ınternet Terimleri - Nedir ? Kimdir ? Ne ışe Yarar ?

KaRNeC

Yönetim Ekibi
Yönetici


AD Click: Reklama kullanıcı tarafından tıklama adedi.

Attachment: Email (elektronik posta)'lara dosya ekleyerek gönderme işlemidir.

Banner: Web sayfası üzerinde statik, hareketli ya da animasyonlu şekilde yer alan dört köşeli alan. Kural olarak içeriği başka bir Web sayfasına bağlantı içeren bir reklamdan oluşuyor.

B2B (business-to-business): e-biz de denir. ınternet'te kurumlarla tüketiciler arasında değil de kurumlar arasındaki ürün, servis ve bilgi alışverişi.

Browser: Web'de yayınlanan bilgiyi aramak için kullanılan bir yazılım paketi; en çok kullanılanları Microsoft ınternet Explorer ve Netscape'dir.

Button: Banner'ların küçük versiyonları. Reklam olarak ya da Web sayfası çerisinde navigasyon amacıyla kullanılıyorlar.

Cookie: Browser tarafından kullanıcıya gönderilen ve kulanıcının sabit diskine yerleşen küçük dosyacık. Bu dosya, ziyaret edilen site hakkında tarih, kullanıcı adı, ziyaret saati gibi bilgileri içerir. Aynı sitenin bir sonraki ziyaretinde kontrol edilir.

(Bazı sitelerde Web sayfası özelleştirme seçeneği vardır. Bu bölümü doldurduğunuzda o siteye tekrar girdiğinizde sadece sizin istedikleriniz o sitede görülür. Cookie bu işlemde sizin tanımlanmanızı sağlayan programdır.)

CPC (Cost per Click): Tıklama başına düşen maliyet.

CPL (Cost per Lead): Veritabanı oluşturulması için kişi başına düşen maliyet.

CPM (Cost per Thousand): 1000 ziyaretçi başına düşen maliyet.

CRM (Customer Relationship Management): Müşteri ılişkileri Yönetimi. Kurumların müşteri ilişkilerini düzenli bir şekilde yürütmelerine yardımcı olan yazılım ve metodolojiler için kullanılan terim.

CTR: Banner'ın kaç defa tıklandığını ölçen metod.

Database: Veritabanı. Kolayca erişilebilecek, yönetilebilecek ve güncellenebilecek şekilde düzenlenmiş olan bir veri topluluğu. Bir veritabanı, satış işlemleri, ürün bilgileri, stoklar ve müşteri bilgileri ile ilgili kayıtları barındırır.

Database management system: Veritabanı yönetim sistemi. Bir veya birden fazla kullanıcının bir veritabanına bilgi girmesine veya veritabanındaki bilgilere erişmesine izin veren bir program.

Email: e-posta. ıletişim kanalları kullanılarak bilgisayar üzerinden mesaj alışverişi. E-posta mesajları genel olarak metin formatındadır. Ancak grafik veya başka veri tiplerini mesajınıza iliştirip gönderebilirsiniz.

Firewall: Özel ağ kaynaklarını diğer ağ kullanıcılarından korumak için, bir geçit sunucusuna yerleştirilen uygulama.

Hit: Browser tarafında Web Server a yapılan Tek bir isteme hit denir. Örneğin 3 adet resim içeren bir sayfa çağrıldığında 4 adet hit olur. 1 adet sayfa için + 3 adet de içindeki resimler için.

Impression: CPM olarak ifade edilen ve kullanıcıya kaç kez gösterildiğine göre fiyatlandırılan reklamlardır. Banner'ınız 100.000, 200.000 yada 500.000 impression (görünürlülük) üzerinden fiyatlandırılır. Kaç kez gösterilmek istediğiniz tamamıyla bütçeniz ile alakalı olarak sizin tercihinizdedir. Ancak ne kadar çok görünürlülük isterseniz, sizi o kadar çok sayıda kişi görür. Bu tür reklamlar dönüşümlü olarak, sayfaya giren ziyaretçi sayısına göre değiştirilmektedir. Reklam süresini kendiniz belirleyebilirsiniz.

ınternet: Dünyadaki bilgisayarların birbirine bağlanmasını sağlayan, bilgisayarlar, router'lar ve kablo bağlantılarından oluşan global ağ.

Intranet: Kullanıcıları birbirine bağlamak için ınternet'le aynı teknolojiyi kullanan dahili bir ağ, ortak bir arayüz sağlamak için daha çok browser'lar kullanılır.

IP (Internet Protocol): Herkesce kabul edilmiş bir internet adresleme sistemi. Merkezi ABD de olan GSI adlı kuruluş tarafından verilen IP adresleri sayesinde aynı adresin birden fazla makinaya verilmesi önlenmiş oluyor. Www.xy.com gibi harflerle ifade dilmiş bir adres aslında rakamlardan oluşur, Örneğin; http://www.mynet.com adresi aslında 195.xxx.x.x rakamlarına karşılık gelir.

ISP (ınternet Service Provider ): ınternet Servis Sağlayıcısı - ISS. ınternet erişimi sağlayan şirket. Gittikçe artan oranda telefon ağı operatörü ISS olarak çalışmakta.

