Hükumeti nasıl eleştirirsin ! ışine Son Veriyorum !!

Ebru

New Member


Barolar Birliği Başkanı "Milli irade diyenler otoriterleşti" deyince Adalet Bakanı'ndan cevap geldi: "Baronun seçim sistemi değişecek"

2013-2014 adli yılı gergin başladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Adalet Bakanı Sadullah Ergin başta olmak üzere devletin zirvesinin katıldığı açılış töreninde konuşma yapan Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, hükümete yönelik eleştirileriyle törene damga vurdu. Taraf'taki habere göre demokratik hukuk devletinde, üstünlerin hukukunun değil, hukukun üstünlüğünün egemenliğine vurgu yapan Feyzioğlu, “milli irade tabirinin seçimle iş başına gelmiş ancak çoğulculuk yerine çoğunlukçuluğu benimsemiş ve giderek otoriter eğilimler sergilemeye başlamış siyasi iktidarların tercihi olduğunu” ifade etti. Feyzioğlu’nun sözleri iktidar kanadında adeta şok etkisi yaptı. Adalet Bakanı Ergin, Feyzioğlu’nun sözlerine karşılık olarak “Kendileri oturdukları koltuğa çoğunlukçu yöntemlerle gelenler, bu kürsülerden bize çoğulcu tavsiyelerde bulunma hakkına sahip değildir” açıklamasını yaptı.

HÜKÜMETE SERT ELEşTıRıLER

Türkiye Cumhuriyeti’nin çoğulcu bir demokrasi modeline dayandığını hatırlatan Feyzioğlu’nun konuşmasından satırbaşları şunlar: “Milli irade tabiri, çoğunluğun azınlığa tahakküm ettiği, siyasi iktidarın her kurumu ele geçirdiği ve yaşamın her alanını düzenlemeye soyunduğu, insanların yaşam biçimine müdahale ettiği dönemlerdeki içeriğinden elbette ki farklı anlaşılmak zorundadır. O halde çağdaş bir demokraside “milli irade” tabirini kullanmaya devam etmek isteyenler, bu tabirin içinde siyasi iktidara muhalif düşüncelerin de yer aldığını, hükümetlerin parlamentodaki çoğunluklarına dayanarak her istediklerini yapamayacaklarını ve onlara oy vermeyenlerin de hükümeti olduklarını unutmamalıdır.”

» POLıS DEVLETı: “Polis devletini çağrıştıracak her türlü beyanattan, uygulamadan, düzenlemeden uzak durmalıyız. Bazı yurttaşları diğer bazı yurttaşların ihbarcısı yapacak, komşuyu komşunun peşine düşürecek çağrılarda bulunmamalıyız. Toplumsal dayanışmayı yok edecek, muhbirliği özendirecek “sırdaş polis noktası” gibi otoriter ve totaliter rejimlere özgü projeler geliştirmeye son vermeliyiz.”

» GÖSTERı HAKKINA MÜDAHALE SUÇTUR: “Barışçıl gösteri hakkını kullananlara şiddet uygulanması, göstericilerin gerçek mermilerle, hedef gözetilerek sıkılan gaz bombalarıyla, plastik mermilerle veya kimyasal madde karıştırılmış tazyikli sularla öldürülmesi ya da yaralanması ağır bir suçtur. Bu suçları işleyenlerin teşvik edilmeleri veya ödüllendirilmeleri değil, cezalandırılmaları gerekir.”

» EMNıYET SIRADAN BıR SUÇLUDAN FARKSIZ: “Barışçıl gösterilerde “dağılın” uyarısı yapılması, dağılmayan göstericilere güç kullanılmasının mazereti olamaz. Sokak aralarında, hatta gündüz gözüyle şehir meydanlarında eli sopalı veya palalı kişilerin polis memurlarının desteğiyle, teşvikiyle veya koruması altında yaptığı katliamların ve şiddet eylemlerinin ne kadar ağır bir suç teşkil ettiğini açıklamayı gerekli dahi görmüyorum. Devletin emniyet güçlerini, kanunu ihlal eden silahlı güçlerden ayırt eden husus, emniyet güçlerinin güç kullanma yetkisinin son derece sıkı kurallarla düzenlenmiş olmasıdır. Bu kuralları yok sayarak uygulama yapan bir emniyet mensubunun, silah taşıyan sıradan bir suçludan farkı yoktur; hatta çok daha ağır bir sorumluluğu vardır.”

» ÇOğUNLUğUN AZINLIğA TAHAKKÜMÜ: “Anayasamızın değişmez maddelerinde ifadesini bulan Cumhuriyetin temel niteliklerinin siyasi iktidarı sınırladığı ve çoğunluğun azınlığa tahakkümünü engellediği de hiçbir zaman akıldan çıkarılmamalıdır. Bu sınırlamalarla kastedilen, bazılarının ileri sürdüğünün aksine, azınlığın çoğunluğa tahakkümü asla değildir; kastedilen, demokratik uzlaşma kültürüdür, katılımcı demokrasidir, geçici bir çoğunluğun geçici bir azınlık üzerinde mutlak egemenlik kurmasının önlenmesidir.”

Baroya çoğulculuk tehdidi

METıN Feyzioğlu’nun konuşmasına hükümetten yanıt gecikmedi. Tören çıkışında açıklama yapan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Feyzioğlu’nun sözlerine karşılık olarak “Kendileri oturdukları koltuğa çoğunlukçu yöntemlerle gelenler, bu kürsülerden bize çoğulcu tavsiyelerde bulunma hakkına sahip değildir” dedi. Feyzioğlu’nun çoğulculuk çıkışına yanıt olarak, Barolar Birliği’ne yönelik bir değişikliğe gidileceğini açıklayan Adalet Bakanı “Biz Parlamento açıldıktan sonra çoğulculuğu her alanda sağlamaya yönelik çalışmalar yapacağız. Barolar Birliği seçimlerinin de barolardan gelen delegelerin seçimlerinin de çoğulcu yöntemlerle yapılması için öneri getireceğiz. Umarım Sayın Başkan, bu çoğulcu önerilerimize de destek verir” ifadelerini kullandı.

Taraf
 
indirimler | replika saat | kurumsal SEO danışmanı | replika saat | taban puanları  | ajans pr Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Türkiye iş ilanları
Üst