Elektronik Güvenlik Sistemleri

Yeliz

New Member
Elektronik Güvenlik sistemleri Günümüzde hele hele hırsızlık olaylarının hızla arrttığı zamanda vazgeçemeyeceğimiz sistemlerdir.Ve kesinlikle kurulması gerekmekte olduğunu söylemek zorundayım. Ama manesef birçok insan tarafından görmezden gelinmektedir.150000-200000 YTL değerinde evimiz var ama biz 500 YTL değerinde bir Hırsız alarmı taktırmaktan kaçınmaktayız.Daha önemlisi iş yerlerimizde onbinlerce YTL lik mallarımız bulunmakta ama biz buna rağman Güvenlik sisteminden kaçınmaktayız. Manesef bu vurdumduymazlığın sonu hüzünle bitebilmektedir.

Elektronik Güvenlik sistemleri günümüzde çok uygun fiyatlara alınıp kurulabilmektedir. Maliyetlerininde giderek düştüğü bu sistemlerden faydalanmanız gelecekte soyulma ihtimalinizi azaltacaktır.Bu yazımda genel olarak sistemlerden bahsedeceğim

Hırsız Algılama Sistemleri:Ana elemanları Hırsız alarm paneli : Sistemin Beynidir. Sensörlerden gelen verileri alır yorumlar ve uygun görürse Sireni çaldırır ve gerekli yerlere telefon eder.Pır Dedektör:Sıcak olan hareketli cisimleri algılar sistemin ana elemanlarından biridir.Manyetik Kontak: Kapı ve Pencereleri açılmaya karşı korur.Cam kırılma sensörü: Pencerelerin yakınına konur ve cam kırılarak iceriye girilmeye çalışılması durumunda algılama yapar.Siren: Hırsız algılanması durumunda çalar ve insanları uyarır. Siren harici ortama herkezin görebileceği bir yere konulmalıdır ki hırsızlar açısından caydırıcı olsun.

Temel olarak bütün hırsız alarm sistemleri birbirine benzer niteliktedir.Piyasa onlarca çesit hırsız alarm sistemi bulmak mümkündür.ıyi bir hırsız algılama (alarm) sistemi minumun derecede hatalı alarm veren cihazdır diyebiliriz piyasadaki birçok ürün sürekli yanlış alarmlara neden olabilmaktedir.Bu yüzden bu ürünlere dikkat etmek gerekmektedir.Zamanımız olduğu sürece sizlere butür ürünleri burada tanıtmaya çalışacağız.Hırsız algılama sistemlerinde önemli diyerbir hususta zone sayısıdır. Zone sayısı nekadar fazla olursa sistem o kadar iyidir.Zone sayısının çok olması bize algılamanın nereden yapıldıgına dair önemli ip uçları verir. Örnek vermek gerekirse iki hırsız alarm panelini göz önüne alalım.

1.panel 1 zonlu ve buna ( 1 kapı 4 cam ve 3 Pır Dedektör) bağladığımızı varsayalım sistem bir zone lu olduğu için alarm çaldığı zaman biz alarmın kapıdanmı penceredenmi yoksa PIR dedektörlerdenmi geldiğini tespit edemeyiz.Evet Hırsız algılanmıştır fakat hırsız nereyi zorlamıştır tespit etmek çok zordur. Burada küçük yerler çok önemli olmasada büyük mekanlarda mekana nereden girildiği çok büyük önem arzetmektedir.

2.Panele 8 zone olsun yine aynı algılama elemanlarını bağladığımızı varsayarsak( 1 kapı 4 cam ve 3 Pır Dedektör) ve her algılama elemanını farklı zona bağlarsak alarm algılandığında alarm hangi kapıdan pencereden ve PIR detektörden geldiğini kolaylıkla bulabilir ve ona hgöre hareket edebiliriz.

Diyer bir husus alarm panellerini kontrol etmeye yarayan Keypad, Keypad Mümkün olduğunca kolay kullanılabilir olmalıdır. panele müdahaleyi kolay sağlamalıdır. Birkaç tusla zone ları devreye sokmak çıkarmak mümkün olmalıdır.Yine alarmı durdurmak ve başlatmak kolay olmalıdır.

Alarm paneli mutlaka Akü ile beslenmelidir. Aküsüz panel kullanılmamalıdır. Hele ülkemizde enerjinin çok sık kesilmesi sistemin etkisini yitirmesine neden olabilir.Tavsiye edebileceğim Akü Enaz 7Ah aküdür.

Bu yazımızın sonuna geldik gelecek yazımızda görüşmek umuduyla...

Ahmet YILMAZ- Elektronik Güvenlik Sistemleri Uzmanı
 
indirimler | replika saat | instagram pr haberleri | replika saat|  | ajans pr | ixfy.net| zoobi Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Üst