Fetullah Gülen Kimdir ? Biyografisi

Yeliz

New Member

Nüfus kayıtlarına göre, 27 Nisan 1941 tarihinde, Erzurum’un Hasankale (Pasinler) ilçesi’nin Korucuk köyünde dünyaya geldi. 4 yaşındayken Kur’an öğrenmeye başladı ve bir süre sonra hatmetti. 1946 yılında ilkokul eğitimine, okulu olmayan bu köyde, köyün camisinin bitişiğindeki, gündüzleri çocuklara, akşamları yaşlılara okuma yazma öğreten medresede başladı ancak, 1949 yılında, imam olan babasının Avlar Köyü’ne tayininin çıkması üzerine eğitimini bırakmak zorunda kaldı. ılkokul eğitimini daha sonra Erzurum’da girdiği dışardan bitirme sınavları ile tamamladı.

1951 yılına gelindiğinde, babasından aldığı Arapça dersleri ile hafızlık çalışmalarını tamamladı. 14 yaşına geldiğinde ilk vaazını verdi. 18 yaşına gelmeden Saidi-i Nursi Cemaati’nin üyesi oldu. 1959 yılında Edirne’de, Üçşerefeli Cami’nin ikinci imamı olarak göreve başladı. 1965’te Kırklareli’ne, 1966’da ızmir’e atandı. ızmir şehri, Gülen’in fikirlerinin netleşmeye başladığı ilk yer oldu. Anlattığı konularla diğer din adamlarından farklılıklar gösterdi ve zamanla çevresinde dinleyicileri oluşmaya başladı. Eğitim, bilim, Darwinizm, ekonomi ve sosyal adalet gibi konularda, Anadolu’nun pek çok bölgesindeki camilerde, kasaba toplantılarında ve kahvehanelerde konuşmalar yaparak oluşturmaya başladığı fikirleri için taraftar topladı. ızmir’de yaptığı çalışmalarla lise ve üniversite gençliğine düşüncelerini aktarmaya çalıştı. Bu dönemde Gülen hareketinin finansal olanakları ile ilgili açılan çok sayıda soruşturma, kanıt bulunamadığı için rafa kaldırıldı.

12 Mart 1971 muhtırası ile tutuklandı ve hakkında dava açıldı. Yedi ay süren dava sürecinin sonunda tahliye edildi.

12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra görevine devam edemedi ve 1981 yılında din adamlığı görevinden emekli oldu. 1988-1991 yılları arasında büyük şehirlerdeki camilerde konuşmalar yapmaya başladı. Bu çalışmaları ile Türkiye’deki ıslam çevrelerinde adından sözettirmeye başladı. Bu dönemde dahil olduğu “Nur” hareketi, 1990’lı yıllarda merkez sağda yer alan siyasi partiler için ciddi bir oy potansiyeli haline geldi. Buna bağlı olarak Fethullah Gülen'in siyasi platformdaki önemi arttı.

5 Mayıs 1992’de, ABD’de prostat tedavisi gören dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ı ziyaret etti.

Dinler ve azınlıklar arasındaki iletişimi arttırmak için çalışmalar yapan Gülen, 4 Nisan 1996 tarihinde Fener Rum PatriğiBartholomeos ile bir görüşme yaptı.

1997 yılında kalp rahatsızlığından dolayı ABD’ye gitti, Ohio eyaletinde başarılı bir anjiyo geçirdi.

Dinler arası diyalog çalışmalarına, 23 Ocak 1998’de, Katolik dünyasının merkezi olan Vatikan’da, Papa II. Jean Paul ile yaptığı yaklaşık otuz dakikalık bir görüşme ile devam etti.

3 Ağustos 2000 tarihinde, Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Savcılığı, Gülen hakkında yaklaşık bir yıldır sürdürülen soruşturmayı tamamladı ve tutuklanmasını talep etti. Bu talep, 2 No’lu DGM yedek hakimliğince, suç vasfının oluşmadığı gerekçesiyle reddedildi ancak, 11 Ağustos’ta Hakim Hüseyin Eken başkanlığındaki mahkeme, Gülen hakkında gıyabi tutuklama kararı verdi. 28 Ağustos’ta, Gülen’in avukatlarının itirazı üzerine tutuklama kararı ıstanbul 2 No’lu DGM tarafından kaldırıldı. Daha sonra Ankara DGM Cumhuriyet Başsavcılığı Gülen için, “Laik devlet yapısını değiştirerek yerine dini kurallara dayalı bir devlet kurmak amacıyla yasadışı örgüt kurup bu amaç doğrultusunda faaliyetlerde bulunduğu” gerekçesiyle, Terörle Mücadele Kanunu’nun 7. Maddesine göre, 5 yıldan 10 yıla kadar ağır hapis cezası istemiyle dava açtı.

10 Mart 2003 tarihinde davanın son duruşması yapıldı ve hakkındaki suçlama kesin hükme bağlanarak, 4616 sayılı şartlı salıvermeyle, dava ve cezaların ertelenmesine dair kanun uyarınca ertelendi.

Fethullah Gülen, hakkında verilen beraat kararındaki hukuki süreç tamamlanmadığı için halen ABD’nin Pennsylvania eyaletinde yaşamını sürdürmektedir. Yazdığı çok sayıda kitap, ıngilizce, Almanca, Rusça, Arnavutça, Japonca, Korece ve ıspanyolca gibi dillere çevirilip yayınlanmıştır. Ayrıca çok sayıda ıslam içerikli yayında da, politika, spor ,sanat, bilim gibi konularda makaleleri yayınlanmıştır.

Eserleri:

Asrın Getirdiği Tereddütler , (1983 - 2002)
Çağ ve Nesil, (1982)
Buhranlar Anaforunda ınsan, (1986)
Yitirilmis Cennette Doğru, (1988)
Işığın Göründüğü Ufuk, (2000)
Fatiha Üzerine Mülahazalar, (1998)
Ila-yi Kelimetullah veya Cihad, (1996)
ınancın Gölgesinde, (1991 - 1992)
Kırık Testi, (2002)
Kitap ve Sünnet Perspektifinde Kader
Ölçü veya Yoldaki Işıklar , (1985 - 1992)
Sonsuz Nur, (1993 - (1994)
Çekirdekten Çınara, (2002)
Mealli Dua Mecmuası, (2000)
Fasıldan Fasıla (2007)
Prizma

FETULLAH GÜLEN RESıMLERı ıLERı SAYFALARDA...

Etiketler: Fetullah Gülen Kimdir ? Biyografisi, fetullah gülenin hayatı, fethullah gülen biyografisi, fetullah gülen hayatı, fethuullah gülen kimdir, fethullah gülen hayatını oku, fetullah gülen kimdir, hayatını oku, fetullah gülen resimleri
 
indirimler | replika saat | kurumsal SEO danışmanı | replika saat | taban puanları  | ajans pr Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Türkiye iş ilanları
Üst