Kepler 186f Dünyaya Çok Benzeyen Bir Gezegen

KaRNeC

Yönetim Ekibi
Yönetici
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, ilk kez dünya ile aynı boyutlarda ve bilinen yaşama uygun nitelikte bir gezegen gözlemlendiğini duyurdu. NASA teleskopu Kepler, dünyaya 500 ışık yılı uzaklıktaki dünyaya en çok benzerlik gösteren gezegen buldu. Kepler 186f adı verilen gezegen, kızıl bir cüce yıldız etrafında dönmekte ve yıldızına olan mesafesi nedeni ile yaşam ortamına sahip olabilecek bir yapı göstermekte.

NASA teleskopu Kepler'in keşfettiği gezegen dünyaya 500 ışık yılı yani 5 katrilyon km uzaklıkta. Kepler 186 yıldızı etrafında dönen 5 gezegenden biri ve yıldıza en uzak olanı sırası ile Kepler 186b, Kepler 186c, Kepler 186d, Kepler 186e, Kepler 186f isimlendirildi.

Bu gezegenin yörüngesinde döndüğü yıldızı Kepler 186, bu yıldız Güneşimize göre çok daha küçük boyutlarda bir cüce yıldız bu sebeple daha az ısı veriyor. Kepler 186f dünyaya çok benziyor çapı dünyamızdan %11 daha büyük. Kepler 186 yıldızı Güneşimizden daha küçük olduğundan yıldızına olan mesafesi bizimkinden çok daha az ve yörünge dönüşünü 130 günde tamamlıyor.

Kepler 186 güneş sistemindeki diğer dört gezegen, yıldızına çok yakın olduğundan su bulundurmayacak kadar sıcaktır, fakat Kepler 186f mesafesi itibari ile su barındırma ihtimaline sahip bir gezegen. Dünyamız gibi eksen eğikliğine sahip değil ayrıca yörünge dönüşünü eliptik değil dairesel olarak tamamlıyor bu da gezegen üzerinde mevsimlerin oluşmayacağını gösteriyor.

Konumu itibari ile ne çok sıcak nede çok soğuk bir duruma sahip, daha çok kayalık bir yapıda olduğu, su içerdiği ve fotosentez için yeterince ışık aldığı düşünülüyor. Kepler 186f nin yaşanılabilir bir gezegen olduğu garanti edilemiyor zira bu etken atmosferinin karakteristik özelliğine bağlıdır bugünün teleskopları ile analiz edilemeyecek kadar uzakta bulunduğundan bu bilgi şimdi merak uyandıran ama bilinemeyen bir bilgi olarak kalıyor.
 
indirimler | replika saat | instagram pr haberleri | replika saat|  | ajans pr Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Türkiye iş ilanları
Üst