MEB’de taşlar yerinden oynayacak mı?

Yeliz

New Member


Milli Eğitim Eski Bakanı Sayın Hüseyin ÇELıK’in Otomatik Pilota bağlayıp Sayın Nimet ÇUBUKÇU’ya teslim ettiği bakanlık teşkilatında Sayın ÇUBUKÇU görevine aynı pilotlarla devam etmek zorunda kalmıştı. Sayın ÇUBUKÇU’dan görevi devralan Sayın DıNÇER’in kadroları tasfiye edeceği konuşulmaktadır.


Bu tavsiyenin özellikle teşkilat kanununda değişiklik yapılması yoluyla gerçekleştirileceği dillendirilse de bazı ufak tefek değişiklikler beklenmektedir.


Örneğin boş bulunan ılköğretim Genel Müdürlüğü kadrosu ile yıllardır vekaleten yönetilen Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı kadrosu…


Talim ve Terbiye Kurulunu yıllardır vekaleten yönetilmesi Sayın Tufan MERDAN’ın asil olmayacağına işaret olduğu konuşulduğuna göre buraya yeni bir aday bulunması gerekiyor.


Bu konuda ismi ön plana çıkanlardan bir tanesi daha önce Talim ve Terbiye Kurulu Başkan Yardımcılığı yapan ıstanbul ıl Milli Eğitim Müdürü Muammer YILDIZ.


Sayın YILDIZ’ın ıstanbul yönetiminde sorunlar yaşanacağı çokça konuşuldu ise de görev yaptığı süre içerisinde eleştiri oklarına çokça maruz kalmadığı görüldü. Yaklaşımlarını da insan odaklı yapınca sorun yaşanmadı. Her ne kadar kadrolaşma , hemşericilik noktasında eleştirildi ise de kendisini bu makama getirenlere karşı vefa borcu olarak algılandı…


En çok da görevlendirmeleri özellikle şube müdürlüklerini azaltacağı beklendi hatta bir ara bazılarının süresi uzatılmadı fakat son günlerde dahi görevlendirmelere devam edildi ediliyor.


Başarılı olamadığı başka bir konu ise ılçe Müdürlerine uyguladığı rotasyonu şube müdürleri için hazırlık yaptığı halde başaramadı. Oysa ki ılçe Müdürlerine rotasyon uygulayarak Türkiye’de öncü oldu.


Özellikle atamalarda ıstanbul’un öncülük yapmasına özen gösterdi. Rotasyon, sınava dayalı atama ve yer değiştirmelerde Türkiye’ye öncülük yapmaya çalıştı.


Son 8 yılda MEB’de en çok eleştiri alan Genel Müdürlük Personel Genel Müdürlüğü olmuştur. Bakanlıkta taşların yerinden oynamasının beklendiği bu günlerde Personel Genel Müdürlüğünde taşlar sanki yerine oturmuş gibi görünüyor.


Sayın Necmettin YALÇIN’ın göreve gelmesi ile bir çok beklenti oluşmuştu. Bu beklentilerin karşılanamadığı görüldükçe oklar yöneltilmiş fakat süreç okları ters çevirmiştir.


Evet Personel Genel Müdürlüğünde oynaması gereken bazı ufak tefek taşlar vardır fakat tepeye yönelik oynamanın doğru olmayacağı kanaati hakimdir. En çok da bu sayfalarda eleştirilmiştir sayın YALÇIN… Hataları her seferinde yüzüne vurulmuştur, ben de dahil herkes tarafından…


Fakat son dönemlerdeki uygulamalar gerçekten yerinde uygulamalardır. Örneğin geçmişte bakanlık bürokratları tepeden bakarlardı insanlara ve tek bir kelime söyleyemezdiniz. şimdi Genel Müdürle dahi konuşmak mümkün. Artık usulü işe göre ayarlama dönemi bitmiş, işi usulüne göre yapma devri başlamış.


Yönetmelikler yargıdan dönmüyor. Tabii ki başka etkenler de var, alınan dersler de var bir çok konuda. Ama geçmişte bile bile lades deyip ders almayanlar vardı o koltuklarda. Daha önce bir Yönetici atama yönetmeliği yayımlanırdı en az 5 gün manşetten giderdi iptal edilebilecek, yargı kararlarına aykırı maddeler…


şimdi ise sadece hoşa gitmeyen hukuka uygun olsa da doğruluğu tartışılan maddeler var. Örneğin bir kısım insan yöneticiye rotasyonu savunurken başka bir kesim eleştiriyor. Fakat yargıdan dönmüyor bu noktada karar.


Atamalar düzene bağlanmış. Atama sayısı az, yer değiştirme kontenjanı az bazı sorunlar yaşanıyor doğru fakat bunların bir çoğunda Personel Genel Müdürü uygulayıcı. Bakan yada siyasi irade talimat veriyor bürokrasi uyguluyor.


Son dönemde bir aksaklık varsa en azından açıklama yapılıyor. Bilgilendirme yapılıyor. Yani burnundan kıl aldırmama, böbürlenme, yüksek dağları ben yarattım edasına en azından büyük oranda son verilmiş.


Yanlışa elbet ki yanlış diyeceğiz. Yanlışı uyarmaya, deşifre etmeye devam edeceğiz ki doğrular bulunsun. Eleştirinin olmadığı yerde ilerlemenin mümkün olmaması yada kısıtlı olması muhtemeldir.


MEB’de taşların yerinden nasıl oynayacağını zaman gösterecektir. Henüz Bakan yardımcıları dahi açıklanamadı. ıl MEM’lerde de değişiklikler hızla bekleniyor.


Bakanlık kaynaklarına göre bakan sayın DıNÇER’in görevlendirmelere son vereceği üzerinde çalışma yapıldığı belirtilmektedir.


Bu adım doğru bir adımdır. Müdür olamayanların şube Müdürü, ılçe Müdürü yapıldığı bir yapıdan, kariyer ve liyakatin ayaklar altına aldığı bir anlayıştan verim beklemek, ilerleme beklemek doğru değildir.


Bunun için öncelikle olmayan kadrolara yapılan görevlendirmelerin sona erdirilmesi ile başlanmalı ardından ilçelerin şube müdürü kadroları yeniden düzenlenmeli ve asil atama için sınav düğmesine basılmalıdır.


Saygılarımla…


Maksut BALMUK


Eğitim Yöneticisi
 
indirimler | replika saat | instagram pr haberleri | replika saat|  | ajans pr Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Türkiye iş ilanları
Üst