Güneş Neden ve Nasıl Yanıyor

KaRNeC

Yönetim Ekibi
Yönetici
Öncelikle merak edilen şu soru ile başlamak istiyorum, uzayda hava olmadığı halde güneş ve yıldızlar yüksek sıcaklıklarda cayır cayır yanmaktadır, peki havanın olmadığı ortamda güneş veya benzeri durumdaki bunca yıldız nasıl ısı ve ışık yaymak için kor halde yanıyor, bu nasıl olmaktadır? İşte bu soruya cevaben güneşin neden ve nasıl yandığı konusunda biraz bilimsel bilgi vermeye çalışacağız.

Güneş Hava Olmadan Nasıl Yanıyor?

Üzerinde yaşadığımız gezegenimizi düşündüğümüzde en ufak birşeyin yanması için oksijene ihtiyaç olduğunu bilmekteyiz hiçbir şey oksijen olmadan yanamaz sebebi de yanmanın, oksijen ile karbon atomlarının birleşimiyle meydana gelen kimyasal bir reaksiyon oluşudur. Güneşde yanma dünyadaki kimsayal bir reaksiyon olan yanmadan farklıdır. Güneş dev bir gaz topudur yüksek basınç altında ve sıcaklıkta çekirdekler çarpışmaktadır diğer bir deyişle çekirdek enerjisi (nükleer füzyon) gerçekleşmmedir, güneşimiz enerjisini bir nükleer hidrojen bombası gibi üretir bu işlem sırasında hidrojen atomları biraraya gelerek helyuma dönüşür. Bu nükleer reaksiyon sayesinde ısı ortaya çıkar böylelikle güneşimiz ve benzeri durumdaki yıldızlar oksijensiz ortam olan uzayda sürekli yanarak ısı ve ışık üretirler.

Güneş'in çapı dünyanın çapının 109 katı (1.5 milyon km), hacmi 1,3 milyon katı ve ağırlığı 333.000 katı kadardır. Güneş kendi ekseni etrafında saatte 70.000 km hızla döner. Bir turunu ise 25 günde tamamlar. Güneşin yüzey sıcaklığı 5500 °C ve çekirdeğinin sıcaklığıysa 15,6 milyon °C’dir. Güneşten çıkan enerjinin 2 milyonda 1'i yeryüzüne ulaşır. Güneş’in üç günde yaymış olduğu enerji, dünyadaki tüm petrol, ağaç, doğalgaz, vb. yakıta eşdeğerdir. Güneş ışınları 8,44 dakikada yeryüzüne ulaşır.

Güneşimizin yaşı yaklaşık 4.5 milyar yıl olduğu tahmin edilmektedir. Güneşimiz ısı yapısını hem aynı sıcaklıklarla sabit tutarak hemde nükleer yakıtını sabit bir hızla yakmaktadır ve bu hız göz önüne alındığında yakıtının bitmesi için önünde 4 -5 milyar yıllık ömrünün kaldığı tahmin edilmektedir.
 
indirimler | replika saat | instagram pr haberleri | replika saat|  | ajans pr Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Türkiye iş ilanları
Üst