Müdür Atamalarında Mülakat Dönemi

KaRNeC

Yönetim Ekibi
Yönetici


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okul müdürü atamalarında Danıştay'ın daha önce iki kez durdurduğu 'mülakat' sistemine dönüş yapıyor.

Bakanlık yönetmeliği yenileyerek 'yazılı+mülakat' sistemine geçecek. Ancak mevcut 'yazılı' sistemine göre atama bekleyen 16 bin adayın, yargıya gitmemeleri için mülakat sız atanması bekleniyor. Kurum yöneticisi olarak görev yapmak isteyen öğretmenlerin merakla beklediği yönetmelik son aşamasında. Bakanlığa bağlı eğitim kurumlarının müdür, müdür yardımcılıkları ile müdür başyardımcılıklarına atamalarda esas olacak 'MEB Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atanma ve Yer Değiştirmelerine ılişkin Yönetmelik'in yenilenmiş hali Bakan Ömer Dinçer'in önünde. Dinçer'in 'olur' vermesi halinde yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek.

Danıştay durdurmuştu

Yönetmeliğin yeni halinde, eski yöntemlerden birine dönüş var. Milli Eğitim Bakanlığı geçmiş yıllarda yöneticiliklere atama şeklinde sadece mülakat sistemi, ardından 'yazılı artı mülakat', son olarak da 'yazılı artı Yönetici Değerlendirme Formu sonucu oluşan puanın toplamı'nı esas almıştı. Sistem değişiklikleri Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararları sonucu olmuştu. Danıştay, mülakat sisteminin 'objektiflik kriterini zedeleyeceğine' hükmetmişti. Bakanlığın yenilediği yönetmelikteki sistemde ise yazılı sınavın korunmasına karşın mülakat uygulamasına geri dönüş söz koftısu. Belli bir puanı aşmış adaylar, Yönetici Değerlendirme Formundaki puanları da eklendikten sonra puan üstünlüğü esasına göre atanamayacak, artık bir de mülakata tabi tutulacak.

Adaylar tepkili

Buna karşın uygulamadaki yönetmeliğe göre müdür ve müdür yardımcılığı sınavına giren; sayıları müdürlük için 16 bin civarında, müdür yardımcılığı için de 20 bin civarında olduğu ifade edilen adaylar olası mülakat uygulamasına tepkili. Tepkilerini internetteki çeşitli eğitim sitelerinde dile getiren adaylar, başvurdukları ve sınava tabi oldukları dönemde mülakatın söz konusu olmadığını, mülakata tabi tutulmalarının hukuka uygun olmayacağını savunuyor. Bakanlığın da tepkilerin önüne geçmek için yeni yönetmelikte geçici bir maddeyle konuyu çözüme ulaştırmayı planladığı belirtiliyor. Buna göre 2013 Ocak ve şubat ayı itibariyle ataması yapılması gereken adaylar için mülakatın uygulanmayacağı, sonrasındaki atama dönemlerinden itibaren mülakatın geçerli olacağı sanılıyor.ETıKETLER: milli, eğitim, bakanlığı, meb, okul, müdürü, mülakatlı müdür atama, yeni atama düzeni, mülakatlı atama, okul müdürü atama
 
indirimler | replika saat | kurumsal SEO danışmanı | replika saat | taban puanları  | ajans pr Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Türkiye iş ilanları
Üst