Junk email (spam email): ınternet üzerinde toplu olarak gönderilen istenmeyen e-postalar.

Live: "Canlı yayın" kavramının internet üzerindeki kullanımıdır. Uygun programlarla internet üzerinden çeşitli yayınlar canlı olarak izlenebilir. ( Radyo, Televizyon v.s.)

Mailing List: Kullanıcının tek bir adrese mesaj göndererek, üye olan kullanıcılara bu mesajın dağılmasını sağlayan mesajlaşma sistemi. Mail grupları olarak adlandırılan bu sistem sayesinde, ınternet üzerinde bir çok konuda gruplar, birbirleri ile bilgi alışverişinde bulunurlar.

Multimedia: Metin, ses ve video'nun birleşimi için kullanılır.

News: Haberler. Web sayfalarında bağlanmış olduğunuz sitenin içerdiği konu hakkındaki yeni haberlerin ya da, genel olarak dünya haberlerinin sunulduğu bölümdür.

Newsgroup: USENET üzerindeki Haber gruplarına verilen isim. Haber grupları, mail gruplarından daha eskiye dayanan ve çok daha geniş bir alanı ve konuları kapsayan bir bilgi alış-veriş ortamıdır.

Profil Reklam: Yalnızca belirlemiş olduğunuz hedef kitleye gösterilen reklamlardır. Sizin isteğiniz ve müşteri portföyünüz gözönünde bulundurularak aynı sitedeki reklamı kullanıcılar farklı görmektedir. Örneğin yalnızca bayanlara yönelik bir ürünün reklamı yapılacağı zaman, tüm bayan kullanıcılar takip edilerek her gittikleri sitede bu ürünün reklamı gösterilmektedir. Dolayısıyla, ürün ile ilgilenecek kişilerin, reklamı görmek için tek bir siteye gitmeleri beklenmeyerek, hangi siteyi ziyaret ederlerse ürünün reklamı o sitelerde karşılarına çıkacaktır. Profilli reklamı noktakom başarılı bir şekilde uygulamaktadır. Reklamın süresini siz belirleyebilirsiniz. 1 saat olabileceği gibi 15 gün yada bir aya da yayabilirsiniz.

Pixel: Piksel. Bir bilgisayar ekranında veya görüntüsünde programlanabilen temel renk birimi. Fiziksel değil mantıksal bir birimdir. Bir piksel'in boyutu, ekranın ayarladığınız çözünürlüğüne bağlıdır.

Policy: Politika. Politika temelli ağ, ağ kaynaklarının istemciler arasında nasıl dağıtılacağını belirleyen bir yapıdır. ıstemciler; tek başına kullanıcılar, bölümler, bilgisayarlar veya uygulamalar olabilir.Kaynaklar, günün içinde bulunulan zamanına göre, istemciye tanınan önceliğe göre, kaynakların durumuna ve diğer faktörlere göre dağıtılabilir.

Portal: Liman. Kullanıcıların ınternet'e erişmek için kullandıkları ana siteyi belirten terim.

Sabit Reklam: Reklam vereceğiniz sitelerdeki belirli sayfaların, istediğiniz ya da uygun bir yerinde herkese gösterilmek üzere bannerlarınızı yayınlatabilirsiniz. Bu şekildeki bannerlarınızın gösterilmesinin süresi genellikle bir aydır. Gösterilmesini istediğiniz sayfanın ziyaretçi sayısına göre fiyatlar değişiklik göstermektedir.

Spam: ınternet üzerindeki istenmeyen e-postalar.

SSL (Secure Sockets Layer): Ağ üzerindeki mesaj iletişiminin güvenliğinin yönetimi için Netscape tarafından oluşturulmuş bir program katmanı.

Streaming media: ınternet üzerinden videonun sıkıştırılarak gönderilmesini ve ulaştığı noktada kullanıcılar tarafından seyredilmesini sağlayan ortam.

Tekil ziyaretçi: Belli bir zaman diliminde siteyi ziyaret eden kişi.

URL (Universal Resource Locator): ınternet üzerinden ulaşılabilecek bir dosyanın adresi. Bu adres bir Web sayfasını, bir görüntü dosyasını, CGI uygulaması veya Java applet'i gibi bir programı ve HTTP tarafından desteklenen herhangi bir dosyayı gösterebilir.

View: Dökümanların, kullanıcıya göre sunuluş şekli.

Webvertising: ınternet üzerinden yapılan her türlü reklama verilen ad. Kavram Banner, Buton, Logo ya da Ad Breaks türü ınternet reklamlarını içerir.

Web Master: Bir web sitesinin yönetimini üstlenen kişiye "Webmaster" adı verilir. Webmaster'ın görevi Web sitesininin tasarımını yapmak ve güncelliğini korumaktır.

WWW (World Wide Web): Aynı anda tüm multimedya özelliklerinin (metin, resim, ses, animasyon, video) gösterilmesine olanak veren bir internet protokolüdür. WWW, dünyaya yayılmış örümcek ağıdır.


ınternet Terimleri - Nedir ? Kimdir ? Ne ışe Yarar ?
 
indirimler | replika saat | instagram pr haberleri | replika saat|  | ajans pr Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Türkiye iş ilanları
Üst