Kpss konu güncellemesinin perde arkası ve gerçekler

KaRNeC

Yönetim Ekibi
Yönetici
Arkadaşlar öncelikle bu yazıyı niye hazırladığımı belirteyim.Ösym soru dağılımlarında bir değişiklik yaptı ve bu da sizi haklı olarak bir paniğe sevk etti.ınsanların çalışma azimleri kırıldı veya tamamen farlı sitillerde çalışmaya başladılar.ışte bu durum sınav psikoljisini iyi bilen ve sizi gerçekten anlayan beni üzdü bu yüzden bu yazıyı hazırlama gereği duydum.şimdi gelelim ididalara:

1)Mat ve Türkçe Ales gibi olacak.

Cevap:Mat ve Türkçe için ÖSYM akıl yürütme,muhakeme becerileri gibi ifadeler kullanmış bunun dışında okuduğunu anlama geometri vb... ifadeler geçmemiştir.Bunların sınavda geleceğinden hepimiz hemfikiriz fakat bu ifadeleri ösym kullanmamış demek ki Türkçe ve Mat ile ilgili ayrıntılı bir açıklama yok.Üstelik Mat ve Türkçe dersi akıl yürütme ve muhakeme becerilerini ölçer yani sırf muhakeme akıl yürütme ibaresi kullanıldığı için sınavın ales gibi olacağını düşünmek bence çok doğru değil.Zaten okuduğunu anlama problem çözme başlı başına bir muhakeme ve akıl yürütmedir.

2)Tarihin kapsamı genişledi.Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi eklendi.

Cevap:Tarihin kapsamı genişlemedi sadece osmanlı ve inkilap tarihi soru sayıları birbirine yaklaştırıldı.Çağdaş Türk ve Dünya tarihinden zaten soru gelebiliyordu fakat bu bölümün soru sayısı 3 e çıkarıldı.Bu bölümde aslında hepimizin bildiği 2.dünya savaşı Atatürk sonrası dış politka vb.. konulardır ve zaten eski kaynaklarınızda Çağdaş tarihin önemli kısımlarından bahsedilmiştir.

3)Coğrafyadan fiziki özellikler konusunda soru sayısı arttırıldı daha çok ova göl ezberlemem gerek.

Cevap:Evet soru sayısının arttırıldığı doğru ancak bu ovaların dağların arasında boğulmayı gerektirmez önemlilerini bilmelisiniz.Peki hangileri önemli bunların dediğinizi duyar gibiyim soru çözdükçe çıkmış soruları gördükçe zaten hangilerinin üstünde daha çok durmanız gerektiğini anlıyorsunuz.

4)Vatandaşlıktan yasama yürütme yargı çıkarıdı.Güncel soru sayısı arttırıldı.

Cevap:Arkadaşlar yasama yürütme yargı çıkarılmadı.Sadece devletlerin kendi arasında ki anlaşmazlıklarından doğan hukuk kuralları kapsamdan çıkarıldı.Zaten buralardan da pek soru gelmiyordu.Peki güncel konularda soru sayısı arttı mı evet 3 tü 6 ya çıktı.Burada dikkat etmeniz gereken husus özellikle sınava yakın olan güncel olaylardan haberinizin olması son 5-6 ay gibi ÖSYM son iki üç yıldır güncel sorularda bu tarz bir yaklaşım benimsedi.

Evet bunları belirttim peki yapmamız gereken ne bildiğimiz sistemle çalışmaya devam edip ÖSYM nin net açıklamasını beklemek.Kulaktan dolma bilgilerle hareket edip rotanızın yönünü değiştirmeyin bu zaman kaybetmenize ve sınavın içeriğinden uzaklaşmanıza neden olabilir zaten ösym yakın bir zamanda bu konuyla ilgili bir açıklama daha yapabilir.Hepinizde bu sınav maratonunda canı gönülden başarılar diliyorum umarım her şey gönlünüzce olur.
 
indirimler | replika saat | kurumsal SEO danışmanı | replika saat | taban puanları  | ajans pr Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Türkiye iş ilanları
Üst