAMAZ

Heyet, faturadaki kayıp kaçak bedelinin aboneden tahsil edilmemesine ilişkin ise, "Elektrik Piyasası Tarifeler Yönetmeliği, Elektrik Piyasası Perakende Satış Hizmeti Geliri, Perakende Satış Fiyatının Düzenlenmesi hakkında tebliğ incelendiğinde kayıp kaçak bedelinin ne şekilde hesaplanacağı belirtilmiş olup, bu kalemin tüketiciye yansıtılmasıyla ilgili bir düzenleme bulunmamaktadır. 'Kayıp kaçak enerji miktarının yine perakende satış lisansı sahibi dağıtım şirketleri tarafından temin edilir' denilerek kayıp kaçak bedelinden doğan sorumluluğu tedarikçi firmaya yüklemiştir. Tedarikçiden kaynaklanan sebeplerden dolayı doğan kayıp kaçak elektrik bedelinin tüketiciye yansıtılması kabul edilemez." ifadelerine yer verdi.

Konuyu hukuksal boyuta taşıyan fatura mağduru Sadi Çırak haklı bulundu. Fiyatların hukuksuz olarak arttırıldığına hükmeden hakem heyeti, vatandaştan kesilen 317 lira 82 kuruşluk bedelin faizleriyle birlikte iadesine karar verdi.
 
indirimler | replika saat | kurumsal SEO danışmanı | replika saat | taban puanları  | ajans pr Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Türkiye iş ilanları
Üst