Ne olacak bu öğretmenlerin hali ?

KaRNeC

Yönetim Ekibi
Yönetici
Yıllarını öğretmen olmak için harcayan, tüm zorluklara rağmen gurbet ellerde nice yokluklara göğüs gererek, ailelerinin üç kuruş nafakasını da alarak okumaya gittiler.

Okul bitince de öğretmen olacaklardı. Öğrencileri sabahları onlara "günaydın" diyecekti. Derste "öğretmenim, öğretmenim" seslerini duymaktan belki de o sözcüğe karşı duyarsızlaşacaklardı.

Öğretmenler gününde ona öğrencileri "sürpriz" yapacak, onların gözleri dolacaktı belki de..
Ailesinin gözünde o bir abi, abla, çevrenin, akrabaların gözünde gözüpek, idealist bir öğretmendi. Arkadaşları onunla şakalaşırken daha düzeyli, kardeşleri onları daha bir dikkate alıyorlardı muhabbetlerinde.

Okul bitti. Rüya da bitti. Ne öğretmenliğe başlayabildiler, ne de "öğretmenim" "öğretmenim" diyecek öğrencilerine. Öğretmenler gününü de kutlayan olmadı hiç. Bırakın kutlamayı, bir bakanları çıkıp onları "Eminönü'de bekleyen güvercinlere" benzetiyor.

Bekledikleri gibi olmadı hiç birşey. Herşey onlar için hüsran. ıçlerinden ondan fazla öğretmen hayatın bu zorluğuna ve haksızlığına daha fazla dayanamadı. Öğretmen gibi görülmemeyi belki de kendine, emeklerine yediremediler. Canlarına kıyanlar oldu. Öldüler. kimin umrundaki ? Hiç kimsenin. Onları öğretmenler bile umursamadı. Varsa yoksa tayin hakkı, ekders ücretleri, sözleşmelilerin kadroya geçmesini tartıştılar. Dışarıda bırakılmış o değerleri hiç umursamadılar.

Biz buraya yazıyoruz ama bundan sonra değeri artacak mı öğretmenin. Yoo hayır. Sadece içimi döküyorum. Bir ülkede eğitime ve eğitimciye değer verilmiyorsa, o ülkede değerlerin yok olacağı unutulmamalı.

Bilgisayar öğretmeni hayvanların peşinde çobanlık yaptırılıyorsa, suç o çoban öğretmende değil, onu o duruma düşürenlerdedir.

Bu ülkenin bir öğretmen istihdam sorunu vardır. Bu sorun bu sene çıkmadı. Yıllardır var ve kötü olanı bu artarak devam ediyor. Devam etmesinde en büyük suçlu hiç şüphesiz. Recep Tayyip Erdoğan. Değiştirttiği ve yaz-boz tahtasına çevirdiği eğitim sistemi. Açtığı üniversiteler. Artırdığı kontenjanlar. Ve öğretmene bakışındaki önyargı. Ona göre öğretmen kim ki ? Bakanının dediği gibi. Eminönü'deki buğday bekleyen güvercinler. Başbakandan atama bekleyen zavallılar!

"Eğitimdir ki bir milleti ya hür,bağımsız,şanlı,yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder. "
 
indirimler | replika saat | kurumsal SEO danışmanı | replika saat | taban puanları  | ajans pr Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Türkiye iş ilanları
Üst