Google Pagerank Olayı, Sıralaması ve Etkileri ( PÜF NOKTALAR)

KaRNeC

Yönetim Ekibi
Yönetici


Pagerank 'lar 1 gecede değişmez, 1 gecede Public kayıtlar güncellenir:
Sorulan sorulardan, şöyle bir şey anlaşılıyor; "3 ayda bir pagerank güncellemesi olur, benim PR bu güncellemede PR0'dan PR4'e çıkacak ve sabah arama yaptığımda sitemde geçen her kelimede ilk 5 sırada olacağım". Buradaki yanlış şudur ki google algoritması 3 ay yan gelip yatıp, 3 ay sonra tüm sistemin sıralamasını değiştirmez, yani siz bir gecede PR almazsınız,sadece PR public olarak 3 ayda bir güncellenir.

Örneğin;
15 gün sonra PR güncellemesi olacak olsun ve siz bugünden itibaren 1 hafta boyunca çok iyi backlinkler aldınız bunların hemen indexlendiğini varsayarsak siz 1 hafta sonra PR1(örnek) kriterlerine göre arama sonuçlarında çıkarsınız. Anahtar kelimeniz bugün 20. sıradaysa ve 1 hafta backlink kastığınızda 10.sıraya çıkarsınız.ondan sonraki 1 hafta hiçbirşey yapmadığınızı ve rakiplerinizin de hiçbirşey yapmadığını sayalım örneğin daha iyi anlaşılması açısından. Böylece anahtar kelimenizde 10. sıradayken PR güncellemesine girersiniz ve PR1 olursunuz ama bakarsınız hala 10. sıradayım vayyy hiç etkisi yokmuş dersiniz, ama durum öyle değil siz zaten 10. sıradayken PR1 diniz ama bilmiyordunuz.

Pagerank güncellemesi her ayın ilk haftası olur:
Google public olarak yayınlamasada, her ayın ilk haftası iç sistemlerinde PR güncellemesi yapar, bir anahtar kelimeye backlink kastığınızda 7-10 gün içinde o kelimede yükselirsiniz ama diğer anahtar kelimelerde aynı yerinizde kalırsınız. Peki ben sitemdeki her açtığım konuya 1000 tane wikimi kasıcam diyebilirsiniz, hayır işte orada pagerank devreye giriyor. Eğer kaliteli backlinkler aldıysanız dediğim gibi 7-10 gün içinde anahtar kelimenizde (makale içinde link verdiğiniz kelime) yükselirsiniz demiştik, her ayın ilk haftası yapılan güncellemede ise bu kaliteli backlinkler tüm siteye etki eder ve siteniz topyekün tüm konu başlıklarında yükselir işte bu durum her ayın ilk haftası olur ve bunu sizde rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Buda pagerankın siteyi tüm alt konuları ile birlikte yükselttiğini gösterir.

Google' da PR0 site PR6 sitenin üstünde çıkıyor, o nasıl oluyor o zaman ?:
Bu durumu herkes gözlemlemiştir ama bu PR sıralamaya etki etmiyor değildir. Burada tecrübeli olduğum alışveriş sitelerinden örnek vereyim. Evet PR0 bir site PR9 sitenin bile üstünde çıkabilir.Örnekleri popüler bir üründen verelim.

Örnek; Malum e-ticaret dendiğinde akla gelen ilk site hepsibrada.cm (bilerek böyle yazdım trustrankı yükselmesin ), en popüler ürünlerden biride henüz piasaya çıkmayan IPhone 5..şimdi Hburada.com(PR6)ve birde örnek sitemiz cepciiiiiii.com (PR0) olsun. Apple'dan fax geldi bu pazartesi ürün Türkiyede satışa çıkyor,aha fiyatı, aha da özellikleri..Bu iki sitede acil şekilde bu ürünü web sitelerine girerler.

Avantaj1-orjinal içerik: Tüm cep telefonu satan siteler apple'dan gelen resmi ürün özelliklerini girsin, cepciiii.com kardeşimizde SEO uyumlu olarak rewrite şeklinde IPhone5 özelliklerini girsin, PR0 olmasına rağmen orjinal içerik olduğu için üst sıralarda çıkar ama ilk sırada çıkamaz,yani sadece bunu yaparak hburada.com üstünde çıkamayabilir.

Avantaj2-site içi linkleme: Hburada.com sadece ürünü açıp, ilgili kategoride cep tel.--->akıllı telefonlar--->Iphone kategorisinde göstersin yani sadece tek bir yoldan (Url'den) IPhone 5 ürün sayfasına link versin.cepcii.com ise sitesinin footer kısmına "Yeni! :IPhone 5 satın Al" şeklinde link versin.Sitesindeki her sayfadan Iphone 5 sayfasına link vermiş olur.Buda google'a mesajdır, google bu mesajı alır.Site içi SEO yaparak PR0 lı sitemizi bu kelimede yukarılara çıkabilir, peki PR6 lı HBurada.com'u geçer mi, bilemeyiz bir-iki silahımız daha var..

Avantaj3 - Dış backlink: Bu avantajı zaten bu forumdaki herkes biliyor, hburada.com IPhone 5 için hiç bir backlink almasın,bizim cepcii.com sitemiz ise versin parayı alsın kaliteli backlinkleri işte bu en büyük silah, böyle bir durumda hburada 'dan önce çıkmanız yukarıdaki avantajlarıda eklersek büyük olasılıktır.

Avantaj4 - Anahtar kelime site içi yoğunluğu: Yine hburada.com'un üstüne çıkamadıysak küçükde olsa bir silahımız daha var. IPhone 5, 3 farklı renk seçeneği ile satılsın PR6 sitemiz tek bir ürün açıp renk seçenekleri bölümünden renk seçtirme koysun, bizim gariban PR0 sitemiz ise 3 farklı renk için 3 farklı ürün açsın IPhone 5 (Beyaz), IPhone 5 (Siyah), IPhone 5 (gümüş) gibi buda PR0 sitemiz için rakiplerine göre + avantaj olur.

Sonuç:Yukarıdaki avantajları zorlarsak çoğaltabiliriz, ancak bu örneği sadece e-ticaret siteleri için değil genel blogdan,forum sitelerine, arkadaşlık, film izle v.s her türlü siteye uyarlayabilirsiniz. Böylece PR0 bir siteyi google' da PR6 sitenin üstünde gördüğünüzde şaşırmayın, PR herşey değildir. Ama tüm siteler aynı ürün bilgisi ve aynı site içi linkleme v.s şeklinde bu ürünü sitelerine açar ise işte orad google PR büyükden küçüğe göre sıralar her konu veya her ürün için bu kadar işlem yapamayacağınıza göre sitenizdeki her ürün veya her konu aratıldığında yukarılara çıkmak istiyorsanız PR yüksek olacak başka çare yok..

Pekii, Pagerank mı önemli, Trustrank mı? ıkisi doğru orantılı değerlerdir yani PR arttığında Trustrank, Trustrank arttığında PR artar. Tavuk mu yumurtadan,yumurta mı tavukdan hikayesi gibi.Ama PR leri aynı 2 siteden ,Trustrankı yüksek olan üstte çıkar tabi yukarıda örnek verdiğim avantajlarında aynı olduğunu varsayarsak..
 
kampanyalar | replika saat | replika saat | ajans pr | ixfy.net | sözlük | sektörel haberler | Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Üst