Hatay Reyhanlı'da Patlama: 40 Ölü, 100 Yaralı !!

KaRNeC

Yönetim Ekibi
Yönetici

Hatay Reyhanlı patlaması nedeniyle çok sayıda insan hayatını kaybetti. Hatay Reyhanlı patlaması'nın tüm ayrıntıları.

Bugün Suriye ile sınır ilimiz olan Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde iki ayrı bombalı araç ile düzenlenen bombalı saldırılarda çok sayıda ölü ve yarıla insanlar var.

Az önce ıçişleri bakanı Muammer Güler tarafından yapılan flaş açıklamada ölü sayısı 40 olarak gösterilirken 100'den fazla insanın ise yaralı olduğu belirtiliyor. Bu arada yaralılardan çoğunun ağır yaralı olduğu söyleniyor.

Türkiye, Suriye'deki iç savaşın baş gösterdiği ilk günlerden bu yana tarafını muhaliflerden yana koymuştu. Esad'a siyasi olarak savaş açan hükümetin isyancıları desteklediği de iddia ediliyordu. Esad'ın güçleri ile muhalifler arasında yaşanan sıcak çatışmalar zaman zaman Türkiye tarafında da etkisini hissettiriyordu. Esad yönetimi ise sürekli Türkiye'yi suçluyordu.

Yaşanan bu gerilimlerin sonucu olarak Hatay'daki sınır kapımızda kan dökülmüştü. 11 şubat'ta bomba yüklü araçla yapılan saldırıda 4 vatandaşımız ölmüştü.

O saldırıların bir benzeri de bugün bu kez sınır kapısından daha içeride, Reyhanlı ilçe merkezinde meydana geldi.

Bugün saat 13.45'te belediye binası yakınında 2 ayrı patlama oldu. Patlamaların 2 bomba yüklü araçlarla yapıldı. Patlamalarda yaralananlar bölgeye sevk edilen ambulanslarla hastaneye taşındı.

Patlamaların biri belediye binası önünde diğer ise PTT binası önünde yaşandı.

40 ÖLÜ, 100 YARALI

ıçişleri Bakanı yaptığı açıklamada 40 kişinin öldüğünü belirtti. 29'u ağır 100 kişi de yaralı.

Yaralı sayısından yüksekliğinden ötürü ölü sayının artabileceği iddia ediliyor.

HÜKÜMETTEN ıLK AÇIKLAMA

Güler, saat 13.55 sıralarında Reyhanlı Belediye binası önünde ve PTT binasının olduğu yerde 2 bombalı aracın patladığını belirterek, şunları söyledi: "Gerekli güvenlik önlemleri itibarıyla Valimiz şu anda olay yerine intikal etti. Ben gerekli talimatları Jandarma Genel Komutanımıza ve Emniyet Genel Müdürümüze intikal ettirdim. Civardan da oraya doğabilecek paniği önlemek için her türlü kuvvet sevkiyatı yapılıyor."

BAşBAKAN: TAHRıKLER OLABıLıR !

Başbakan Erdoğan Hatay Reyhanlı'da meydana gelen bombalı saldırılar ile ilgili kısa bir açıklama yaptı. Erdoğan şunları söyledi:

"şu an 18 ölü, 46 yaralımız var, Ölü sayımız artabilir, tüm Reyhanlı halkına şu mesajı iletmek istiyorum. Bu süreç hassas bir süreç, çözüm süreci diye ülkemizde yeni bir dönem başlatık bu dönemi hazmedemeyenler, bu tür eylemler içerisine girebilirler. Sabırlı olacağız ve bu süreci inşallah atlatacağız. Tüm hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum, yaralılara da acil şifalar diliyorum. Biz de süreci buradan takip edeceğiz. şu an orada durum karışık."

AMBULANS UÇAKLAR HAZIRLANDI

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da 15 ambulansın olay yerine gittiğini dile getirdi. Bakan Müezzinoğlu, ambulans helikopter ve uçakların da bölgeye hareket ettiğini belirtti.

HEDEF BELEDıYE BıNASI VE POSTANE

Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin şanverdi, "Belediye binası ile postane merkezi önünde iki ayrı patlamanın meydana geldi. Patlamanın şekli ile ilgili henüz tam bir bilgiye sahip değiliz. Antakya'dan olay yerine intikal etmek üzere yola çıktım." dedi.

BıR EV ÇÖKTÜ, ELEKTRıKLER KESıLDı

Reyhanlı Belediyesi'nin de bulunduğu Atatürk Caddesi'nde art arda meydana gelen 4 patlamada çok sayıda kişi yaralanınca onlarca ambulans bölgeye sevk edildi. Belediye binası yakınındaki ahşap bir ev patlamanın etkisiyle çöktü. Patlamanın etkisiyle ilçede elektrikler de kesildi. Polis çevrede geniş güvenlik önlemi aldı.

SURıYELıLERE SALDIRDIRILINCA POLıS HAVAYA ATEş AÇTI

Patlamanın şiddetiyle çevrede büyük panik yaşanırken Atatürk Caddesi'nde toplanan Türk gençler yoldan geçen Suriyelilere saldırdı.

Onlarca kişi, yaya ve araçlarla geçen Suriyelilere saldırması üzerine olay yerine gelen polisler havaya ateş açarak kalabalığı dağıtmaya çalıştı.

14 Kışı ÖLMÜşTÜ

Hatay'ın Reyhanlı ılçesi Cilvegözü Sınır Kapısı'nda 11 şubat'ta patlayıcı yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıda 4'ü Türk, 14 kişi yaşamını yitirirken, 26 kişide yaralanmıştı. Geçtiğimiz günlerde de bir lokantada hesaba itiraz eden Suriyelilerin başlattığı tartışma sonrası yayılan söylentiler üzerine ilçe halkı gece saatinde toplanarak protesto gösterileri yapmıştı.

DAVUTOğLU: KAOSU YANSITAN KARşILIğINI BULUR

Almanya’da temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, patlamalarla ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye’nin huzurunu sabote etmek isteyenlerin olabileceğini söyledi.

Olayın zamanlamasının dikkat çekici olduğunu vurgulayan Dışişleri Bakanı "Dışarıdaki kaosu Türkiye'ye yansıtan karşılığını alır" dedi.

Gerekli tedbirlerin alınacağını belirten Davutoğlu, “Hiç kimse Türkiye'nin gücünü test etmeye kalkmasın" diye konuştu.

kampanyalar | replika saat | replika saat | ajans pr | ixfy.net | sözlük | sektörel haberler | Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz.