Konsensus Seçmen Eğilimi Anketi Sonuçları Çok Konuşulacak

KaRNeC

Yönetim Ekibi
Yönetici

Konsensus Araştırma ve Danışmanlık şirketi’nin Habertürk için yaptığı “Türkiye Gündemi Araştırması Eylül 2012 – Suriye’de ıç Savaş PKK Terörü” başlıklı araştırmasının sonuçları belli oldu.
24 Ağustos-6 Eylül tarihleri arasında 81 ilin hem kentsel, hem de kırsal kesiminden seçmen nüfusunu temsil etme yeteneğine sahip 18 yaş üstü 749’u erkek, 751’i kadın toplam 1500 kişiyle telefon anketi yöntemiyle görüşen Konsensus, halkın nabzını tuttu.

“Bu pazar bir genel milletvekilliği seçimi olsa sandıktan nasıl bir sonuç çıkacak?’’
Konsensus’un araştırmasında, kararsız oylar dağıtıldıktan sonra haziran ayında yapılan ankete göre oy oranını 2.1 puan artıran AK Parti, yüzde 53.7 ile zirvedeki yerini korudu. Oyları 3 puan düşen CHP ise yüzde 23.8 ile ikinci sırada yer aldı. Binde 4’lük bir artış yaşayan MHP de yüzde 13.1 ile üçüncü sıradaki yerini korudu.

EN BEğENıLEN LıDER ERDOğAN
KONSENSUS ankete katılanlara “Size okuyacağım siyasi parti, hareket liderlerini beğenip beğenmediğinizi belirtir misiniz?’’ diye sordu. En beğenilen lider araştırmasında birinci sırada yüzde 44.5 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı. ıkincilik kürsüsüne yüzde 29.3 ile Mustafa Sarıgül, üçüncülük kürsüsüne ise yüzde 23.4 ile Kemal Kılıçdaroğlu oturdu. '

TÜRK SOLU BıZı ıLGıLENDıRMıYOR
KONSENSUS, ankete katılanlara, “Siyasi görüşünüzden bağımsız, objektif düşündüğünüzde, Türk soluna en fazla yararının dokunacağını düşündüğünüz siyasetçi kimdir?’’ sorusunu yöneltti. “Türk solu beni ilgilendirmiyor’’ diyenlerin oranı yüzde 33.8 oldu. Mustafa Sarıgül yüzde 28.3 ile solun liderliği yarışında birinci sırada yer aldı. Kemal Kılıçdaroğlu ise yüzde 24.5 ile ikinci oldu.

 "ERDOğAN OLMAZSA AK PARTı'YE OY VERMEM" DıYENLERıN SAYISI ARTTI
Araştırmada yanıtı en çok merak edilen soruların başında “Eğer Recep Tayyip Erdoğan önümüzdeki ilk seçime kadar herhangi bir sebepten dolayı AK Parti Genel Başkanlığı’ndan ayrılsa AK Parti’ye oy verirmisiniz?” sorusu geliyordu.
Bu soruya, "O zaman AK Parti ’ye oy vermem" diyenlerin oranı haziran ayı sonuçlarına göre 5.5 puan artarak yüzde 12.1’e yükseldi. Bu oran haziran ayında yüzde 6.6’ydı. ‘Erdoğan olmazsa AK Parti’ye oy vermem’diyenlerin oranı arttı.

 HER ıKı KışıDEN BıRı ERDOğAN'DAN MEMNUN
Araştırmada AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın siyasi performansından “Memnunun olanların’ ’ oranı yüzde 48.2 çıktı. “Memnun olmayanların’’ oranı ise yüzde 36.2. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun siyasi performansından mem nun olanların oranı ise yüzde 24.8. Her 2 kişiden biri Erdoğan’dan memnun.

 YEREL SEÇıMLERDE DE AK PARTı AÇIK ARA ÖNDE
KONSENSUS önümüzdeki günlere damgasını vuracak olan yerel seçimleri de masaya yatırdı ve araştırmaya katılanlara sordu: “ Bu pazar, bir yerel seçim olsa yaşadığınız yerdeki belediye başkanlığı için hangi partinin belediye başkan adayına oy verirsiniz?’’ Bu soruya yanıt verenlerin yüzde 53.2’si “AK Parti ’’ derken, “CHP adayına oy veriri mi’ ’ diyenlerin oranı yüzde 25.8’de kaldı.

