Milletvekili emekli maaşlarına yüzde 100 zam

KaRNeC

Yönetim Ekibi
Yönetici
ılaçta katılım payı getiren düzenlemede dün gece yapılan son dakika değişikliğiyle dışarıdan bu göreve atananlar da dahil bakan ve milletvekillerinin emekli maaşlarında artış sağlandı.Bu değişiklik 4 partinin önerisi ve oylarıyla kabul edildi. Milletvekillerinin emekli maaşları emekli oldukları kuruma göre 3 ile 5 bin TL arasında değişiklik gösteriyor. Bu düzenlemenin yasalaşmasıyla milletvekillerinin emekli maaşları da eşitlenmiş oldu.

Emekli maaşı 5 bin 600 TL

Fransız parlamentosunda kabul edilen sözde soykırım inkarını suç sayan yasaya yönelik tepkilerin sürdüğü saatlerde gerçekleşen değişiklikle, bugüne kadar TÜFE oranında artan bakan ve milletvekili emekli maaşları Cumhurbaşkanının aylık ödeneğine endekslendi. 5 bin 600 TL’ye çıkarılan milletvekili emekli maaşı bu değişiklikle bundan böyle Cumhurbaşkanı ödeneğindeki değişime göre arttırılacak. Ancak milletvekilleri en az 2 yıl süreyle vekillik ya da bakanlık görevinde bulunmaları, emeklilik yaşı ile prim gün sayısı koşullarını sağlamaları kaydıyla bu yüksek maaşlı emekliliğe hak kazanacak. Bu koşulları yerine getirenlere, Cumhurbaşkanına ödenmekte olan aylık ödeneğin yüzde 40’ı esas alınarak Cumhurbaşkanına bağlanacak yaşlılık aylığının yüzde 42’si oranında emekli maaşı bağlanacak. Buna göre, 2012 yılında emekliliğe hak kazanan bir milletvekilinin emekli aylığı 5 bin 600 TL olacak. Genç yaşta milletvekilli olup, emeklilik hakkını elde edemeden Meclis dışında kalanlar da, yasayla öngörülen koşulları yerine getirdiklerinde milletvekili emeklisi olabilecekler.

Ölüm halinde şart yok

Bakanlık veya TBMM üyeliği görevleri sırasında veya bu görevlerin sona ermesinden sonra ölenlerin hak sahiplerine, 2 yıl süreyle bu görevlerde bulunmuş olma ve sigorta primi veya emekli keseneği ile kurum karşılığı ödenmesi açısından bu şart anmaksızın, hesap edilen aylık esas alınarak ölüm ya da dul ve yetim aylığı bağlanacak. Ancak, ölen bakan ve milletvekillerinin hak sahiplerine bağlanan aylık bu aylıktan düşükse aradaki fark Hazineden tahsil edilecek. Bu aylıklar, Cumhurbaşkanına ödenmekte olan aylık ödenekteki değişime bağlı olarak yeniden hesaplanarak ödenecek.

Maddenin gerekçesinde, “Dışarıdan Bakanlık veya TBMM üyeliği olarak görev yapmış olanlara, Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı ve Başbakanlık görevlerinde bulunmuş olanlara olduğu gibi Cumhurbaşkanına ödenmekte olan aylık ödeneği esas alınarak aylık bağlanması ve aylıkların artışının Cumhurbaşkanlığı ödeneğine bağlanması amaçlanmaktadır” denildi.

Dört parti uzlaştı jet hızıyla çıktı

Bu değişiklik için TBMM Başkanı Cemil Çiçek de devreye girdi. Çiçek, ilaçta katılım payı yasasının görüşüldüğü sırada dört partinin grup yöneticileriyle bir araya geldi, ardından da dört partinin Meclis Başkanlık Divanı üyelerinin imzalarını taşıyan önerge ile yasada değişikliğe gidildi. Dört partinin grup yöneticileri de, Meclis’ten jet hızıyla geçen değişikliğe desteklerini Genel Kurul’da söz alarak dile getirdiler

Hürriyet

Emekli vekil maaşları 7 bin 700 liraya çıkarıldı

ıBRAHıM ASALIOğLU

Meclis'te gece yarısı değiştirilen bir kanunla milletvekillerinin emekli maaşlarına önemli oranda artış yapıldı.Halen 5 bin 300 lira civarında emekli maaşı alan vekillerin emekli maaşları Cumhurbaşkanlığı'nın ödeneğine endekslenerek yaklaşık 7 bin 700 liraya çıkarıldı. Genel Kurul'da hiç konuşma yapılmadan ve 4 partinin oybirliği ile kabul edilen önergeler ile milletvekillerinin aldığı emekli aylığı sistemi yeniden düzenlendi. Milletvekillerine 'cumhurbaşkanına bağlanacak yaşlılık aylığının yüzde 42'si oranında malullük, emeklilik veya yaşlılık aylığı' ödenecek. Ancak bu oran 2020 yılı sonuna kadar 'yüzde 60' olarak uygulanacak. Halen 5 bin 300 lira civarında emekli maaşı alan milletvekillerinin bu maaşları 7 bin 404 liraya (ek ödemeli 7 bin 700) yükseltildi. Ayrıca bir kişinin milletvekilliği bittikten sonra işsiz ise 4 yıl boyunca sigorta primleri Meclis bütçesinden ödenecek. Vekillikten sonra bir iş bulursa da sigorta prim farkını Meclis karşılayacak. 2008 yılında çıkarılan Sosyal Güvenlik Yasası sonrasında, hiç memurluk yapmadığı için milletvekili emeklisi olamayan Bağ-Kur ve SSK çalışanı milletvekillerinin sorunu da önergelerle çözüldü. Yapılan düzenleme ile memurluktan milletvekilliğine geçenler gibi hiç Emekli Sandığı ile bağlantısı olmayan milletvekilleri de yaş ve prim günlerini doldurmak şartıyla iki yıl milletvekilliği yaparak milletvekili emeklisi olabilecek.
 
indirimler | replika saat | instagram pr haberleri | replika saat|  | ajans pr | ixfy.net| zoobi Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Üst