Öğretmenliğimin ılk Günü

KaRNeC

Yönetim Ekibi
Yönetici
BEN ÖğRETMEN OLMUşTUM

ışte o gün gelmişti. Garip bir heyecanla, garip bir korkuyla gittim oraya. En son lisedeyken takmıştım kravatı, kumaş pantolonu ve kundurayı yine lisedeyken giymiştim. Ne yapacaktım, kimler karşılayacaktı beni, hepsinin adını aklımda nasıl tutacaktım, sevecekler miydi acaba, Ne isteyeceklerdi benden?…
Evet okuldaydım ben. Öğretmen olmuştum artık. Garip garip bakıyorlardı. Bu da kim dercesine bana. Öğretmen de diyemiyorlardı. Veli sanıyorlardı belki de beni. Ta ki sınıfta görene dek. Herkes ayağa kalkmıştı. Bu güne kadarsa hep ben ayağa kalkmıştım okulda; şimdiyse bendim ayakta karşılanan. Tecrübesizliğimi belli etmemeye çalışarak oturabilirsiniz dedim. Dedim ama sesim titriyordu. Belki onlar hissetmiyordu ama ben bilebiliyordum bunu…
Kırk küsur göz çifti beni izliyordu. Acaba akıllarından ne geçiyor diye düşündüm bir an. Hepsinin de merak ettiği şeyler vardı. Kimisi nasıl bir öğretmen, kimisi notu nasıl, kimisi kaç yıllık öğretmen, kimisiyse kaç yaşında; diye soruyordu belki de? Gözlerden okumaya çalışıyordum. Becerebiliyor muydum acaba?

Ne söyleyeceğimi bilemiyordum. Birisi ‘’öğretmenim’’ dedi. O an irkildim; öğretmen olduğumu yeniden hatırladım. Artık konuşmaya başlamıştık. ısteklerimi söylemeye başladım onlara. Hiç kimsenin sesi çıkmıyordu, yalnızca beni dinliyorlardı. Bense seri konuşmaya çalışıyordum. 2 dakika geçmişti belki ama bana bir gün gibi geldi o an. Bitmişti konuşmam. şimdi ne yapacaktım? Ders işleyemiyordum. Çünkü gelmeyen ve sınıf değiştiren öğrenciler vardı. Onları beklemeliydi ve de öyle yaptım.
Adlarını sordum sonra, listeden kaldırarak tek tek. O da bitmişti. ışin komik yanıysa hiçbirinin adı aklımda kalmamıştı heyecandan.

Hoş daha sonra da öğrenmem kolay olmadı ya! Ne yapayım unutkan bir insandım ve en çoksa isimlerde belli ediyordu bu huy kendini. ışte başladı. O gözlerinden okumaya çalıştığım sorular geliyordu artık. Ama bazılarına cevap veremiyordum; nasıl bir öğretmen olduğumu bende bilmiyordum çünkü. Espriler de yavaştan yavaştan sınıfın havasını değiştiriyordu. Isınıyorlardı bana; benimsiyorlardı galiba beni. O an hissettiğim duygunun ne olduğunu biraz da olsa bulabildim mutluluktu evet mutluluktu bu…
Birçok sevgi tatmıştım: Anne, baba, kardeş, arkadaş, sevgili… Ama bu bambaşkaydı her sevginin birbirinden farklı olması gibi. Bunun farkı bir kişiye duyulmamasıydı. Birçok kişiye duyulmasaydı belki de. Bilemiyordum bilemezdim de o an.
Kafamda bu düşüncelerle sınıfta dolaşırken; bir yandan da öğrencilerimin sorularına cevap veriyordum. Onların sorulara yanıt verirken; çocukluğumu tekrar yaşamaya başlamıştım. O yaşa yeniden dönmüştüm. Sonradan anladım ki artık ben hiç yaşlanmayacaktım. Hep 13 yaşlarında olacaktım. Böyle bir şansa kaç kişi sahipti acaba…
Derken zil çaldı ve ilk dersim bitti. Sonraki ders bir sonraki ders ve daha sonraki derken gün bitmişti. Eve dönerken herkes iyi akşamlar diliyordu bana. Yine garipsedim. Çünkü ben diyordum daha düne kadar bunu. ılk ben selam veriyordum; ilk iyi akşamlar ben diyordum. şimdi de cevap veren bendim.
O günün sonunda anladım ne kadar zor bir işe başladığımı; ne kadar büyük bir sorumluluğumun olduğunu. Bozulduğunda atılacak ya da seneye daha iyi olur diyebileceğim bir mahsul yetiştirmeyecektim. Ben insan yetiştirecektim. Her davranışım bir iz bırakacağını o gün anlamaya başlamıştım. Öğrencilerimin arasından geçerken şunu düşünüyordum.
Evet, ben öğretmen olmuştum…


Eylül 2006

Tolga şAHıN Türkçe Öğretmeni
 
kampanyalar | replika saat | replika saat | ajans pr | ixfy.net | sözlük | sektörel haberler | Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Üst