Farkında olmadan Bağımlısınız...

kaansebati

New Member


Denizli Devlet Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Halil ıbrahim Oğuzer, teknolojinin gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla ortaya çıkan internet bağımlılığının mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini söyledi.

Psikiyatri Uzmanı Dr. Halil ıbrahim Oğuzer, bilimsel ve teknolojik gelişmelerin giderek hızlanması ve teknolojinin aynı hızla günlük yaşamımıza girmesi nedeniyle cep telefonları, bilgisayarlar ve internetin yaşamımızdaki yerinin vazgeçilmez bir hale geldiğini belirtti. Oğuzer, bilgisayar ve internet kullanımının yaşamımızda istenilen bilgiye anında ulaşabilme, bilgi paylaşımını sağlayabilme gibi getirdiği kolaylıklar yanında çok sık kullanımından kaynaklanan birçok problemi de beraberinde getirdiğini belirterek, "ınternet, bir bilgi ve iletişim kaynağı olmanın ötesinde, bazı kişiler için bağımlılığa dönüşmüş durumdadır" dedi.

RıSKıN EN YÜKSEK OLDUğU YAşLAR

ınternet bağımlılığının, bilgisayar bağımlılığının bir alt grubu olarak değerlendirilebildiğini kaydeden Dr.Oğuzer, şunları söyledi: "Günün büyük bölümü bilgisayar başında geçirmeye başlanırsa, bilgisayarın başından kalkıldığında sinirlilik, huzursuzluk, diğer günlük faaliyetleri odaklanamama ve bir an önce bilgisayarın başına dönme isteği şeklinde yakınmalar başlarsa, aile ve sosyal ilişkiler olumsuz etkilenirse, o zaman bu durum 'internet bağımlılığı' olarak değerlendirilebilir. Her yaşta ve cinsiyette görünen bir rahatsızlık olmasına rağmen diğer bağımlılıklara göre daha erken yaşlarda başlamaktadır. Özellikle 12-18 yaşları riskin en yüksek olduğu dönemler olarak görülmektedir."

ıNTERNET BAğIMLILIğI TEDAVı EDıLMELı

ınternet bağımlılığının toplumda görülme ihtimalinin yüzde 1.8 olduğunu vurgulayan Psikiyatri Uzmanı Dr. Halil ıbrahim Oğuzer, toplumda sık görülen bu bağımlılığın tedavisinin gerekli olduğunu söyledi.

Dr. Oğuzer, kişinin erken yaşlarda internet başında uzun süre zaman geçirmesi sonucu dikkat eksikliğinin geliştiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Hiperaktivitenin varlığı ise internet bağımlılığının gelişmesinde risk faktörü olarak görülmektedir. ış ve okul performansı düşüyorsa, zamanın önemli bir kısmını bilgisayar başında geçiriliyorsa, bu sebeble günlük işler yeterince takip edilmiyorsa, uykusuz ve yorgun bir şekilde yataktan kalkılıyorsa internet bağımlısı olunmuş demektir. Bu bağımlılığı kontrol altına almak içinde mutlaka bir uzmana başvurulmalı."
 
indirimler | replika saat | kurumsal SEO danışmanı | replika saat | taban puanları  | ajans pr Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Türkiye iş ilanları
Üst