MEVLÂNÂ CELÂLEDDÎN-ı RÛMÎ KıMDıR? HAYATI VE ÖNEMı

Onemliadamlar

New Member
Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî 1207 yılında Harzemşahlar Devleti’nde dünyaya gözlerini açmıştır. Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî, hayatını Anadolu topraklarında geçirmiştir. şairve düşünce adamıdır. Söylediği binlerce sözü halen günümüzde kullanılmaktadır. 1273 yılında 66 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

MEVLÂNÂ KıMDıR VE HAYATI

Mevlânâ, yıllardan 1207 yılında şu an Afganistan sınırları içerisinde bulunan Vahş köyünde doğmuştur. Hz. Mevlana’nın etnik kökeni hakkında net bir bilgi bulunamasa da Fars veya Türk olduğunu kanıtlayan çeşitli belgeler bulunduğu iddia ediliyor. Babasının ölümünden sonra Konya’ya gelen Mevlânâ, daha sonra buradan ayrılmamıştır. Hz. Mevlânâ 1273 yılında hayata gözlerini yummuştur.

MEVLÂNÂ’NIN ÖNEMı

Hz. Mevlânâ, yazmış olduğu Mesnevi adındaki kitabıyla gerek Türkiye’de gerek Dünya’da çok önemli bir adam haline gelmiştir. [Eğer Mesnevi kitabı hakkında bilgi almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.] Kendisinin yazmış olduğu tam tamına 25.700 beyitten oluşan bir kitap yazarak önemsiz olması elde değil zaten.

MEVLÂNÂ VıDEOMUZ


Mevlânâ hakkında yapılan aşağıdaki videoyu da dilerseniz izleyebilirsiniz.[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=9o1AMXAYubo[/video]

Bu yazımızda burada bitmektedir değerli okuyucularımız. Yazmış olduğumuz bu yazıları lütfen diğer arkadaşlarınız ile paylaşıp bize destek olun. Alt tarafta bulunan yorum yazma alanına yorum yazmayı unutmayın.

Bir önceki yazımız olan ”Yunus Emre Kimdir? Hayatı Ve Önemi” başlıklı içeriğimizi okumak için buraya tıklayın.

KAYNAK: https://www.onemliadamlar.org/mevlana-celaleddin-i-rumi-kimdir-hayati-ve-onemi/
 
kampanyalar | replika saat | replika saat | ajans pr | ixfy.net | sözlük | sektörel haberler | Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Üst