Körfez Savaşındaki Irak Mülteci Sorunundan Hiç mi Ders Çıkarmadık ?

KaRNeC

Yönetim Ekibi
Yönetici

Amerika'nın Irak'a yapmış olduğu öncelikle ekonomik ambargonun ardından, Irakta yaşanan çöküntü halkı perişan etmişti. sonrasında Amerikan Televizyonlarında "Dünyanın en büyük kitle imha silahları Saddam'ın elinde" haberleri yayılmaya başlandı. Tabi dünya kamuoyu Irak'a harekata sıcak bakar ya da tepki vermez duruma getirldi psikolojikmen.

Sonrasında Amerika bu yalanlarıyla ambargo üstüne ambargo uygulattığı Irak'a havadan harekat başlattı. Hava harekatı adeta Irak'ın belini büktü. Saddamın zulmünden ve Amerikan sortilerinden kaçan Irak halkına Türkiye kucak açtı.

Binlerce Iraklı mülteci 1991 yılında Türkiye'ye geldi ve Doğu ve Güneydoğu illerinde istihdam edilmeye çalışıldı.

Aradan bir kaç yıl geçti ki gelen mülteilerden önemli bir kısmının PKK'ya katıldığı ortaya çıktı.

1992 yılından sonra terör olayları artarak devam etti. Hatta 1994 yılında 1500 şehit verdik.

Terör olayları tavan yaptı. Bundan etkili olan maddelerden en çnemlisi şüphesiz Iraktan yapılan mülteci akınıdır. Bunu inkar eden bir siyasiye de rastlanmamıştır şu ana kadar.

Neden Suriye Mültecileri ?

Durumun vahameti ortadayken Suriye konusunda niçin hemen taraf olduk ve mülteciler için, daha karışıklık çıkmadan mekanlar hazırlamaya başladık.
Bunu da hiç karışıklık çıkmayan güney illerine kaydırdık ?
şu ana kadar 90 bin suriyeli mülteci Türkiyeye giriş yaptı. Bunlar sadece hatay'da değil, Kahramanmaraş, Malatya, Kilis, Ankara, Gaziantep gibi daha önce hiç terör faaliyeti yaşanmamış olan illere yerleştirilecek.

Aldığımız haberlere göre Suriyelilerin getirildiği illerde sosyal olaylarda da bir patlama yaşanıyor.
Zira Hatay'daki lokantacılardan aldığımız bilgi bu yönde. Lokantaya gelip yiyip içen Suriyeliler ücret ödemiyorlar, ücreti isteyen lokantacıya da "Biz Tayyip'ten torpilliyiz" diyerek karşılık verdikleri geçen günlerde medyaya yansımıştı.

Suriyeli sığınmacıların ıskenderun'da Polisimizi linç etmeye çalışmaları da medyaya yansımıştı.

Hal böyleyken, geçmişte yaşanmış o kadar olumsuz durum gözler önündeyken, planlamasını yapmadan, karışıklık çıkmadan, herkesten önce "Gelin Türkiye'ye" demek hangi aklın ürünüdür acaba ?

Dün bakanlar kurulu sonrası açıklama yapan hükumet sözcüsü Bülent Arınç, mülteciler konusunda Tüm dünya bizi taktir ediyor dedi. ıyi o zaman dünya bizi taktir edecek diye Afganistan, Irak, Suriye, Libya, Meksika, Somali onlarca ülkedeki halkı ülkemize getirelim ve siz de Nobel Barış ödülünü alın. Ya sonra ne olacak ?

Devlet adamlığı dünyaya şirin görünmekle olmaz. Dünya ülkeleri kılını kıpratmıyor olaylar karşısında ama taktir etmeyi, gaza getirmeyi de ihmal etmiyor.

Başkasının otobüsüne bindik Osmanlı döneminde Islahat Fermanı hazırladık, ne oldu peki ?
Gavura yaranacağız derken kendi aslımıza yabancı olduk, kendi halkımızı küstürdük.

Lütfen dağdan inen Pkklıya gösterdiğiniz şefkatin çok azını da kendi halkınıza gösterin....
 
indirimler | replika saat | kurumsal SEO danışmanı | replika saat | taban puanları  | ajans pr Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Türkiye iş ilanları
Üst