Orhan Veli Kanık neden Doodle oldu?

KaRNeC

Yönetim Ekibi
Yönetici
Google'dan Orhan Veli Kanık'a özel 'doodle'ınternet devi Google, Türk şair Orhan Veli Kanık'in 104. doğum gününe özel 'doodle' hazırladı.

ABD merkezli tekonoloji ve internet devi Google, bugün 104. yaşına giren Türk edebiyatının unutulmaz şairi Orhan Veli Kanık için özel bir 'doodle' hazırladı.
Türkiye'deki internet kullanıcıları, Google ana sayfasına girdiklerinde Orhan Veli'nin Galata'dan ıstanbul'a baktığı GIF formatındaki 'doodle' ile karşılaşıyor.

ORHAN VELı KANIK KıMDıR?
Türk edebiyatının unutlmaz şairlerinden Orhan Veli Kanık, 13 Nisan 1914'te, klarnet ustası Mehmet Veli Kanık ile Fatma Nigar Hanım'ın ilk çocukları olarak, ıstanbul Beykoz'da dünyaya geldi.

Çocukluk yıllarını ıstanbul'da geçiren şair, eğitim hayatına 1921'de Akaretler'de bulunan Anafartalar ılkokulu'nun ana sınıfında başladı ve sonra Galatasaray Lisesi'nin ilk kısmına geçti.
ıstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nden mezun olan Kanık, bir yıl kadar yardımcı öğretmenlik yaptı. PTT Genel Müdürlüğü'nde çalışırken (1936-1942), askere alınan Orhan Veli askerliğini yedek subay olarak Bolayır'da geçirdi.
Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatında "Garipçiler" olarak da bilinen I. Yeni edebiyat akımının Oktay Rıfat ve Melih Cevdet ile birlikte kurucusu olan Orhan Veli, şiire ilkokul yıllarında başladı. Daha sonra öğretmeni tarafından desteklenerek yazmaya yönlendirildi. ılk şiiri de 1924 yılında Çocuk Dünyası adlı dergide yayımlandı. Ama şiire asıl bilinçli yaklaşımı lise öğrenciliği yıllarında gerçekleşti.

Lisede öğretmenleri olan Ahmet Hamdi Tanpınar, Rıfkı Melul Meriç, Halil Vedat Fıratlı ve Yahya Saim Sinanoğlu'nun yakın ilgisini gördü.
Orhan Veli, dönemin ınsan, Ses, Gençlik, Küllük, ınkılapçı Gençlik gibi dergilerine de yazdı (1936-1942). Moliere'den Rimbaud'ya, La Fontaine'den Musset'ye uzanan birçok çeviri yaptı.

ılk kitabını yine liseli arkadaşlarıyla birlikte (Oktay Rifat, Melih Cevdet), Garip adıyla çıkardı (1941). Bu kitapla birlikte şiirimizde "Garip akımı" "Garip şiiri" diye adlandırılan bir yeniliğin de kurucusu oldu. Daha soma çeşitli şiir kitapları çıkardı, düzyazıları ve çevirileri yayımlandı. Varlık başta olmak üzere çeşitli dergi ve gazetelerde yazdı.

Garipçiler diye de adlandırılan Garip şairlerinin amacı, şiiri birtakım kalıplardan kurtarmaktı. Dolaysız, yalın, açık seçik bir halk diliyle şiir yazmaktı. Böylece Orhan Veli'nin yaptığı iş, edebiyat tarihimiz açısından "edebiyat zevkimizde devrim" biçiminde anlatılarla karşılandı. Geleneksel şiirimizin kabuğu çatlatıldı, o güne kadar şiirin özü sayılan söz sanatları bir yana bırakıldı, ölçüsüz uyaksız, halkın anlayacağı yalınlıkta bir dille şiir yazına yolu açıldı.

NTV
 

indirimler | replika saat | kurumsal SEO danışmanı | replika saat

Bahsegel

Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Türkiye iş ilanları
Üst