Miras Hakkında Kemal Kacar Efendi'nin Sözleri

Esra Bayraktar

New Member


MERHUM KEMAL BEY AğABEYıMıZıN MıRAS HAKKINDAKı KONUşMALARINDAN BıR PARÇA

Sü-i hatime miras meselesinden dolayı da oluyor.
حديث شريف ابو هريره حضرتلرندن : باَدِرُوا باِْلأَعْمَالِ ........ فِتَناً كَقِطَعِ اللَّّيْلِ الْمُظْلِمِ يُصْبِحُ الرَّجُلُ مُؤْ مِنًا وَيُمْسِى كَافِرًا وَيُمْسِى مُؤْمِناً وَيُصْبِحُ كَافِرًا يَبِيعُ دِينَهُ بِعَرَضٍ مِنَ الدُّنْيَا (رواه المسلم الترغيب: ج/4- ص/124- اخلاق CD سی )

Efendim; Miras hukukunda kızlar erkeklerin yarısını alıyor. Hâlbuki kız ile erkeğin ne farkı var diyorlar. Ne farkı olduğunu Allah c.c. senden çok daha iyi biliyor. Sana soracak değil ki. Bir hikmeti ilahisi var ki, kıza bir, erkeğe iki demiş hazreti Allah. . (لِلذََّكَرِ مِثْلُ حَظِّ اْلأُنْثَيَيْنِ ) demiş. Sana danışmamış. Sana sorma ihtiyacı da yok! ıman ehli de buna inanmış! Ha, senin kanun-i medeniyyene göre müsavi alacağım diyen alır. Buna bir şey yapamayız. Alır ama Allah’ın kanununu dinlemediği için hesabını yarın ahrette Allah’a verir. Bakalım o zaman ahrette hali ne olur. Kaldı ki, kanunda rızaî taksim olduğuna göre mümine kadınlar ve mümin erkekler Allah’ın emrine göre hareket etme imkânına maliktirler. Yani birrıza herkes Allah’ın bu taksimini istedi mi kim ne diyebilir. Amma işine öyle gelir de “Ben kanun bilirim, başka bir şey bilmem” dedi mi güme gitti.

Hacı Nine, 70 yaşına kadar beyaz başörtüsü, elinde tesbihi seccadesinden kalkmasa –iyi dinleyin bakın, kulağınızı açın- 70 yaşına kadar, beyaz başörtüsü, elinde tesbihi, seccadesinden kalkmasa, amma bir miras meselesinde “Nineciğim, Allah’ın kitabına göre senin hakkın budur” denilince “ben kanundan başka bir şey tanımam” dedi mi tamam. Gitti. 70 senelik ne seccade kaldı, ne başörtüsü kaldı, ne tesbih kaldı. Hepsi gitti. Bütün o amelleri hepsi gitti bir anda. ınsan küfre düşer ve 70 senelik ameller güme gider.

ıman olmadan amel olmaz ki. Allah’ın indinde makbul değil. Onun için müminler, Müslümanlar elbette ki yaşadığımız memleketin kanunlarına tabiyiz. ısyan edecek değiliz. Ama Allah’ın kanunlarını da göz önünde tutmak lazım. ınanmıyorsa ona diyecek bir şey yok. Serbest. Herkes bildiğini işler. ıstediği naneyi yemekte herkes serbesttir. Ama Mümin, Müslüman’sa, şakaya gelir tarafı yoktur. Allah’a hesap vereceğini hesap etmesi lazım. Düşünmesi lazım.

ışte nefis böyle bir mahlûktur. Gördünüz mü nefis nasıl insanın ayağını kaydırıyor? 70 yaşındaki süt beyaz başörtülü hacı ninenin ayağını bile kaydırıyor. Hiç şakaya gelir tarafı yok. Onun için annelerimizi, babalarımızı, kardeşlerimizi, hemşirelerimizi ona göre ikaz etmemiz lazımdır. Birçoğunun ayağı böyle tehlikeli hususlarda kayabiliyor.

(Teypten transkripsiyon.)


KAYNAK:
 
indirimler replika saat kurumsal SEO danışmanı taban puanları kahramanmaraş haber
Üst