EN BEğENıLEN BELEDıYE BAşKANLARI SARIGÜL, GÖKÇEK, TOPBAş
Konsensus’un yaptığı araştırmaya göre listenin zirvesinde, yüzde 28.9 ile şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül bulunuyor. ıkinci sırada yüzde 13.2 ile ıstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş yer aldı. Topbaş’ı yüzde 11.7 ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek takip ediyor.

MAKAS HıÇ BU KADAR AÇILMAMIşTI
Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren Konsensus Genel Müdürü Murat Sarı, şunları söyledi: “Konsensus’ un Habertürk için gerçekleştirdiği 27. gündem araştırması sonuçlandı. AK Parti en yakın rakibi ile arasındaki puan farkını 30’a çıkardı. Bu araştırmanın en ilginç sonucu AK Parti ile CHP arasındaki puan farkının bu ay hariç hiçbir zaman 30 puana çıkmadığıdır. Bu farkın 25’ler düzeyinden 30’lar düzeyine yükselmesinin en önemli sebebi CHP’nin, seçmen sayısı çok olan Batı illerindeki oyunun 3 puan düşmesidir. Batı illerinde acil önlem almaz ise bu puan farkının daha da açılacağı açıktır.
2002 yılı milletvekili seçimlerinde AK Parti yüzde 34.3, CHP yüzde 19.4 oy alıyor. Aradaki fark 15 puan. 2007 yılındaki milletvekili seçimlerinde AK Parti yüzde 46.6, CHP yüzde 20.1 oy alıyor. Aradaki fark 26 puan.

MAKAS BU KADAR AÇILINCA NE DEMOKRASıDEN BAHSEDıLıR NE SEÇıMLERDEN
2011 yılı milletvekili seçimlerinde, CHP seçime yeni lideriyle giriyor ve sonuç AK Parti yüzde 49.8, CHP yüzde 26.0 oy alıyor. Aradaki fark 23 puan. Makas hiç bu ay ki kadar açılmamıştı ve makas bu kadar açık olunca bu ülkede ne demokrasiden bahsedilir, ne seçimlerden bahsedilir, ne de araştırma şirketlerinin tahminleri önemlidir. Çünkü kazanan bellidir. Demokrasi terazisi bozulmuş.

SOSYAL DEMOKRASı SEÇMENıN UMRUNDA DEğıL
Öyle bir hal almış ki, ‘Türk solunun liderliği beni ilgilendirmiyor’ diyenlerin oranı yüzde 34. Sol, sosyal demokrasi seçmeninin umurunda ve gündeminde değil.”

BÖLGELERE GÖRE SONUÇLARDA AK PARTı ÖNDE
Konsensus'un yaptığı "Türkiye kesiti" araştırmasına göre AK Parti, haziran ayı anketine göre Batı'da oylarını 2.2 puan artırarak yüzde 49.8'e taşıdı. CHP ise Batı'da 2.7 puanlık düşüş yaşadı ve oyları yüzde 31.7'ye geriledi.
Habertürk için halkın nabzını tutan Konsensus, 81 ilde vatandaşlara "Bu pazar bir genel seçim olsa oyunuzu kime verirsiniz?" sorusunu yöneltti. Vatandaşların yüzde 53.7'si "AK Parti" yanıtını verirken, yüzde 23.8'i "CHP" dedi. Haziran ayına göre oy oranını yüzde 2.1 puan artıran AK Parti, yüzde 3 oy kaybeden CHP'ye tam 30 puanlık fark attı.
Bilal Günal'ın haberine göre, partilerin oyllarının bölgelere dağılımında dikkat çekici sonuçlar çıktı. CHP batı bölgelerinde kan kaybetmeye başladı.
 
kampanyalar | replika saat | replika saat | ajans pr | ixfy.net | sözlük | sektörel haberler | Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Üst