MEB, özel okula dönüşecek dershanelere ne destek verecek ?

KaRNeC

Yönetim Ekibi
Yönetici
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 2014'ten itibaren dershanelerin önemli bir bölümünün özel okula dönüşeceğini açıklarken, bakanlık bu konudaki çalışmalarını hızlandırdı.

MEB, dershanelerin kapatılarak liseye dönüştürülme sürecinin sağlıklı işleyebilmesi için öncelikle mevzuat çalışmalarına başladı. MEB kaynaklarından alınan bilgiye göre özel okula dönüşmek isteyen dershanelerle ilgili çalışmalar şu ana başlık altında toplanıyor:

DERSHANELERE ARSA TEşVıKı
Dönüşüm için diğer kamu kurum ve kuruluşları ve sivil toplum örgütleriyle iş birliğine gidecek. MEB öncelikle alt yapısı eksiksiz olan ve bağımsız binalarda faaliyet gösteren dershanelerin okula dönüştürmesine yönelik girişimde bulunacak, dershane kurucularını geleceğe dönük yatırım planlarını özel okullara yönlendirecek. Binası özel okul için yeterli olmayan ancak liseye dönüşmek isteyen dershanelere, Hazine arsaları bedava tahsis edilecek.

Dershane işletmecisine vergi muafiyeti gibi teşvikler getirilecek. Binası özel okula dönüşebilecek dershanelere ise düşük faizli kredi gibi destekler sağlanacak. Yeni mevzuatla, dershanede görev yapan öğretmenlerin zarar görmemesi için de tedbirler alınacak. Kadro bekleyen öğretmenlere istihdam sağlanacak. Özel okula giden öğrenci sayısının artmasıyla doğacak olan öğretmen ihtiyacı da atama bekleyen öğretmenlerden karşılanacak. Böylece yaklaşık 300 bin atama bekleyen öğretmene istihdam sağlanacak.

BURSLU ÖğRENCı
Hükümet, yeni sistem kapsamında Danıştay'ın daha önce iptal ettiği özel okullardan hizmet alımı düzenlemesini hayata geçirecek adımlar atacak. Bu kapsamda, MEB, özel okullara burslu öğrenci gönderecek. Burs sistemi ve özel okul sayısındaki artışla, devlet okullarında derslik başına düşen öğrenci sayısının azalması da sağlanacak.

Böylece MEB'in yükü azalacak ve devlet okullarındaki kalite yükselecek. Gelişmiş ülkelerdeki gibi öğretmen maaşlarının ödenmesi, sosyal güvenlik primlerinin ödenmesi, yatırımların ya da öğrenci ücretlerinin vergiden düşürülmesi gibi uygulamalar da devreye sokulacak.

YAşAR ÖZAY / SABAH
 
indirimler | replika saat | kurumsal SEO danışmanı | replika saat|  | ajans pr Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Türkiye iş ilanları
Üst