Mucit öğretmen arazi aracı tasarladı

KaRNeC

Yönetim Ekibi
Yönetici


Yozgat'ın Boğazlıyan ilçesinde bir resim öğretmeni, yerli malzemeler kullanarak yaptığı arazi aracı ile deneme sürüşlerine başladı.

Hayvanların otlatıldığı merada test sürüşü yapan Rıfat Ertürk, araçla çukur ve kanallardan geçti ve hız denemesi yaptı. Aracın yapımına 4 ay önce başladığını belirten Ertürk, "Arazi aracını 4 aylık bir süre içerisinde tamamladık. Bütün imalatını kendimiz yaptık. 4 bağımsız süspansiyon, 4 firen disk üzerine kuruldu. şasesi ve boruların büküm işlerini ve boya işlerini kendi imkanlarımızla tamamladık. Bütün her şeyi kendimize ait, tamamıyla yerli bir üretim aracı." dedi.

Aracın, arazide kullanılmak üzere üretildiğini ve çöl aracı (Buggy) olarak da bilindiğini ifade eden Ertürk, "ılçemizde çöl olmadığı için arazide kullanmak için ürettik. Malzeme ise 32 milimetre çekme çelik boru, bazı kısımları profilden, şase kısmı ise 40- 60 profilden imal edildi. 2 kişilik araçta LPG yakıtını kullanıyoruz. Konfor olarak bir otomobilde olması gereken her şey var.

Güvenlik olarak, 4 bağımsız süspansiyon ve 4 disk firen var ve güvenlikte herhangi bir problemi yok. Deneme sürüşlerini yapıyoruz şuana kadar herhangi bir aksaklığımız yok. 120 kilometre hıza ulaştık. Bu arazi için çok fazla bir hız, biz bu hızı düşürerek aracımızı daha da güçlü bir hale getirme yönünde çalışmalarımız devam ediyor. Tek kişilik olanların çizimlerini yaptık bu yönde çalışmalarımız devam ediyor." diye konuştu.

Küçüklükten beri araçlara merakı olduğunu söyleyen Öztürk, "Babam sanayide tornacı biz de sanayide yetiştik. Devamlı bu işlerle uğraştık. Böyle bir şey yapıp ortaya çıkaracağım dedim hoş da oldu insanların da ilgisini çekti. Aracımızı 8 bin liraya mal ettik." ifadelerini kullandı.

Araca binerek deneme sürüşüne katılan Hüseyin Tarikçi de ilk defa böyle bir arazi aracına bindiğini belirterek, "Sanki uçakta gibi hissetim kendimi çok mutlu oldum. Böyle bir araç icat ettiği için hocama çok teşekkür ediyorum, hocamla gurur duydum." şeklinde konuştu.
 
indirimler | replika saat | kurumsal SEO danışmanı | replika saat | taban puanları  | ajans pr Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Türkiye iş ilanları
Üst