Öcalan ve Ateşkesine ınanıyor musunuz Hala ?

Yeliz

New Member


Teröristbaşı Öcalan dün PKK'li militanlara "Silahlar sussun, sınırdışına çekilin" talimatı verdi. Ama sanki bu çağrı çok da yabancı değil.

Teröristbaşı bundan önce de ateşkes ve çekilin çağrılarında bulundu.

Nasıl mı? ışte ayrıntılar...

20 yıl içerisinde PKK tarafından tek taraflı olarak 7 kez ateşkes ilan edildi.

Her ateşkes sonrasında bir şekilde ateşkesler sona erdi.

Tek taraflı ateşkesler

20 Mart 1993’te ilk tek taraflı ateşkes ilanını yapan terör örgütü PKK, düne kadar toplam 7 kez ateşkes kararı aldı.
1993, 15 Aralık 1995 ve 1 Eylül 1998’de alınan ateşkes kararı teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın Kenya’dan Türkiye’ye teslim edilme tarihi olan 15 şubat 1999’dan önce alındı.

20 Mart 1993 tarihinde alınan ateşkes kararı sürenin dolmasının ardından 2 ay daha uzatıldı. Ancak bu süre içerisinde dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal yaşamını yitirince süreç de çıkmaza girmiş ve ardından Bingöl’de 33 askerin şehit edilmesi ile ateşkes de fiili olarak sona ermişti.

1 Eylül 1998’de ise Dünya Barış Günü dolayısı ile terör örgütü PKK ateşkes ilan etmişti.

1 Eylül 1999’da ımralı’da teröristaşı Abdullah Öcalan yeniden ateşkes ilan etti ve PKK’nın silahlı güçlerine Türkiye sınırları dışına çıkması çağrısında bulundu.

5 yıl süren bu ateşkes döneminde terör örgütü PKK 1 Haziran 2004’te AKP hükümetinin Kürt sorununa kayıtsız kalması, Öcalan’ın cezaevindeki koşulları ve askeri operasyonlar nedeniyle ateşkesi sona erdirdiğini açıkladı.

1 Ekim 2006’da beşinci ateşkes ilan eden terör örgütü PKK, askeri operasyonların devam etmesini gerekçe göstererek ateşkesi yine sona erdirdi.

KCK, 13 Nisan 2009’da “meşru savunma” temelinde ateşkes kararı aldığını açıkladı.

ÖCALAN TEHDıT ETTı
Bu dönemde AKP’nin “Kürt açılımı” ile birlikte Kandil ve Mahmur’dan dördü çocuk olmak üzere 34 kişi Habur sınır kapısından giriş yaptı. Grubun girişini ilk gün olumlu değerlendiren hükümet, daha sonra tavrını bir anda sertleştirdi. Böylece Avrupa Barış Grubu’nun Türkiye’ye girişi gerçekleşmedi. Habur’daki ifade verme biçimini ve grup üyelerinin serbest bırakılmasını “normal” karşılayan hükümet, daha sonra grup üyelerinin tutuklanmasına ve haklarında dava açılmasına ses çıkarmadı.

DTP’nin kapatılması ve BDP’ye yönelik operasyonun ardından KCK, 1 Haziran 2010’da ateşkesi sonlandırdığını açıkladı. Yedinci ateşkes, PKK’nin 13 Ağustos 2010’da aldığı 40 günlük eylemsizlik kararıyla başladı. Ateşkesin daha sonra 2011’deki genel seçime kadar uzatıldığı açıklandı. ımralı’da teröristbaşı Öcalan ile devlet heyeti arasında süren görüşmeler pratik önerilere dönüşürken, Türkiye’nin 12 Haziran genel seçimlerine kilitlendiği dönemde KCK de eylemsizlik kararını 15 Haziran tarihine çekti. 15 Haziran 2011 tarihinde Öcalan, çözüm olmaması halinde beşinci kez çekilme uyarısı yaptı.

Öcalan, bu kararını şöyle duyurdu: “15 Haziran’dan sonra herhangi bir erteleme ya da uzatma durumu söz konusu olmayacaktır. Bu nettir. 15 Haziran son tarihtir. Ben 12 yıldır burada sürekli demokratik-barışçıl çözüm için elimden gelen her şeyi yapıyorum. Bu tehlikelerin önüne geçmeye çalışıyorum. Başbakan’ın 2005’te Diyarbakır’da çözüme dönük yaptığı konuşmadan sonra başlatmış olduğu tehlikeli süreç gibi bir süreç başlatılırsa, söylediğim gibi çekileceğim. Halkımız böyle bilsin.”

15 Haziran’a doğru söylediklerinin “tehdit ve şantaj” olmadığına dikkat çeken teröristbaşı Öcalan, AKP hükümeti ve heyetten sorunun çözümüne yönelik somut adım atmaları için “yeşil ışık” beklediğini söyledi. 27 Mayıs 2011 tarihinde avukatlarıyla yaptığı görüşmede Öcalan, şu ifadeleri kullandı: “Bir yeşil ışık bekliyorum. Sonuç almamız durumunda 15 Ağustos’tan itibaren yeni bir süreç başlayacak.”

KCK Yürütme Konseyi yaptığı açıklamada, eylemsizlik sürecinin AKP hükümetinin izlediği “inkar-imha” politikaları nedeniyle geçerliliğini yitirdiğini duyurdu.

KCK ayrıca, ateşkesin sona ermesinden hükümetin sorumlu olduğunu açıklamıştı.

DEMıRTAş NE DEDı?
BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, geçmiş yıllarda yapılan ateşkeslere dikkat çekerek, “Eğer ateşkes için girişimde bulunulacaksa bununu yerinin Kandil değil Ankara olduğunu düşünüyorum. Çünkü Kandil defalarca silahsız çözümden yana olduğunu, diyalog ve müzakere ile sorunun çözülmesi gerektiğini ve çift taraflı ateşkes yapılırsa bu süreci geliştirebileceklerini belirtti” demişti.

şimdi sorulan en kritik soru şu: Düne kadar kerelerce ateşkes ve çekilin çağrılarına karşılık terör faaliyetlerine devam eden terör örgütü dünkü çağrığı ne derece dikkate alacak?

Zaten, terör örgütünün Kandil ayağı Murat Karayılan da, "Amacımız özgür Kürdistan'ı kurmak." demiyor mu? Üstelik, Apo ve Karayılan, "Silahlarımızı şartıs koşulsuz teslim ediyoruz, terör faaliyetlerini durdurduğumuzu ilan ediyoruz. Artık terör yok." gibi bir cümle de kullanmadı...

Elbette silahlar sussun, kan akmasın, terör dursun.. Bunlara kimsenin bir itirazı olamaz...

Ancak, bu durum da yeteri kadar dikkat çekmiyor mu?

(milligazete.com.tr) ÖZEL
 
indirimler | replika saat | kurumsal SEO danışmanı | replika saat | taban puanları  | ajans pr Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Türkiye iş ilanları
Üst