Koncuk: ÖSYM, adayları mağdur etme sınavı

KaRNeC

Yönetim Ekibi
Yönetici


Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı ısmail Koncuk, Kamu Personel Seçme Sınavı'nda (KPSS) konu ve dağılımların güncellenmesine ilişkin açıklama yaptı.

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı ısmail Koncuk, "ÖSYM adeta öğretmenleri ve KPSS adaylarını mağdur etme merkezi gibi çalışmaktadır" iddiasında bulundu.

Koncuk, yaptığı yazılı açıklamada, bu yıl Kamu Personel Seçme Sınavı'nda (KPSS) öğretmenlik için alan sınavının ilk kez yapılacağını hatırlatarak, sınava iki ay kala ÖSYM'nin KPSS'deki testlerindeki konu ve dağılımlarını güncellediğini anımsattı.

ÖSYM'nin güncelleme gerekçesi olarak, mevcut konu dağılımlarının yükseköğretimdeki derslerin çeşit ve ağırlıklarının değişmesiyle güncelliğini kaybetmesi ve ortak konular içeren konu gruplarının ağırlığının azaltılması olarak gösterildiğini belirten Koncuk, "Bu durumda biz de sormadan edemedik, ÖSYM'nin aklı yeni mi başına geldi? Bu son dakika golü öğretmenler arasında infial uyandırdı. ÖSYM adeta öğretmenleri ve KPSS adaylarını mağdur etme merkezi gibi çalışmaktadır" ifadelerini kullandı.

KPSS başvurularını 6-15 Mayıs arasında alınacağını, KPSS A Grubu ve öğretmenlik sınavlarının 6-7 Temmuz'da, KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testinin ise 14 Temmuz'da yapılacağını anlatan Koncuk, ÖSYM'nin güncellemeyi ise 17 Nisan'da kamuoyuna açıkladığını ifade etti.

Sınava bu kadar kısa süre kala konuların ve dağılımların değiştirilmesini eleştiren Koncuk, şunları kaydetti:

"Yarış sürerken kuralları bir anda değiştirmek nasıl bir yönetim anlayışıdır? Zira öğretmenler hazırlıklarını daha önce ilan edilen konulara göre yapmışken, yeni konular eklemek, dağılımları değiştirmek, öğretmenlerin moral ve motivasyonunu bozmaktadır.

şu anda öğretmenlerden ÖSYM'ye karşı büyük bir tepki vardır. Çalışma şevki kırılan, kendisini neyin beklediğinden habersiz olarak sınava hazırlanan öğretmenlerin çektiği eziyetler artık son bulmalıdır. Öğretmen olarak atanmak için ellerindeki diplomanın yetersiz kalması, sürekli yarış içine çekilmeleri öğretmenleri yıpratmakta ve bunalıma sürüklemektedir. Atanma stresi yaşayan öğretmenlere ÖSYM'nin de yeni bir sancı yaşatması kabul edilebilir değildir. Tüm bu sorunlar yaşanırken Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'dan ses çıkmaması, Avcı'nın kulağının üzerine yatması da kamuoyu tarafından yadırganmaktadır."

Koncuk, sendika olarak taleplerinin ağustosta gerçekleştirilecek öğretmen atamalarının sayısının artırılması olduğunu da kaydetti.

Kaynak: AA
 
indirimler | replika saat | kurumsal SEO danışmanı | replika saat | taban puanları  | ajans pr Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Türkiye iş ilanları
Üst