Op. Dr. Erbil Yağmur: Tüp Bebek Tedavisi Kaç Kez Denenebilir?

dean534

Member
Tüp bebek tedavisinin, çocuk sahibi olmak isteyen ancak doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlerin hayallerine kavuşmasını sağlayan yöntemlerden biri olduğunu vurgulayan Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Erbil Yağmur, sağlıklı bir bebeğe kavuşmak için bazı durumlarda birden fazla sayıda tedavi denemesi gerekebildiğini anlattı.

Tedavi Sayısını Etkileyen Faktörler

Tüp bebek tedavisinde başarı oranını etkileyen pek çok faktör vardır ancak bu oran deneme sayısına doğrudan bağlı değildir. Kadının yaşı, oluşan embriyoların kalitesi, çiftlerin genel sağlık durumları, uygulamanın yapıldığı klinik ve laboratuvar ortamı gibi faktörlere bağlı olarak tüp bebek tedavisinde başarı oranı değişir. Başarı oranının değişmesi de tedavinin kaç kere deneneceğinde belirleyicidir. Bir çifte kesin olarak ilk denemelerinde çocuk sahibi olabileceklerini söylemek doğru olmadığı gibi kaç kere denerlerse çocuk sahibi olabileceklerini söylemek de doğru değildir.

Tüp bebek tedavisinde çiftlerin sağlık durumu ve yaşı ideal olduğu takdirde genellikle ilk 3 denemede başarılı sonuçlar almak mümkün. Tüp bebek tedavisinde başarılı olunmazsa kadın ve erkek kaynaklı olabilecek sorunları daha detaylı olarak tekrar incelemek gerekir. Sonrasında ise sürece devam edilebilir ya da beklenmeyen bir sorun ile karşılaşıldıysa sorunun giderilmesi için gerekli tedavi planlaması yapılır ve sonrasında tekrar tüp bebek denenebilir.

Çiftlerin Değerlendirmesi Önemli

Tüp bebek tedavilerinde yaygın olarak ilk birkaç denemede sonuç elde ediliyor ancak, bu noktada da çocuk sahibi olamamak çiftler için bu hayalin imkânsız haline geldiği anlamını taşımıyor. Çocuk sahibi olmak özel bir süreç. Doğal yollarla çocuk sahibi olanlarda da 1 yıl denedikten sonra gebe kalanlar olduğu gibi birkaç hafta içerisinde gebe kalanlar olabiliyor. Tüp bebek tedavilerinde çiftler psikolojik olarak yıpranabiliyor, özellikle kadınlar fiziksel olarak yorulabiliyor ve elbette bu sürecin maddi boyutu da zorluk teşkil edebiliyor. Bu faktörler çiftlerin deneyebilecekleri tüp bebek tedavi sayısını belirliyor. Bazı çiftler 1. denemeden sonra vazgeçerken bazı çiftler 10. denemede hayallerine kavuşabiliyor. Bu noktada fiziksel ve ruhsal olarak yıpranmadan süreci devam ettirebilmek çok önemli. Tüp bebek tedavisi kaç kez denenebilir? diye soran çiftlere, altta yatan başka bir sağlık sorunu olmaması durumunda, tedavinin başarılı olması halinde çocuk sahibi olacaklarını bunun da pek çok açıdan yorucu olduğunu, bu nedenle de hem fiziksel hem de mental olarak iyi hissetmeye devam ettikleri noktaya kadar deneyebileceklerini söylüyoruz. Ancak belli durumlarda, artık denemeye son vermek gerektiğini söylemek de görevlerimiz arasında.
 
indirimler | replika saat | instagram pr haberleri | replika saat|  | ajans pr Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Türkiye iş ilanları
Üst