Kalpte Peygamber Sevgisini Nasıl Artırabiliriz ?

Ebru

New Member
PEYGAMBER SEVGıSıNı KALPTE NASIL ARTIRABıLıRıZ?

Faziletli Âlim Muhammed Salih el-Müneccid


Terceme: Ubeydullah Arslan


Rasulullah sallallahu aleyhi vessellem sevgisinin kuvveti imana bağlıdır, iman arttıkça ona duyulan sevgide artar, çünkü peygambere sallallahu aleyhi vessellem gösterilen sevgi, Allah’a itaat ve yakınlıktır. şeriat koyucu Allah, Peygamber sevgisini vacip kılmıştır.

عن أنس قال : قال النبي صلى الله عليه وسلم : " لا يؤمن أحدكم حتى أكون أحب إليه من والده وولده والناس أجمعين " . رواه البخاري ( 15 ) ومسلم ( 44 ) .

Enes(r.a.) rivayet eder, Peygamber sallallahu aleyhi vessellem şöyle buyurmuştur :“Sizden biriniz, ben kendisine babasından, çocuğundan, insanların tümünden daha sevgili olmadıkça tam bir şekilde iman etmiş olmaz.” (Buhari 15, Müslim 44)

Peygamber sevgisini elde etmemiz şu aşağıdakileri bilirsek mümkün olabilir.

1-Peygamber sallallahu aleyhi vessellem Allah tarafından gönderilen bir elçidir, Allah insanlara dini tebliğ etmesi için onu seçmiş, tüm insanlara seçkin kılmıştır. Allah, onu sevmek ve kendinden razı olmak amacıyla seçmiştir. Allah ondan razı olmasaydı; ne seçer ne de seçkin kılardı. Bu yüzden Allah’ın sevdiğini sevmeli, razı olduğundan razı olmalıdır. Bilelim ki; O, Allah’ın dostudur. Dostluk, sevgide en büyük mertebedir.

عن جندب قال : سمعت النبي صلى الله عليه وسلم قبل أن يموت بخمس وهو يقول : " إني أبرأ إلى الله أن يكون لي منكم خليل فإن الله تعالى قد اتخذني خليلاً كما اتخذ إبراهيم خليلا ولو كنت متخذاً من أمتي خليلاً لاتخذت أبا بكر خليلاً " . رواه مسلم ( 532 ) .

Cundub (r.a.) rivayet eder, vefatından beş gün önce Peygamberden sallallahu aleyhi vessellem işittim şöyle buyurdu: “Sizlerden bir dost edinmekten Allah’a iltica ederim. Muhakkak ki Allah, ıbrahim’i dost edindiği gibi beni de dost edinmiştir. Eğer ümmetimden dost edinseydim Ebubekir’i dost edinirdim.”(Müslim 532)


2-Allah’ın kendisi için seçtiği konumu bilmeliyiz, Peygamber sallallahu aleyhi vessellem insanların en faziletlisidir.

عن أبي هريرة قال : قال رسول الله صلى الله عليه وسلم : " أنا سيد ولد آدم يوم القيامة وأول من ينشق عنه القبر وأول شافع وأول مشفع " . رواه مسلم ( 2278 ) .

Ebu Hureyre (r.a.) rivayet eder, Peygamber sallallahu aleyhi vessellem şöyle buyurur : “Kıyamet gününde ben insanların efendisiyim, Ben kabri ilk yarılan, ilk şefaatçi, ilk şefaat hakkı verilenim.”(Müslim 2278)

3-Bilelim ki, O dini bize ulaştırmak için sıkıntı ve eziyetlere uğradı, acılar çekti, dövüldü, hakaret edildi, sövüldü, en yakınları kendinden uzak durdu, deli, yalancı, sihirbaz ithamına maruz kaldı, dini korumak için düşmanlara karşı Allah yolunda cihad etti, kâfirlerde ona karşı mücadele etti, onu ailesinden, malından, diyarından hicret ettirdiler, ona karşı ordular sevk ettiler.

4-Ashab-ı Kiramın, Peygamberi rehber edinmesi ve beraber sıkıntıya katlanması, ona duydukları sevginin gücünü gösterir. Ashab-ı Kiram, peygamberi mallarından, çocuklarından kendi nefislerinden daha çok severdi. Bu sözümüze örnek verirsek:

عن أنس قال : " لقد رأيت رسول الله صلى الله عليه وسلم والحلاق يحلقه وأطاف به أصحابه فما يريدون أن تقع شعرة إلا في يد رجل " . رواه مسلم ( 2325 ) .
Enes (r.a.) rivayet eder, O şöyle der : “Peygamberi gördüm, berber onu tıraş ediyordu, ashabı etrafını sarmıştı, hiç kimse kılın bir adamında elinden başkasına düşmesini istemiyordu.”(Müslim 2325)

وعن أنس رضي الله عنه قال : " لما كان يوم أحد انهزم الناس عن النبي صلى الله عليه وسلم وأبو طلحة بين يدي النبي صلى الله عليه وسلم مُجَوّب به عليه بحَجَفَة له وكان أبو طلحة رجلا راميا شديد القِد يكسر يومئذ قوسين أو ثلاثا وكان الرجل يمر معه الجعبة من النبل فيقول انشرها لأبي طلحة فأشرف النبي صلى الله عليه وسلم ينظر إلى القوم فيقول أبو طلحة يا نبي الله بأبي أنت وأمي لا تشرف يصيبك سهم من سهام القوم نحري دون نحرك. . .

Enes rivayet eder, O şöyle der “Uhud günü insanlardan bazıları Peygamberin yanından dağıldılar, Ebu Talha ise Peygamberin önünde onun üzerine deriden bir kalkan tu­tuyordu. Ebu Talha şiddetle ok atan atıcı bir adamdı. O gün iki veya üç yay kırdı. Beraberinde ok torbası bulunan bir adam geçerken hemen Pey­gamber “O okları Ebu Talha'ya saç!” buyururdu. Peygamber uzanıp düşmana bakıyor; Ebu Talha: Ya Allah’ın Peygamberi! Annem babam sana feda olsun, uzanıp bakma! Düşmanın oklarından sana bir ok isabet etmesin! Göğsüm onlara senin göğsünden daha yakın olsun! diyordu.” Hacefe: Zırhtır, Ona ayrıca Cubbe denir. Manası şöyledir; Ebu Talha yanında deriden kalkanla Peygamberi koruyordu. şedidu’l Gid: Okun telidir, manası şöyledir; O, güçlü ok atıcısıdır.

5-Söz ve fiilden oluşan sünnetine uymak, onun sünneti hayatın her alanında sana yöntem olsun. Sözünü ve emrini her sözün ve emrin önüne almalısın, sonra ashabı kiramın akidesine uymalısın, sonra Tabiinin akidesine sarılmalısın, sonra da günümüze kadar bidatten uzak Ehl-i Sünnet akidesinden onları izleyenlere uymalısın, özellikle Rafızîlerden sakınmalısın, zira onların kalplerinde peygambere karşı sertlik bulunur, onlar imamlarının sevgisini peygamber sevgisinin önüne alır, imamlarını peygamberden daha çok severler.

Allah’tan, peygamber sevgisiyle bizi rızıklandırmasını ve onu evladımızdan, babamızdan, ailemizden, nefsimizden daha sevgili kılmasını dileriz. Allah en iyi bilendir.

Kaynak
 
kampanyalar | replika saat | replika saat | ajans pr | ixfy.net | sözlük | sektörel haberler | Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Üst