M

KaRNeC

Yönetim Ekibi
Yönetici
MACD göstergesi (The Moving Average Convergence / Divergence)
Teknik analizde kullanılan popüler bir indikatördür. Hesaplanışında, 26 günlük hareketli ortalamadan 12 günlük hareketli ortalama çıkarılır. Daha sonra çıkan farkın 9 günlük hareketli ortalaması alınır. MACD al komutunu kesişme yukarı doğru olduğunda "sat" komutunun ise kesişme aşağıya doğru olduğunda verir.

Mahsup
Üyelerin, bir piyasadan doğan alacaklarını talimatları doğrultusunda diğer bir piyasa işleminden doğan borçlarını ödemede kullanabilmeleridir.

Mali endeks
Mali sektörde yer alan şirketlerin hisse senetlerinin fiyatlarındaki değişmeler dikkate alınarak hesaplanan hisse senetleri piyasası endeksidir.

Mali Piyasa
Tasarruf fazlası olan ve bu tasarrufu değerlendirmek isteyen kişi ve/veya kuruluşlar ile tasarruf açığı (fon ihtiyacı) olan kişi ve/veya kuruluşların karşı karşıya gelip fon alış-verişi yaptıkları ortamdır. Fon akımını düzenleyen kurumlar, akımı sağlayan araç ve gereçler ile bunları düzenleyen hukuki ve idari kurallardan oluşan bir yapı vardır. Bu piyasalar genel olrak şöyle gruplandırılır : Kısa vadeli fon akımlarını kapsayan Para Piyasası (Money Market); orta ve uzun vadeli fon akımlarından oluşan Sermaye Piyasası (Capital Market); Döviz Piyasası (Foreign Exchange Market) ve Altın Piyasası (Gold Market).

Maktu Teminat
Borsa üyeleri tarafından hisse senetleri piyasasında işlem yapabilmek için yatırılması gereken teminatın tüm aracı kuruluşlar için sabit tutar olarak belirlenen kısmıdır.

Maksimum Lot
Hisse senedi bazında belirlenen ve alım satım sistemine limit fiyatlı emir olarak bir defada girilebilen en yüksek miktardır.

Manipülasyon
Borsada suni olarak alım/satım yapmaktır. Yasal olarak cezai işlem gerektirir. Ancak kanıtlanması zordur. Derinliği olmayan piyasalarda çok görülür.

Market Maker (Piyasa Düzenleyici)
Belli bir sektör veya şirket üzerinde alım ve satım yapmaya hazır çift taraflı kotasyon verebilen böylece o şirketin piyasa fiyatı ve derinliği üzerinde söz sahibi olabilecek kadar işlem yapan dealera "market maker" denir.

Menkul Değer
Özel şirket veya devletin çıkardığı ya bir ortaklığı (hisse senedi gibi) ya da bir borçluluğu (tahvil gibi) temsil eden kağıtlardır. Bu kağıtların türevleri de (opsiyonlar vs) bu tanıma dahildir. Menkul değerler çok çeşitlidir ve başka bir tanım altında toplanmaları zordur.

Kanuna göre menkul değer "ortaklık ve alacaklılık sağlayan, belli bir meblağı temsil eden, yatırım aracı olarak kullanılan, dönemsel gelir getiren, misli nitelikte, seri halinde çıkarılan, ibareleri aynı olan ve şartları kurulca belirlenen kıymetli evraktır"

Menkul Kıymet Borsaları
Menkul kıymetlerin arz ve talebinin karşılaştığı örgütlenmiş piyasalardır.

Menkul Kıymet İhracı
Sermaye piyasası araçlarının ihraççılar tarafından çıkarılıp halka arz edilerek veya halka arz edilmeksizin satışıdır.

Menkul Kıymet İradı
Menkul ve gayrimenkullerden elde edilen faiz, kira, rant gibi hasılatı ifade eder.

Menkul Kıymet Ödünç İşlemleri
Aracı kuruluş ile müşteri arasında düzenlenen sözleşmede belirlenen esaslar dahilinde, ödünç veren taraftan açığa satış amacıyla ödünç alan tarafa, belirli bir dönem için menkul kıymetlerin verilmesi ve aynı cins menkul kıymetlerin mislen geri alınmasını ifade eder.

Menkul Kıymetler Piyasası
İMKB içinde sabit kıymetlerin işlem gördüğü piyasanın resmi adıdır. Burada sadece devlet tahvili ve hazine bonoları işlem görür. Alıcı ve satıcı birbirini görmeden ekranlar üzerinden işlem yapılır. Aslında bu piyasaya sabit getirili menkul kıymetler piyasası denmesi daha doğru olabilir. Ancak genel bir kavram olan menkul kıymetler piyasası tabiri sadece bu piyasa için kullanılır olmuştur.

Merkez Bankası
Banknot ihraç eden, hükümetin para ve kredi politikasını yürütmede yardımcı olan, veznedarlık görevini üstlenmiş, devletin iktisadi ve mali danışmanlığını yapan kurumdur.

Merkezi Takas
Borsa’da gerçekleşen tüm işlemlerin takasının yine Borsa’da sonuçlandırılmasıdır.

Mevduat
Belirli dönem için geri ödemek koşuluyla belirli bir bedel karşılığında mevduat sahibi kişilerce bankalara tevdi edilen paradır.

Munzam Teminat
Üçer aylık dönemlerde, her bir temerrüt matrahı 20 milyon TL. veya üstü olmak kaydıyla, Hisse Senetleri Piyasası işlemlerinden kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmeyerek birden fazla günde Borsaca geçerli kabul edilmeyen şekilde savunmalı olarak temerrüde düşen üyelerin, toplam temerrüt matrahının % 10’u oransal teminat veya ortalama teminatı aştığı takdirde ödenen aradaki farka munzam teminat denir.

Müşteri bazında saklama
1995 yılından itibaren borsa yatırımcılarının borsa üyeleri nezdindeki saklama hesaplarının Takasbank nezdinde eşlenerek müşterinin kod ve şifresini kullanarak Takasbank nezdindeki bakiyesini takip edebilmesini sağlayan hizmettir.

Momentum
Bir teknik analiz indikatörüdür. Momentum, bugünkü fiyatın baz alınan önceki fiyata bölünmesi sonucu ve sonucun 100 etrafında salınmasıyla oluşur. Momentum baz alınan kendi ağırlıklı ortalamasının üzerine çıktığında "al" komutu, düştüğünde ise "sat" komutu verir.

Müşteri emri
Borsa üyelerine müşterileri tarafından verilen alım satım emirleridir.

kampanyalar | replika saat | replika saat | ajans pr | ixfy.net | sözlük | sektörel haberler | Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz.